Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Początek Roku Eucharystii i jubileusz wspólnoty adoracyjnej

Reklama

2 grudnia ub. r. w kościele Księży Marianów pw. św. Franciszka Ksawerego w Grudziądzu odbyła się uroczystość dziękczynna z okazji 40-lecia ustanowienia Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i 5-lecia działalności Bractwa Eucharystycznego. Naszemu świętowaniu przewodniczył bp Józef Szamocki, a uczestniczyli w nim księża proboszczowie z dekanatu Grudziądz I z dziekanem ks. Tadeuszem Nowickim oraz członkowie i sympatycy wspólnoty. W imieniu Zgromadzenia Księży Marianów wszystkich zebranych powitał ojciec przełożony, ks. Bogusław Binda, który podkreślił szczególne znaczenie tej świątyni dla mieszkańców miasta odczuwających głęboką potrzebę trwania w obecności Jezusa Chrystusa. To właśnie poprzez adorację Najświętszego Sakramentu u samego źródła łaski otrzymujemy nowe siły, pociechę i wsparcie.
Msza św. celebrowana przez bp. Józefa Szamockiego z udziałem ks. inf. Tadeusza Nowickiego i ks. Bogusława Bindy rozpoczęła się wezwaniem Ducha Świętego przez zebranych, aby przygotował serca na spotkanie ze Zbawicielem. Celebrans polecił Bogu najistotniejsze sprawy Kościoła, prosił też o łaskę rozeznania powołania życiowego dla każdego człowieka, zarówno do życia kapłańskiego, konsekrowanego, jak też do życia rodzinnego, w rodzinach silnych Bogiem i żyjących według Jego przykazań. Dziękował za ludzi podejmujących Boże wezwanie. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do czytania biblijnego i do słów Ewangelii, mówiąc o roli chrześcijanina we współczesnym świecie. Mamy budować najpierw siebie, jednak nie według swoich, ludzkich norm, ale pozwolić, aby nasze serca budował Ten, który nas stworzył. Prymatem życia dla osób duchownych i świeckich, jak naucza Jan Paweł II, powinno stać się odkrywanie na nowo poczucia tajemnicy, powrót do sakramentów oraz tworzenie nowych możliwości wyciszenia się i kontemplacji.
Pięknym przeżyciem było przystąpienie ok. 200 osób do Komunii św. Dziękowaliśmy Bogu, że raczył nas posilić Ciałem swego Syna, a radość z tego spotkania wyśpiewaliśmy w pieśniach dziękczynnych. Drugą częścią uroczystości było wręczenie wszystkim członkom Bractwa Eucharystycznego statutów zatwierdzonych przez bp. Andrzeja Suskiego i okolicznościowych dyplomów. Główna koordynatorka, Anna Grochowska, podziękowała Biskupowi Józefowi za przybycie i wspólną modlitwę. Podkreśliła, że zorganizowana adoracja powstała jako dar duchowy dla Ojca Świętego. Zapewniła też, że w czasie modlitwy adoracyjnej powierzamy Bogu nie tylko własne intencje, ale również modlimy się w intencji Papieża, biskupów i kapłanów całego Kościoła.
Trzecią część uroczystości stanowiła wspólna adoracja Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Modlitwę uwielbienia poprowadził Ksiądz Biskup, który udzielił zgromadzonym błogosławieństwa eucharystycznego.

Krystyna Lampkowska

Odpust parafialny w kolegiacie św. Mikołaja

6 grudnia ub. r. niezwykle uroczyście obchodzono odpust parafialny w kolegiacie św. Mikołaja w Grudziądzu. Było to zarazem święto Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej. Treścią uroczystości, którym przewodniczył bp Andrzej Suski z udziałem kapłanów wchodzących w skład Kapituły, była tematyka skoncentrowana wokół Eucharystii. Przed Mszą św. wszyscy kapłani odmówili modlitwę brewiarzową, którą poprowadził ks. Marcin Staniszewski. W homilii ks. kan. Jan Majewski, podkreślając zasługi dla Kościoła św. Mikołaja - patrona kolegiaty, nawiązał do Roku Eucharystii. Po Mszy św. bp Andrzej Suski poprowadził procesję eucharystyczną wokół kościoła. Po błogosławieństwie i pieśni Ciebie, Boże, chwalimy ks. inf. Tadeusz Nowicki podziękował Księdzu Biskupowi, kapłanom i licznej rzeszy wiernych za udział w uroczystości odpustowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zenon Zaremba

Dekanat Jabłonowo

Festiwal Pieśni Maryjnej

Reklama

W III Powiatowym Festiwalu Pieśni Maryjnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonowie Pomorskim, który odbył się 19 listopada ub. r., wzięło udział ponad 40 wykonawców - solistów i zespołów z powiatu brodnickiego. Jury w składzie: przewodnicząca Ewa Wieczorkowska - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Brodnicy, Mariusz Górecki - nauczyciel z tejże szkoły oraz Henryk Lula - organista z Lembarga pierwsze miejsce w kategorii młodszych solistów przyznało Natalii Brzozowskiej z Szkoły Podstawowej w Drużynach, drugie miejsce - Beacie Kmiecik z Szkoły Podstawowej z Świedziebni, trzecie miejsce - Maciejowi Tęgowskiemu z Szkoły Podstawowej w Szabdzie. Wyróżniono Martę Maruszewską z Społecznego Ogniska w Jabłonowie i Klaudię Węgierską z Szkoły Podstawowej w Szabdzie.
W kategorii: soliści szkół gimnazjalnych i średnich pierwszą nagrodę przyznano Dawidowi Kowalskiemu z Gimnazjum w Świedziebni, drugą - Patrycji Bułka z Gimnazjum nr 1 w Brodnicy, trzecią - Karolinie Murawskiej z parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie.
Najlepszym zespołem wokalnym w kategorii szkół podstawowych uznano grupę ze Świedziebni, na drugim miejscu uplasował się zespół „SOL” z Gorczenicy, na trzecim - zespół „SOS” z parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie. Wyróżniono duet „Boże Dzieci” z Szkoły Podstawowej w Małkach. W grupie zespołów wokalnych szkół gimnazjalnych najwyższy poziom zaprezentował zespół wokalny Szkoły Podstawowej nr 2 w Brodnicy, drugą lokatę uzyskał zespół z Gimnazjum w Świedziebni, trzecią - „Eltra” - Zespół Społecznego Ogniska Artystycznego w Linowie. Wyróżniono duet „KM” ze Świetlicy Środowiskowej w Jabłonowie.
Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe, Agrokomx, Farpol oraz Komisja Oświaty UGM w Jabłonowie.

Henryk Lula

Dekanaty toruńskie

„Wiele serc za jeden uśmiech”

Reklama

To nazwa imprezy, która już po raz drugi odbyła się w niedzielę 5 grudnia ub. r. na toruńskim „TOR-TORZE”.
Św. Mikołajowi tak się tu spodobało, że postanowił i tym razem odwiedzić Gród Kopernika w swojej wędrówce po świecie. Witało go na lodowisku kilka tysięcy najmłodszych z rodzicami. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Oratorium im. Sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza przy parafii św. Michała Archanioła na Rybakach zorganizowali spotkanie z ulubionym przez dzieci Świętym. Imprezę otworzyła orkiestra dęta z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Gdy rozległy się dźwięki kolędy Wśród nocnej ciszy, było wiadomo, że św. Mikołaj jest w pobliżu. Na lodowisku gościli: wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, dyrektor Oratorium - ks. Józef Gibała oraz dyrektor MOSiR Aleksander Dybiński. Najważniejszymi gośćmi imprezy były jednak dzieci, które z zapałem oklaskiwały popisy rówieśników na lodzie. Rozpoczęły się one od pokazów łyżwiarstwa figurowego. Prezentowały się sekcje klubów „Aksel” i „Start-Wisła”, a najwięcej oklasków zebrały Agata Ciesielska i Natalia Kaliszek. Łyżwiarstwo szybkie reprezentowali adepci tej dyscypliny z klubu „Błyskawica”. Popisywali się też mali hokeiści - „Sokoły” z Torunia.
Wreszcie nadszedł moment przybycia samego św. Mikołaja, nie na saniach zaprzężonych w renifery, a tym razem zmotoryzowanego. W asyście Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, przy dźwiękach syren i klaksonów, wykonał on honorowe rundy dookoła lodowiska. W programie artystycznym pt. Merry Christmas publiczności zaprezentowały się dzieci z Oratorium, współorganizatora imprezy. Okazało się, że na lodzie można jeździć zarówno starym motocyklem, jak i samochodem rajdowym marki Skoda, który prowadził świetny zawodnik, Bogusław Bach. Najwięcej oklasków zebrał Mirosław Kowalik, były żużlowiec „Apatora”. O tym, że motorem można nie tylko jeździć, ale też na nim skakać przekonał zebranych Sławek Kruszewski z Toruńskiego Klubu Motorowego, który pokonywał przeszkody pomiędzy tryskającymi z ziemi feeriami sztucznych ogni. Prawdziwą furorę zrobił jego 6-letni syn, który na małym motorze również pokonywał przeszkody, oczywiście o mniejszej wysokości.
Dzieci miały dwie godziny wspaniałej zabawy, a organizatorzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania. Na każdej dziecięcej twarzy pojawił się uśmiech, a o to najbardziej chodziło. Całość doskonale poprowadził jeżdżący na łyżwach konferansjer Zbyszek Jaskólski.

Anna Lewandowska

Kościół, który świętuje

W Roku Eucharystii w odpowiedzi na apel Ojca Świętego i w trosce o piękno liturgii Mszy św. w niedzielę 21 listopada ub. r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w parafii bł. Stefana W. Frelichowskiego odbyła się promocja młodzieży do grona ministrantów i scholi parafialnej. Po cyklu spotkań formacyjnych, prowadzonych przez opiekuna ks. Dariusza Żurańskiego, na Mszy św. o godz. 11.00 do grona ministrantów zostali włączeni: Jakub Czerwiński, Jakub Czyżewski, Michał Kluza, Maciej Kanasz i Daniel Rutkowski. Wszystkim nowo mianowanym ministrantom życzymy wiele satysfakcji z pełnienia służby przy ołtarzu, radosnego wzrastania w przyjaźni z Jezusem i opieki Patrona naszej parafii.
Promocję do scholi parafialnej poprzedziły spotkania służące przygotowaniu pieśni liturgicznych, prowadzone przez Pawła Pietrzykowskiego, który objął nad scholą opiekę muzyczną. Opiekę duchową sprawuje proboszcz ks. Ryszard Domin. Uroczysta promocja odbyła się na Mszy św. o godz. 12.30. Do jej grona zostały włączone: Justyna Dombrowska, Izabela Karamuz, Anna Kasperczak, Aleksandra Lisewska, Mariola Makowska, Ilona Romanowska, Sylwia Sietniewska, Magdalena Szczepańska, Karolina Murawska, Ewelina Rzeszotek. Śpiewajcie Panu pieśń nową, pełnym głosem pięknie Mu śpiewajcie! Wszystkim dziewczętom życzymy, aby to, co śpiewają, wypełniały w swoim życiu. Niech miła będzie Bogu ich pieśń, a ich serca nieustannie radują się w Panu.

Członkowie rady duszpasterskiej

Zapraszamy na festiwal

15 stycznia br. o godz. 9.00 w sali kinoteatru „Grunwald” przy ul. Warszawskiej 10 w Toruniu odbędzie się VIII Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka. Festiwal pod patronatem honorowym biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego organizuje Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu na Stawkach.

Bogdan Sobkowski

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UKSW w czołówce uczelni wyższych z najwyższym dofinansowaniem w ramach programu Erasmus+

2025-07-24 20:11

[ TEMATY ]

UKSW

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ponad dwukrotnie wyższym budżetem w porównaniu z ubiegłym rokiem będzie dysponował UKSW w ramach programu Erasmus +.

Wniosek Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dotyczący mobilności studentów i pracowników z krajami UE oraz krajami trzecimi stowarzyszonymi korzystającymi z programu Erasmus+ otrzymał dofinansowanie w wysokości 929 035,00 euro.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Ks. Elberti spotkał Carlo raz osobiście - w 2006 r. w jezuickim Kolegium Leona XIII w Mediolanie, gdzie ówczesny 15-latek został mu przedstawiony przez księdza jako „duchowo zaangażowany chłopak o pogodnym usposobieniu”. Wkrótce potem, w październiku tego samego roku, zmarł z powodu agresywnego nowotworu.
CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: duchowe wsparcie klarysek dla cierpiących

2025-07-25 18:30

[ TEMATY ]

klaryski

Zimbabwe

archiwum Sióstr Klarysek, Waterfalls, Zimbabwe/Vatican Media

Siostry klaryski z Waterfalls w Zimbabwe

Siostry klaryski z Waterfalls w Zimbabwe

Klaryski z Zimbabwe, choć są mniszkami klauzurowymi i w dużej mierze są niewidoczne, po cichu kształtują życie otaczających je ludzi przez modlitwę kontemplacyjną.

W świecie zranionym przez przemoc, niezrozumienie i niesprawiedliwość Zakon Ubogich Sióstr Świętej Klary w Zimbabwe dokonuje znaczących zmian w życiu wielu ludzi. Prowadząc ukryte życie modlitwy kontemplacyjnej, siostry wywierają głęboki wpływ na ludność tego afrykańskiego kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję