Reklama

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Dzierążni

Skarby Dzierążni

Parafie naszej diecezji kryją wiele tajemnic, ciekawostek architektonicznych, unikatowych miejsc kultu. Tego typu elementy można odnaleźć także w Dzierążni (dekanat skalbmierski, gmina Działoszyce) z urokliwie położonym na wzgórzu kościołem św. Marii Magdaleny. Odrestaurowany ołtarz główny z obrazem Patronki poświęcił 20 lutego br. bp Kazimierz Ryczan.

Niedziela kielecka 9/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za piękną bramą

Reklama

Zimowe klimaty przydają wiele uroku drodze do Dzierążni, choć zaśnieżonymi i zalesionymi wąwozami nie jest łatwo do niej dotrzeć. Zawodzi wyobraźnia, jak wyglądały te trakty, gdy w XIII w., na ziemiach należących do biskupów krakowskich, bp Iwo Odrowąż postanowił wybudować świątynię (według J. Długosza ok. 1218-1229). W 1440 r. kanonik krakowski magister Paweł z Zatora zbudował drugi kościół (zgodnie z informacjami zawartymi w karcie ewidencyjnej zabytku, do chwili obecnej z tamtej epoki zachowała się wieża, przebudowana w 1824 r.; ks. J. Wiśniewski w swej monografii o zabytkach sakralnych twierdzi natomiast, że powstała ona właśnie ok. 1824 r. Najstarsze elementy architektoniczne wieży poświadczają jednak XV-wieczny rodowód).
Kościół w obecnej formie był wznoszony w kilku etapach. I tak prezbiterium z 1646 r. zostało powiększone przez ks. St. Ludwika Kotarbińskiego ok. 1850 r. Nawa jest z 1660 r. Przedsionek północny (pierwotnie zakrystia) został wybudowany w poł. XVII w., a skarbiec południowy z 1847 r. - powiększony i zmieniony na zakrystię w 1901 r. Najważniejsze przebudowy i remonty miały miejsce w: 1824, 1847 i 1955 r. Kościół jest orientowany, murowany z kamienia. Jego nawa jest szersza i wyższa od prezbiterium, dwuprzęsłowa. Barokowa architektura posiada starsze elementy (gotyk, renesans), całość jest bardzo dobrze zachowana i prezentuje się okazale, łącznie z atrakcyjnym, starszym i nowszym drzewostanem wokół kościoła, wśród którego są pomniki przyrody.
Warto zauważyć także okazałą bramę wejściową, wkomponowaną w ogrodzenie, gruntownie odnowioną przed trzema laty. Kamienna neobarokowa brama ma formę arkadowej, trójosiowej struktury z ażurowym zwieńczeniem w osi głównej oraz rzeźbami i wazonami.

Wokół ołtarza św. Marii Magdaleny

Najważniejszy punkt wnętrza kościoła stanowi ołtarz św. Marii Magdaleny, który ostatnio poddany był kompleksowym zabiegom konserwatorskim. Jest to oryginalne malowidło z poł. XVII w., namalowane w technice typowej dla czasu powstania (olej na płótnie) o wymiarach 250x150 cm. Płótno, w złoconej ramie, przedstawia uduchowioną postać Świętej. Na belkowaniach nad ołtarzem znajduje się okazała, promienista gloria z rzeźbą gołębicy, stanowiąca dekorację całego ołtarza.
Prace konserwatorskie prowadziła krakowska pracownia Wojciecha Szczurka.
Uroczystość poświęcenia odnowionego ołtarza z udziałem bp. K. Ryczana, została poprzedzona misjami parafialnymi (13-20 lutego), które - w duchu wielkopostnym - poprowadził ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin.
Tuż pod ołtarzem głównym znajduje się oryginalna kaplica Grobu Chrystusa, służąca obecnie jako kaplica Miłosierdzia Bożego oraz jako miejsce przygotowania grobu Pana Jezusa w Wielkim Tygodniu.
Dwa ładne, nieźle zachowane ołtarze boczne także kiedyś będą musiały zostać poddane renowacji. We wnętrzu zwracają również uwagę: krzyż barokowy nad tęczą, obraz św. Anny, stacje Drogi Krzyżowej, utrzymane w tym samym, butelkowozielonym kolorycie, co ołtarze, ambonka, odmalowane ostatnio wnętrze. Rzeźby i ornamenty neorokokowe są głównie autorstwa Stanisława Angielskiego ze Skalbmierza (zm. 1937 r.), także chór muzyczny i organy. Ciekawa jest płyta kamienna z herbem Dębno kard. Józefa Oleśnickiego (poł. XV w.), wmurowana w ścianę dawnego skarbca. We wszystkich pomieszczeniach kościoła są kamienne, marmurowe posadzki (częściowo z piaskowca). Wnętrze, utrzymane w jednolitej tonacji, z wieloma odrestaurowanymi elementami prezentuje się bardzo okazale.

Codzienność rolniczej wspólnoty

„Jestem wdzięczny parafianom za troskę o nasz kościół, wyrażającą się w ofiarności, zainteresowaniu jego stanem - wyjaśnia ks. proboszcz Władysław Kutuś. - Ludzie tutaj są bardzo przywiązani do ziemi, do tradycji, do naszych nabożeństw, np. wielkopostnych. Charakteryzuje ich silne umiłowanie tej ziemi i tych miejsc, wyrosłe z przekonania, że tutaj jest ich najbliższa ojczyzna”.
Dzięki tej ofiarności udało się od 2001 r. odnowić m.in.: dach na plebanii, wspomnianą bramę wejściową, pomalować wnętrze świątyni. Najpilniejszą obecnie sprawą jest remont wieży, która została uszkodzona podczas listopadowej wichury w 2004 r. Jest już opracowana specjalistyczna ekspertyza, a tempo prac, zaplanowanych na sezon wiosenno-letni, zależy od możliwości finansowych parafii.
1381 osób mieszka w wioskach: Dzierążnia, Kwaszyn, Kujawki, Bieglów, Gradzonowice, Sudół, Gaik, Sypów, Marianów, Orkanów. To dosyć rozległy teren, dlatego też w latach 80. w oddalonym o 12,5 km Orkanowie wzniesiono kaplicę wygodną, obszerną, ładnie - staraniem ludzi - ozdobioną i wyposażoną. Obecnie budowane jest ogrodzenie z cegły klinkierowej. Msza św. sprawowana jest tam w każdą niedzielę i święta, odpust przypada 3 maja - w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Duszpasterstwo jest tradycyjne, podobne, jak w wielu innych parafiach zamieszkałych przez rolników. Ziemia w okolicy jest niezła i nie leży odłogiem. Uprawia się warzywa i zboże. Gospodarstwa od 3-5 ha, po 10, a nawet 100-hektarowe. Ale trudno byłoby znaleźć budżet rodzinny, który nie liczyłby przede wszystkim na rentę starszych domowników. Parafia jest starzejąca się (pogrzebów dwukrotnie więcej niż chrztów). W samej Dzierążni jest też szkoła, dobrze współistniejąca z parafią, w której uczy się ponad 100 dzieci. Katechezę prowadzi Piotr Markiewicz.
Odpust w Dzierążni, stojącej - jak mówi Ksiądz Proboszcz „tradycją, historią i przywiązaniem do ziemi”, przypada 22 lipca we wspomnienie św. Marii Magdaleny, zaś dodatkowy - w pierwszą niedzielę października, obchodzoną jako święto Matki Bożej Różańcowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Lekarz sygnalista ze Szpitala Południowego ma być przesłuchany w prokuraturze

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek przekazał, że według jego informacji były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski ma zostać w środę przesłuchany. Chodzi o medyka, który miał informować prezydenta Warszawy o nieprawidłowościach w placówce, a w szczególności na SOR.

W reakcji na zarzuty ws. funkcjonowania Szpitala Południowego w Warszawie i udziału w nich Dawida Kacprzyka, które w Kanale Zero postawił były pracownik tej placówki dr Emil Jędrzejewski prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował we wtorek, że zwróci się w środę z wnioskiem do Prokuratora Generalnego o pilne podjęcie stosownych czynności wyjaśniających. Lekarz stwierdził m.in., że na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Południowego procedury medyczne były wykonywane w sposób wadliwy, a w wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów. Z dramatycznych relacji lekarza wynika również, że w placówce miało dochodzić do fałszowania dokumentacji medycznej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję