Reklama

Bądź trzynastym apostołem

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z s. Bożeną Kolczyńską SJK, krajową moderatorką Eucharystycznego Ruchu Młodych, o perspektywie rozwoju ERM-u w roku Eucharystii rozmawia Barbara Dziadura

Barbara Dziadura: - Eucharystyczny Ruch Młodych jest kontynuacją przedwojennej Krucjaty Eucharystycznej, której założycielką w Polsce była s. Urszula Ledóchowska. Jaki cel przyświecał Krucjacie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

S. Bożena Kolczyńska SJK: - Uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbywał się w Lourdes w 1914 r., zauważyli potrzebę utworzenia organizacji dziecięcej o charakterze eucharystycznym. W tym też czasie Ojciec Święty Benedykt XV wezwał dzieci całego świata do modlitwy o pokój. Krucjata Eucharystyczna (KE) została założona przez o. Bessiers’a SJ w 1916 r. To miała być „armia” Ojca Świętego pełniąca wierną straż przy Jezusie w Eucharystii i modląca się w intencjach papieża. Papież Benedykt XV, zatwierdzając KE, tak przemówił do swych małych rycerzy: „Rycerze, przyszliście do mnie jako żołnierze do swego kapitana. Służbę waszą rozpoczęliście wiernym posłuszeństwem, gdyż stawiliście się tutaj na nasze wezwanie. Bądźcie zawsze posłuszni, a staniecie się dobrymi żołnierzami”.
U podstaw Krucjaty znajdowała się głęboka i żywa wiara w osobową obecność Jezusa w Eucharystii. Krucjata chciała dopomóc dziecku w nawiązaniu bardzo bliskiego kontaktu i zjednoczenia z Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Konsekwencjami tego zjednoczenia z Jezusem w Komunii św. była praca nad sobą i apostołowanie.
Rzeczywiście, gdy matka Urszula Ledóchowska spotkała się z Krucjatą we Francji, zapragnęła przeszczepić ją na ziemię polską. Pierwsze oddziały Krucjaty Eucharystycznej powstały w Pniewach 1 stycznia 1925 r.

- Eucharystyczny Ruch Młodych podobnie jak Krucjata działa w ramach Apostolstwa Modlitwy. Jaka jest duchowość ERM-u?

- ERM jest ruchem międzynarodowym. Jeżeli chodzi o Apostolstwo Modlitwy, to różnie wygląda w różnych krajach. We Francji - ojczyźnie Krucjaty i ojczyźnie ERM-u, gdzie w latach 60. ubiegłego stulecia za sugestią Papieża Jana XXIII powstał Eucharystyczny Ruch Młodych (MEJ), działał on początkowo również w ramach Apostolstwa Modlitwy. Obecnie MEJ współdziała z Komisją ds. Wychowania Katolickiego Episkopatu Francji, a we Włoszech MEG należy do Apostolstwa Modlitwy.
Jaka jest duchowość ERM-u? Najkrócej można by powiedzieć - eucharystyczna. Streszczają ją cztery proste zasady: Żyj Mszą św.; Żyj Słowem Bożym; Kochaj bliźnich i Bądź trzynastym apostołem. Jak im się dobrze przyjrzeć, to są one wszystkie zakorzenione w Eucharystii i z niej wypływają. Są one związane z postawami eucharystycznymi: postawą współofiarowania, postawą wobec Słowa Bożego, postawą jedności i miłości oraz wdzięczności. Przeżywać liturgię, znaczy otrzymywać po to, by dawać i nią żyć. ERM uczy również, jak uczestniczyć w innych formach kultu Eucharystii, takich jak: adoracja, nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, częsta komunia duchowa.

Reklama

- Od kiedy Eucharystyczny Ruch Młodych działa w Polsce? Czy wiadomo, w ilu diecezjach i parafiach jest on obecny, ilu ma członków?

- W 1985 r. biskupi poznańscy zwrócili się do ówczesnej przełożonej generalnej Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego z propozycją reaktywowania Krucjaty Eucharystycznej. Zadanie to zlecono s. Jadwidze Batogowskiej, która zorientowała się, jaka jest sytuacja KE w świecie i chcąc pozostać w jedności z ERM-em w innych krajach, animowała powstawanie pierwszych wspólnot ERM-u na terenie diecezji poznańskiej. Obecnie mamy już 20 lat, jesteśmy w 28 diecezjach i jest nas ok. 12 tys.

- Jak działa ERM? Z jakich grup się składa, kto może do niego należeć?

- Do ERM-u może należeć każdy, kto chce pogłębić swoją przyjaźń z Jezusem. ERM jest propozycją dla dzieci dopiero po okresie przygotowania do pełnego udziału w Eucharystii, a więc od kl. III. Co tydzień w swoich parafiach wspólnoty ERM-u spotykają się w małych grupach pod okiem swoich animatorów - najczęściej katechetów. Najmłodsza grupa (z kl. III/IV) to Uczniowie Jezusa, następna grupa wiekowa z klas V/VI - to Apostołowie Dzisiaj, a grupa gimnazjalistów - to Młodzi Świadkowie. Niektórzy nasi gimnazjaliści posługują jako animatorzy, pomagając w prowadzeniu młodszych grup.

- Jan Paweł II ogłosił ten rok Rokiem Eucharystii. Co Eucharystyczny Ruch Młodych może zaproponować duszpasterzom w parafii, by pogłębić duchowość eucharystyczną, o którą apeluje Papież?

Reklama

- Świadectwo o nieustannej obecności Jezusa wśród nas - to nade wszystko pragniemy ofiarować duszpasterzom. Świadectwo stawania się przyjaciółmi Pana Jezusa - Hostii. Tam, gdzie istnieje ERM, duszpasterz może być pewien, że członkowie ERM-u przez modlitwę, pracę nad sobą, zaangażowanie wzbogacają duchowy skarbiec parafii. Jedno ze spotkań miesięcznych jest adoracją Pana Jezusa przez całą wspólnotę ERM-u. ERM przygotowuje adoracje parafialne z różnych okazji. Na spotkaniach dzieci dowiadują się o komunii duchowej, do której są zachęcane.
Członkowie ERM-u starają się dawać świadectwo życia eucharystycznego w przygotowaniu i przeżywaniu Eucharystii. Wyobraźmy sobie nasze Ogólnopolskie Dni Wspólnoty w 2004 r., które przeżywaliśmy w Niepokalanowie: rozpoczyna się liturgia Słowa, w bazylice jest ponad 2,2 tys. dzieci i jest idealna cisza.
Przypomina mi się list sprzed kilku lat naspisany przez pewną siostrę zakonną, która podejmowała pracę na nowej placówce i nie zamierzała zająć się istniejącym w tej parafii ERM-em, ponieważ nie znała Ruchu. Po trzech miesiącach napisała, że to sama wspólnota ERM-u zmobilizowała ją do zaopiekowania się, ponieważ okazała się wspólnotą dzieci i młodzieży, na którą można było w każdej sytuacji liczyć: była obecna na Mszy św., adoracji, procesji, pomagała w przygotowaniu świąt parafialnych - była na każde zawołanie. O to właśnie chodzi w ERM-ie - przedłużać życie Eucharystią na co dzień.

- Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, jest też misterium fidei - misterium wiary. Jak należy wprowadzać w tę tajemnicę dzieci i młodzież? Jak uczyć je dobrego przeżywania Eucharystii?

- Prosto. Nie komplikować. Ukazywać piękno tego spotkania i jego głębię poprzez starannie przygotowaną liturgię. Postawy eucharystyczne należy utrwalać, by na stałe pozostały w człowieku, dlatego staramy się pomóc zrozumieć tę tajemnicę wiary, omawiając poszczególne części liturgii eucharystycznej. W formacji ERM-u zależy nam na pogłębieniu zrozumienia Eucharystii, a co za tym idzie - na doprowadzeniu do coraz pełniejszego i owocnego w niej udziału. Podkreślamy w wielu momentach, że Eucharystia jest świętowaniem, np. na naszych Ogólnopolskich Dniach Wspólnoty centrum - sercem spotkania jest Eucharystia i dzieci już wiedzą, że jest to nasze wspólne święto, najważniejsze święto, czas, w którym Jezus oddaje za nas życie. Często na spotkaniach dzieci przygotowują jakieś drobne znaki, które następnie składają w procesji z darami w czasie niedzielnej Eucharystii. Omawiając liturgię, zwracamy szczególną uwagę na dziękczynienie, moment ciszy po Komunii św. Dostrzegamy niejednokrotnie brak momentów ciszy, kontemplacji podczas liturgii i dlatego pragniemy jej uczyć.

Reklama

- Jedną z czterech fundamentalnych zasad ERM-u jest: „Bądź trzynastym apostołem”. Co znaczy ta zasada?

- Apostolski charakter jest mocno wpisany w charyzmat Ruchu. To jest życie Eucharystią na co dzień. Zasada: „Bądź trzynastym apostołem” łączy dzieci i młodzież bardzo ściśle z Kościołem lokalnym, w którym - na miarę swoich możliwości i potrzeb parafii - podejmują się różnych zadań. ERM ma robić „ruch” w parafii, m.in. pomagając w przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego, rekolekcji wielkopostnych czy udzielając pomocy ludziom chorym itd.
Trzeba być apostołem tam, gdzie członek ERM-u spędza sporą część dnia, a więc w domu i szkole. To jest chyba najtrudniejsze zadanie - dawać świadectwo wobec najbliższych czy rówieśników. Zadanie trudne, ale bardzo cenne, ponieważ wiemy dobrze, że świat dzisiaj bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli.

- Dziękuję za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zapewnił katolików w Gazie o swej modlitwie i solidarności

2025-07-17 14:39

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

O swej modlitwie i solidarności zapewnił Ojciec Święty wspólnotę katolicką w Strefie Gazy po izraelskim ataku na jedyną tamtejszą parafię p.w. Świętej Rodziny. Telegram kondolencyjny w jego imieniu wystosował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

Jego Świątobliwość Papież Leon XIV jest głęboko zasmucony wiadomością o ofiarach śmiertelnych i rannych w wyniku ataku wojskowego na kościół katolicki Świętej Rodziny w Gazie i zapewnia proboszcza, ks. Gabriele Romanelli, oraz całą wspólnotę parafialną o swojej duchowej bliskości. Polecając dusze zmarłych miłosierdziu Boga Wszechmogącego, Ojciec Święty modli się o pocieszenie dla pogrążonych w żałobie i o powrót do zdrowia rannych. Jego Świątobliwość ponawia apel o natychmiastowe zawieszenie broni i wyraża głęboką nadzieję na dialog, pojednanie i trwały pokój w regionie - czytamy w telegramie podpisanym przez kard. Pietro Parolina.
CZYTAJ DALEJ

USA: Trump powiadomił, że coca-cola będzie słodzona cukrem trzcinowym

2025-07-17 05:54

[ TEMATY ]

Donald Trump

coca‑cola

pixabay.com

Prezydent USA Donald Trump powiadomił w środę, że koncern Coca-Cola zgodził się na wykorzystywanie cukru trzcinowego w swych napojach sprzedawanych w USA. Obecnie coca-cola w Stanach jest słodzona syropem glukozowo-fruktozowym.

„Rozmawiałem z Coca-Colą o wykorzystaniu prawdziwego cukru trzcinowego w coca-coli w USA i zgodzili się na to” - napisał prezydent w serwisie Truth Social.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: bp Przybylski zachęca stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” do „pracy nad nadzieją”

Do „pracy nad nadzieją” i żeby nie bać się „podrywać nadzieję do lotu” - zachęcał dziś na Jasnej Górze studentów stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” bp Andrzej Przybylski. W obozie wakacyjnym w Częstochowie bierze udział tysiąc trzystu młodych. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Jesteście moją nadzieją”.

Kolejne grupy - uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów przeżywają swoje dni skupienia, w których program wpisana jest modlitwa na Jasnej Górze. Tutaj, w sobotę, 19 lipca odbędą się główne uroczystości z okazji obchodów 25-lecia tego dzieła stypendialnego nazywanego „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję