Reklama

Wydarzeni z diecezji

Odznaczeni kapłani

Niedziela płocka 52/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 listopada biskup płocki Stanisław Wielgus wręczył zasłużonym kapłanom diecezji płockiej odznaczenia godnościami kościelnymi. Na prośbę Księdza Biskupa Papież Jan Paweł II odznaczył wybitnego kanonistę ks. prał. prof. dr. hab. Wojciecha Góralskiego godnością protonotariusza apostolskiego. Ojciec Święty odznaczył także sekretarza Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski ks. prał. prof. dr. hab. Czesława Rychlickiego godnością prałata honorowego Jego Świątobliwości. Godnością prałata honorowego został odznaczony także znany socjolog z KUL ks. kan. prof. dr. hab. Janusz Mariański, zaś długoletni wykładowca teologii moralnej w płockim WSD ks. kan. dr. Bronisław Sałkowski - otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości.
Biskup płocki mianował kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej: ks. kan. Jana Dzieniszewskiego - proboszcza parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie, ks. kan. Jerzego Ławickiego - proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Płocku, ks. kan. Tomasza Mazurowskiego - proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bodzanowie, dziekana dekanatu bodzanowskiego i ks. kan. Józefa Różańskiego - proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku, dziekana dekanatu bielskiego.
Ksiądz Biskup odznaczył także tytułem kanonika: ks. Romualda Ciesielskiego - proboszcza parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, ks. Jana Deptułę - proboszcza parafii pw. św. Mateusza w Ligowie, ks. Jana Jóźwiaka - proboszcza parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, ks. Sławomira Kowalskiego - proboszcza parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie, ks. Andrzeja Kucharczyka - proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM w Klukowie, ks. Zbigniewa Sajewskiego - proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim, ks. Andrzeja Skorłutowskiego - proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny i św. Kazimierza w Szydłowie, ks. Andrzeja Smolenia - proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Radominie, dziekana dekanatu Dobrzyń n. Drwęcą, ks. Henryka Szwajkowskiego - proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczawinie Kościelnym, ks. Zdzisława Ulatowskiego - proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Daniszewie oraz ks. Jerzego Wielechowskiego - proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Lipowcu Kościelnym.
Wszystkim odznaczonym: ks. inf. Wojciechowi Góralskiemu, Księżom Prałatom oraz Księżom Kanonikom serdecznie gratulujemy.
Obok publikujemy życiorys nowego protonotariusza apostolskiego ks. inf. Wojciecha Góralskiego.

Ks. Wojciech Góralski, s. Jerzego i Kazimiery z d. Grzesiak, urodził się 19 lutego 1939 r. w Poznaniu, w rodzinie oficera WP. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które ukończył w 1961 r. przyjmując święcenia kapłańskie. Studiował prawo kanoniczne w KUL, uzyskując w 1965 r. stopień doktora. W latach 1964-67 pracował w Kurii Diecezjalnej w Płocku jako notariusz, a następnie wicekanclerz. W latach 1967-69 odbywał staż w Rocie Rzymskiej oraz w Kongregacji dla Duchowieństwa, po czym kontynuował pracę w Kurii Diecezjalnej (na stanowisku kanclerza). W 1970 r. rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, pełniąc w latach 1984-86 funkcję rektora. W 1974 r. został mianowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego konsultorem Trybunału Prymasa Polski.
Po uzyskaniu w 1977 r. stopnia doktora habilitowanego na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, rozpoczął tam pracę (dojeżdżając z Płocka). W 1983 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1989 r. - profesora zwyczajnego. W latach 1986-87 odbywał staż naukowy w Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie. Po rezygnacji z pracy w KUL, w 1996 r. został zatrudniony na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), gdzie kieruje Katedrą Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego. W latach 1996-99 był dziekanem tegoż Wydziału, a od 1999 do 2002 r. prorektorem uczelni. Jest założycielem i redaktorem naczelnym rocznika Ius Matrimoniale. Przynależy do wielu towarzystw naukowych. Opublikował blisko 800 prac naukowych i popularno-naukowych, w tym 31 książkowych. Wypromował 21 doktorów i blisko 200 magistrów. W 1999 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2003 r. Medal Komisji Edukacji Narodowej.
W latach 1987-91 pełnił funkcję sekretarza generalnego 42. Synodu Płockiego, był także uczestnikiem II Polskiego Synodu Plenarnego. Kilkanaście lat przewodniczył Sekcji Kanonistów Polskich, był członkiem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski i Zespołu Konstytucyjnego tejże Konferencji, a od 2001 r. jest członkiem jej Rady Naukowej. W 1993 r. brał udział (jako członek delegacji Stolicy Apostolskiej) w negocjacjach zmierzających do zawarcia konkordatu. W latach 1991-93 należał do Komitetu Nauk Prawnych PAN, a w latach 1999-2002 do Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych PAN. Od 1997 r. jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Jest także sędzią w Sądzie Biskupim w Płocku, członkiem Rady Kapłańskiej oraz członkiem Kolegium Konsultorów.
W 1984 r. został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Płockiej, a w rok później otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości. Na wniosek biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, Ojciec Święty Jan Paweł II nadał mu (10 sierpnia 2004 r.) godność protonotariusza apostolskiego „supra numerum”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Jego i moje serce – naczynia połączone

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

Kto z nas nie doznał w życiu zniewagi, upokorzenia, nie został obrażony, zlekceważony? W świecie przeoranym kosmiczną katastrofą grzechu pierworodnego wyrządzamy sobie najróżniejsze krzywdy i przykrości...

Czasem niechcący, a nieraz w pełni świadomie i z premedytacją. W dawnej polszczyźnie działania, słowa, zachowania, gesty mające na celu obrażenie czy upokorzenie drugiego człowieka opisywano czasownikiem „zelżyć”. Dosłownie znaczy on: uczynić lżejszym, ująć wagi. Dokładnie taki sam źródłosłów ma używane przez nas do dziś „lekceważenie”. Nie chodzi jedynie o niezwracanie na kogoś dostatecznej uwagi. Lekceważę kogoś, to znaczy lekko sobie ważę jego osobę, obecność, godność, znaczenie. Nie mają one dla mnie większego znaczenie, nie odgrywają znaczącej roli w moim myśleniu, decyzjach, postępowaniu. Równie dobrze mogłoby tego kogoś nie być. „Jesteś to jesteś, a jak cię nie ma, to też niewielki kram…” Jednak czasownik „zelżyć” i pochodzący od niego rzeczownik „zelżywość” jest zdecydowanie mocniejszy od „lekceważenia”. Lekceważenie jest bardziej o tym, czego nie robię – e.c. nie słucham, nie zwracam uwagi, nie przejmuję się. Zelżyć kogoś, to podjąć świadome, intencjonalne działanie w celu naruszenia jego „ważności”, godności, znaczenia.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję