Reklama

Przeżywając Wielki Post

„Wielki Post zawsze kojarzy mi się z pięknymi nabożeństwami, takimi jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale. Pamiętam, jak dawniej ludzie licznie uczestniczyli w tych nabożeństwach” - wspomina pan Piotr. Dlaczego dzisiaj na nabożeństwach wielkopostnych jest niewielu wiernych? Dlaczego Wielki Post traktowany jest przez licznych zupełnie obojętnie? Dlaczego nie potrafimy śpiewać wielkopostnych pieśni? Dlaczego korzystamy z sakramentu pokuty tylko z przyzwyczajenia, a nie z potrzeby serca? Dlaczego?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co wiemy o Wielkim Poście?

Tak naprawdę, to o Wielkim Poście nie wiemy zbyt dużo. Pamiętamy, co prawda, że rozpoczyna się on Środą Popielcową, że trwa czterdzieści dni, że jest czasem, który ma nas przygotować na przeżywanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Bardzo często naszą wiedzę o wielkopostnych dniach pogłębiają parafialne rekolekcje, katechezy, pasyjne kazania. Niestety, bardzo często nie chcemy korzystać z pogłębienia naszej wiedzy o tych szczególnych dniach, wydarzeniach. Przechodzimy obok nich zupełnie obojętnie mówiąc, że wystarczy, kiedy nasze przygotowania do Wielkiej Nocy rozpoczniemy od Niedzieli Palmowej. Myślimy, że wystarczy, kiedy odbędziemy przypadkową spowiedź, może zajrzymy na jedną z rekolekcyjnych nauk. A przecież cały Wielki Post, to czas wielkiej okazji, aby stać się lepszym, innym, bardziej wyrozumiałym. Wielki Post to czas, kiedy na swojej drodze życia zobaczę nie tylko siebie i własne potrzeby, ale także drugiego człowieka. To okazja, aby stać się marnotrawnym synem i wrócić w pokorze do Boga ze słowem przepraszam na ustach. Może zapominamy o tym, że tak naprawdę to nie zobaczymy Zmartwychwstałego, jeżeli nie spotkamy Go najpierw w Wieczerniku, w Ogrodzie Oliwnym, na Kalwarii. A te spotkania zapewnia nam Wielki Post.

Eucharystia w moim życiu

Reklama

Wszelkie badania socjologiczne wskazują, że w naszej diecezji w niedzielnej Mszy św. uczestniczy ok. 30% wiernych. Oczywiście są parafie, gdzie ta liczba jest znacznie przekroczona, ale są i takie, gdzie obecność na niedzielnej Mszy św. sięga tylko 15%. Nie lepiej wygląda także nasza obecność na Eucharystii w niedziele Wielkiego Postu. Nie ma co ukrywać - coraz mniej wiernych chodzi na Mszę św. Nad tym problemem trzeba się głęboko zastanowić w perspektywie przeżywanego Roku Eucharystii. Może właśnie teraz nadarza się sposobność do odpowiedzenia sobie na zasadnicze pytanie: Czym w moim życiu jest Eucharystia? Czy jest mi potrzebna, czy tylko sprowadzam ją do określonego obowiązku? Jan Paweł II w liście Zostań z nami, Panie uczy nas: „Eucharystia to wielka tajemnica! Tajemnica, którą trzeba przede wszystkim dobrze celebrować. Trzeba, aby Msza św. zajmowała centralne miejsce w życiu chrześcijan i aby każda wspólnota dokładała wszelkich starań dla jej uroczystego celebrowania, zgodnie z ustalonymi normami, z udziałem ludu, korzystając z posługi różnych osób wypełniających zadania dla nich przewidziane, i z poważną troską o zachowanie sakralnego charakteru, którym powinien odznaczać się śpiew i muzyka liturgiczna”. Czy rzeczywiście słowa Ojca Świętego trafiły do naszych serc? To pytanie niechaj znajdzie odpowiedź w naszych wspólnotach parafialnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga Krzyżowa - tak, Eucharystia - nie zawsze

Z wielu parafii napływają do nas sygnały, że dużą popularnością w czasie Wielkiego Postu cieszy się Droga Krzyżowa. Gromadzi w świątyni licznie wiernych, którzy przeżywają razem z Jezusem ostatnie chwile Jego ziemskiej pielgrzymki. „Zawsze lubiłam i lubię to nabożeństwo, bo jest takie żywe, dynamiczne, pozwala mi zatrzymać się i zamyśleć nad Jezusem, ale i nad sobą - mówi jedna z uczestniczek Drogi Krzyżowej. I rzeczywiście tak jest. Wielu uczestników podkreśla wspaniały klimat tego nabożeństwa, jeżeli jest ono dobrze przygotowane i przeprowadzone. Dużą popularnością cieszą się również Drogi Krzyżowe organizowane na ulicach miast czy wiosek. Ostatnimi czasy coraz więcej takich właśnie form modlitwy przeżywamy w naszej diecezji.
Niepokojącym staje się fakt, że coraz częściej wierni uczestniczą tylko w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozpoczynająca się po niej Eucharystia jest w dużym stopniu ignorowana. Poważnym nadużyciem jest uważanie, że np. Droga Krzyżowa zastępuje niedzielną Mszę św., a takie głosy niestety coraz częściej słychać z ust wiernych.

Uczmy się bycia przy Jezusie

Wielki Post pokazuje nam, że poważnym problemem staje się w naszych świątyniach śpiew pieśni wielkopostnych. Zaczynają one odchodzić do przysłowiowego lamusa. Któż z nas zna na pamięć takie pieśni jak: Ogrodzie Oliwny, Ludu mój ludu czy W krzyżu cierpienie. Jeżeli jeszcze pamiętamy, to zazwyczaj tylko pierwszą zwrotkę. W tym zakresie pomagają nam jeszcze tzw. slajdy, które niektórzy duszpasterze wyświetlają na ekranie, ale są to sporadyczne przypadki. I tak przez kilka lat oduczyliśmy się śpiewu w kościele, tłumacząc się tym, że nie mamy głosu, nie znamy tekstu, nikt nas nie uczył. Coraz smutniejsze i uboższe stają się nasze świątynie. Mało angażujemy się w śpiew, liturgię, przeżywanie Najświętszej Ofiary. Bardziej kierujemy się poczuciem obowiązku niż potrzebą serca, chęcią bycia przy Jezusie. A może w Roku Eucharystycznym wszystko to się zmieni?

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Możesz przegapić Boga, jeśli zapomnisz tej rzeczy

2026-06-26 10:34

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

A co, jeśli Bóg przychodzi inaczej, niż się spodziewasz? Nie zawsze w wielkim znaku, nie zawsze w spektakularnym cudzie, ale czasem w drugim człowieku, który puka do drzwi twojego życia.

CZYTAJ DALEJ

Areszt Śledczy w Lublinie. Dziękczynienie za powołanie penitencjarne

2026-06-28 08:11

Sebastian Kurowski

Dawni i obecni funkcjonariusze, kapelani oraz ewangelizatorzy więzienni wspólnie świętowali i dziękowali za swoją misję. Spotkanie było okazją do podziękowania za trudną służbę penitencjarną oraz wręczenia wyjątkowych odznaczeń: Orderu Białej Gołębicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję