Reklama

Triduum żałobne w Białobrzegach

28 lutego br. do parafii w Białobrzegach dotarła smutna wiadomość, że w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie zmarł ks. Stanisław Wacnik. Ta niewiarygodna informacja lotem błyskawicy obiegła całą parafię, powodując ogromne zdziwienie i ból w sercach wielu parafian.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

1 marca br. księża z dekanatu Łańcut II, rodzina oraz licznie zgromadzeni przy trumnie zmarłego Księdza Proboszcza parafianie odśpiewali Różaniec i uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem dziekana ks. Czesława Lecha.
2 marca br. w kościele parafialnym w Białobrzegach odbyła się eksporta, z udziałem księży z dekanatu, księży rodaków, kolegów z rocznika oraz wikariuszy pracujących wcześniej w parafii. Mszę św. koncelebrowaną w intencji Zmarłego poprzedził Różaniec. Przy trumnie czuwała rodzina: matka, dwie siostry i trzech braci. Wieczorem o 21.00, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, ks. Stanisława żegnali celebrując Mszę św. księża koledzy diecezji rzeszowskiej z bp. Edwardem Białogłowskim, który w homilii przypomniał zasługi Zmarłego. Od 25 lat pielgrzymował on na Jasną Górę, a przez 15 lat pełnił funkcję kwatermistrza Pieszej Pielgrzymki Rzeszowskiej. Dziękował także za jego pomoc i wkład materialny na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.
3 marca odbyła się ogromna manifestacja ludzi biorących udział w ostatnim pożegnaniu ks. Stanisława Wacnika. Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Adam Szal w otoczeniu 130 koncelebransów. W pogrzebie wzięli także udział: klerycy Wyższych Seminariów Duchownych w Rzeszowie i Przemyślu, siostry zakonne, licznie zgromadzeni białobrzescy parafianie, wierni z parafii Nowosielce, Myczkowce i okolicznych parafii dekanatu łańcuckiego, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, organizacje społeczne, członkowie Koła Łowieckiego, pracownicy różnych instytucji lokalnych, nauczyciele, młodzież szkolna, harcerze, chór i orkiestra dęta, strażacy, znajomi, przyjaciele oraz rodzina.
Życzeniem ks. Stanisława było, by jego doczesne szczątki spoczęły na białobrzeskim cmentarzu, co też wypełniono.

Życiowa droga

Ks. Stanisław urodził się w 1941 r. w Nowosielcach k. Przeworska. Po ukończeniu nauki w liceum ogólnokształcącym w Przeworsku skierował swe kroki do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Jako kleryk odbył dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. Powrócił do Seminarium i 4 czerwca 1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Jakiela. W drodze do Białobrzegów jako wikariusz posługę kapłańską pełnił w Ropience, Kobylanach, Dobrzechowie, Rokietnicy i Sokołowie. Następnie przyszło mu organizować nowo powstałą parafię w Myczkowcach, gdzie dał się poznać jako wspaniały człowiek i gospodarz. Po jedenastu latach otrzymał propozycję pracy w Białobrzegach. Już w pierwszy dzień otrzymania aplikaty do nowej parafii, przyszło mu organizować pogrzeb swojego poprzednika, ks. Jana Potockiego. Oficjalnie ks. Stanisław Wacnik parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białobrzegach przejął w Niedzielę Palmową 8 kwietnia 1990 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania duchowe

Od początku mocno zaangażował się w życie duchowe i gospodarcze parafii. Już w pierwszą niedzielę maja wprowadził na stałe do parafialnego kalendarza nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. Nabożeństwo to po dzień dzisiejszy sprawowane jest w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po każdej Mszy św. W pierwszym roku proboszczowania w Białobrzegach, ks. Stanisław przygotował także misje parafialne.
Z uwagi, że osobiście w sposób szczególny otaczał czcią św. Józefa, w miesiącu marcu odprawiana jest nowenna do św. Józefa. Poczynił starania, by do parafii sprowadzić figurę Opiekuna Rodzin, której autorką jest artystka z Jarosławia - Katarzyna Matwiej. Rzeźba ta znajduje się tuż przed budynkiem plebanii.
Dzięki dużemu zaangażowaniu naszego rodaka ks. Jana Czyrka, proboszcza parafii pw. św. Floriana w Krakowie, ks. Stanisław sprowadził do naszej parafii relikwie tego wielkiego Świętego, organizując w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca nabożeństwo ku czci św. Floriana połączone z ucałowaniem relikwii, które na co dzień znajdują się w bocznym ołtarzu św. Antoniego. To nie jedyne relikwie w naszym kościele, gdyż ks. Stanisław sprowadził także relikwie św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Jana Balickiego, które zostały umieszczone w nastawie ołtarza głównego.
W okresie świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w Poniedziałek Wielkanocny, od przeszło dziesięciu lat ks. Stanisław prowadził procesyjnie wiernych na cmentarz parafialny, gdzie wspólnie z wiernymi modlił się za zmarłych: kapłanów, ojców, matki i dzieci, którzy poprzedzili żyjących w drodze do Pana.
Od dwóch lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 21.00, wierni gromadzą się w kościele na Apelu Jasnogórskim wspominając Peregrynację Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej parafii, które to wspaniałe i doniosłe wydarzenie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia 2003 r.
Niestrudzenie pomagał samotnym i ubogim, zabiegając o potrzebne środki na organizowanie pomocy. Powołał do życia Parafialny Zespół Charytatywny „Caritas”, który już od kilkunastu lat organizuje wigilie dla samotnych i zbiórki żywności dla potrzebujących.
Jako wielki animator kultury, przez szereg lat był opiekunem duchowym Teatru Ziemi Białobrzeskiej, gdy ten święcił sukcesy na scenach od Przemyśla po Kraków. Z sympatią i życzliwością przyjmował w kościele białobrzeski chór i orkiestrę dętą, które swymi koncertami uświetniają różne uroczystości religijne i parafialne.
Latem 2004 r., dzięki staraniom ks. Stanisława na murach kościoła umieszczono trzy marmurowe tablice. Jedna upamiętnia 20. rocznicę śmierci byłego białobrzeskiego proboszcza ks. Józefa Pelca, a dwie pozostałe wspominają poległych parafian, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej.
Od 9 lat w lipcu Ksiądz Proboszcz gościł w parafii Pieszą Pielgrzymkę Przemyską, organizując noclegi i poczęstunek dla pielgrzymów z Przeworska i Jarosławia. Rozumiał ich potrzeby jak nikt inny, gdyż sam przez wiele lat pielgrzymował na Jasną Górę pełniąc funkcję kwatermistrza Pieszej Pielgrzymki Rzeszowskiej. Księża koledzy, z którymi pielgrzymował oraz wierni, są przekonani i wierzą w to, że ks. Stanisław będzie dalej ich kwatermistrzem i przygotuje dla nich miejsca w niebie.
Można byłoby wyliczać tysiące odprawionych Mszy św., godziny spędzone w konfesjonale, tyle wyświadczonej dobroci na co dzień - modlitwą, pracą organizacyjną i ewangelizacyjną. Jego życie było nieustanną ofiarą składaną za dzieci, młodzież, małżeństwa, chorych i cierpiących, samotnych i ubogich. Miłość i dobro, które czynił na ziemi jako Człowiek, Kapłan, Pielgrzym, Nauczyciel i Opiekun, zostaną zwielokrotnione miłością Bożą i ufamy, że został już włączony do wielkiej rodziny zbawionych, którzy żyją na wieki. „Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie”.

Dokonania gospodarcze

Jak przystało na gospodarza parafii, był wspaniałym organizatorem i motorem wszelkich prac służących upiększaniu świątyni, terenu kościelnego i cmentarza parafialnego. W tym miejscu pragnę przypomnieć tylko niektóre przedsięwzięcia:
Latem 1991 r. zmodernizowano i wymieniono pięćdziesięcioletnią już instalację elektryczną w kościele.
Rok 1992 - to wytężone prace na cmentarzu: wycinka drzew, budowa nowego ogrodzenia oraz chodnika oraz nowe zasadzenia drzew ozdobnych.
Od wczesnej wiosny 1993 r. ruszyły prace remontowe w kościele. Ułożono marmurową posadzkę i boazerię w prezbiterium, artyści z Krakowa Urban i Bachórz odnowili polichromię w prezbiterium, a w następnym roku kontynuowali prace konserwatorskie wszystkich naw, ołtarzy, ambony i chóru.
W roku 1995 kontynuowano prace remontowe organów, starej plebanii i ogrodzenia, a także postawiono konstrukcję nowej dzwonnicy, by móc umieścić na niej w dniu 26 listopada, z okazji jubileuszu 75-lecia lokacji parafii, dwa nowe dzwony: „Odnowiciel Człowieka” oraz „Józef Sebastian” ufundowane przez parafian i rodaków, wykonane w pracowni ludwisarskiej w Przemyślu, które to poświęcił bp Bolesław Taborski.
W następnych latach wymieniono stare drewniane schody na metalowe, prowadzące na wieżę kościoła, kontynuowano remont ogrodzenia i narożnych kapliczek.
Wyremontowano obie zakrystie, kotłownię i zakupiono nowe szafy na szaty liturgiczne, odrestaurowano tabernakulum w ołtarzu głównym.
W 2000 r. wykonano ocieplenie i elewację zewnętrzną budynku nowej plebanii, położono kostkę brukową na drodze dojazdowej do budynku.
Od kilku lat czynione są starania związane z budową kaplicy przedpogrzebowej na cmentarzu parafialnym.
„Życie to podróż do nieba, to marsz do domu Ojca Niebieskiego” - mówi Jan Paweł II. Co robić, by osiągnąć życie wieczne, by z radością oczekiwać przyjścia naszego Pana? Chrześcijanin, który łączy własną śmierć ze śmiercią Jezusa, widzi śmierć jako przyjście do Niego i jako wejście do życia wiecznego. Na życie wieczne my sami zarabiamy dobrymi uczynkami. Zarabianie na niebo, to także modlitwa za naszych zmarłych.
Z nadzieją więc wspomnijmy tych, którzy nas poprzedzili, a szczególnie zmarłego Księdza Proboszcza, i z wiarą, razem oczekujmy przyjścia naszego Pana.
Myślimy teraz o ziemskim życiu ks. Stanisława Wacnika z wdzięcznością, wspominając wspólnie przeżywane chwile, zarówno te radosne i te smutne. Jako człowiek zakończył swą ziemską pielgrzymkę, wypełnił swoją życiową misję. Jako ofiarny kapłan uczestniczył w procesie zbawiania świata, ludzi, zbawiania przede wszystkim swoich parafian.
Wszyscy odczuwamy ogromny ból po stracie tak zacnego Człowieka, Kapłana, Pielgrzyma, Nauczyciela i Opiekuna.
Drogi Księże Stanisławie, za wszystko, czego dokonałeś dla nas z serca Ci dziękujemy i zapewniamy o naszej modlitewnej pamięci.

2005-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

2025-07-27 07:25

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Komentarz do Ewangelii wegrzyniak.com

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do Francuzów: Nie profanujcie Francji swoimi barbarzyńskimi i nieludzkimi prawami!

2025-07-28 06:21

[ TEMATY ]

Francja

kard. Robert Sarah

zrzut ekranu

„Nie profanujcie Francji swoimi barbarzyńskimi i nieludzkimi prawami, które głoszą śmierć, podczas gdy Bóg chce życia” – powiedział do Francuzów 26 lipca w sanktuarium Sainte-Anne-d'Auray w Bretanii kardynał Robert Sarah. Papieski wysłannik przewodniczył obchodom 400. rocznicę objawień św. Anny w trzecim pod względem liczby przybywających pielgrzymów francuskim sanktuarium.

W obecności około 30 tys. wiernych były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomniał, że Pan Bóg poprzez objawienie św. Anny chciał, aby ten skrawek Francji, był miejscem świętym. „Wybrał to miejsce, aby być tu czczony. Pragnął nam powiedzieć, że Bóg jest pierwszy, że chwała Boża poprzedza nas i nie należy do nas. Bóg stworzył nas z bezinteresownej miłości, całe stworzenie jest dziełem Jego rąk, darmowym darem Jego miłości” – stwierdził kaznodzieja. Podkreślił, iż oddawanie chwały Bogu nie jest opcjonalnym wyborem, lecz obowiązkiem, koniecznością. Bardzo ważne jest, abyśmy ponownie uświadomili sobie tę prawdę – powiedział kard. Sarah.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: 602. urodziny miasta

2025-07-28 07:30

[ TEMATY ]

Łódź

Julia Saganiak

Przez trzy dni łodzianie świętowali 602. urodziny swojego miasta. Licznych atrakcji nie brakło od najmłodszych do najstarszych mieszkańców i turystów.

Na trzydniowe świętowanie złożyło się mnóstwo atrakcji. Koncerty plenerowe, spacery z przewodnikiem, wycieczki, pokazy, targi, przejazdy zabytkowymi autobusami, tramwajami i samochodami, gry miejskie oraz zwiedzanie łódzkich muzeów i miejsc niedostępnych na co dzień, to tylko niektóre z licznych elementów tegorocznych obchodów rocznicy nadania przed ponad sześcioma wiekami praw miejskich miasteczku Lodzia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję