Reklama

„Tęcza” nad Praczami

Pracze Odrzańskie, niewielka dzielnica Wrocławia, ledwie 2300 mieszkańców, na pierwszy rzut oka wygląda jak małe, szare i senne, zapomniane miasteczkona uboczu.
Pozory jednak mylą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Kiedy kilka lat temu zostałem proboszczem tutejszej parafii św. Anny - mówi ks. Zdzisław Syposz - niewiele tutaj się działo. Doświadczenie podpowiedziało, że najlepiej od razu zająć się dziećmi. Powstała schola, zaczęła rozrastać się grupa ministrantów. Dużo było jednak młodzieży i dzieci, którym rodzice nie byli w stanie zapewnić właściwej opieki w czasie wolnym od zajęć szkolnych, również tych, które miały po prostu niekorzystne warunki wychowawcze, żyjąc w rodzinach zagrożonych patologią. I tak od września 2002 r. zaczęła działać Świetlica Środowiskowa „Tęcza”.
Obecnie zatrudnia jednego wychowawcę, Rafała Karbowniczka, któremu pomagają wolontariusze. A mają w czym pomagać, świetlica nie jest bowiem jedynie placówką wychowawczą, ale i kulturalną, zajmującą się dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Dzięki różnym akcjom, m.in. Miesiącowi Kultury, Tygodniowi Ekologii, organizowaniu półkolonii, zimowisk, koncertów, olimpiad sportowych, festynów, także dorośli mają szansę do poszerzania swoich zainteresowań i umiejętności. Szczególną uwagę zwraca się na seniorów, w pomoc którym angażują się starsi wychowankowie świetlicy.
Dla potrzeb świetlicy zaadaptowano parter i piętro dawnego domu katechetycznego, blisko 200 m2. Zapisało się do niej 142 dzieci, codziennie w zajęciach uczestniczy średnio 34. Wielkość zaangażowania w pracę z wychowankami pokazuje sama liczba „kółek zainteresowań”: kółko plastyczne „Malarze Słowa”, teatralno-kabaretowe, fotograficzne, dziennikarskie, które m.in. wydaje świetlicową gazetkę, sportowe, w ramach którego powstał zespołu piłki nożnej i który zajmuje się organizacją olimpiady świetlicowej, komputerowe, ekologiczne, historyczno-turystyczne „Wehikuł Czasu”, organizujące m.in. wycieczki krajoznawcze i historyczne gry terenowe, muzyczne, gdzie działa schola, zespól muzyczny, uczy się gry na instrumentach i organizuje koncerty, kółko taneczne i naukowe. Działa tu również „Grupa XXL”, skupiająca starszą młodzież, pomagającą w prowadzeniu świetlicy. Dzięki pomocy wolontariuszy możliwe było przeprowadzenie wielu ciekawych zajęć, m.in. warsztatów fotograficznych, telewizyjnych, dziennikarskich, literackich czy aktorskich.
Świetlica oferuje swoim podopiecznym: aktywne spędzanie czasu po zajęciach szkolnych, pomoc w nauce, zajęcia wyrównawcze dla dzieci mających trudności w nauce, zajęcia z technik efektywnego uczenia się. Ważna jest zwłaszcza indywidualna pomoc dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, eliminowanie zaburzeń zachowania i kształtowanie prawidłowych postaw społecznych. Możliwe jest to dzięki stałej współpracy z psychologiem, pedagogiem oraz zajęcia socjoterapeutyczne. Dzięki sponsorom, zwłaszcza piekarni „Staropolska” i dotacji z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia, udaje się w miarę możliwości zapewnić posiłki dla wychowanków.
Trzeci rok z rzędu „Tęcza” organizuje zimowisko. Jednak tegoroczne będzie nieco skromniejsze, ponieważ Urząd Miasta Wrocławia nie przyznał „Tęczy” - podobnie jak 26. innym instytucjom samorządowym - dotacji w ramach akcji „Zima 2005”.
- Przykro nam, że wskutek decyzji urzędników dzieci nie będą miały godziwego zimowego wypoczynku - mówi ks. Syposz. - Ale skoro obiecaliśmy dzieciom zimowisko, to obietnicy nie możemy złamać. Co roku proszę parafian o datki do puszki na wyjazd dla scholi, tym razem te pieniądze przeznaczymy na dofinansowanie zimowiska. Mieliśmy w planie dwie wycieczki, musimy poprzestać na jednej. Dzieci pojadą na 2 dni w góry do Sokołowska. Narty, wspólna zabawa na świeżym powietrzu, modlitwa, śpiew i dzielenie się ze sobą tym, co mamy - to nasza propozycja dla dzieci. W pierwszy dzień zaplanowaliśmy też projekcję filmu: Jak przeżywać koleżeństwo? i dyskusję z dziećmi na ten temat. Myślę, że będzie to dobry czas. Mam też nadzieję, że może uda się jednak ponownie rozpatrzyć nasz wniosek i dzieci będą mogły mieć całe ferie pełne radości.
Niewielka inicjatywa pozwala na skonsolidowanie środowiska parafialnego na ważnej sprawie. Świetlica Środowiskowa w Praczach promieniuje dobrem na osiedle i na całą okolicę. „Tęcza” nad Praczami świeci pełną gamą kolorów. Oby tak było jak najdłużej!

Jeśli chcesz pomóc świetlicy środowiskowej „Tęcza” w Praczach Odrzańskich, prosimy o kontakt z ks. Zdzisławem Syposzem lub Rafałem Karbowniczkiem (tel. 354-01-07) lub o datki na konto PKO BP SA I O/Wrocław 45 1020 5226 0000 6102 0019 2443.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Mimo upałów nie zrezygnowali z pielgrzymki i idą do Matki Bożej

2026-06-27 10:21
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję