Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: o jedność trzeba się zmagać każdego dnia

„Jedność będąc darem Bożym pozostaje wciąż wartością, o którą trzeba się zmagać każdego dnia” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, zakończyła częstochowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„ W duchu dialogu, który zakłada otwartość i dobrą wolę, jako chrześcijanie pielgrzymujemy razem. Wspólnie się modlimy i w ten sposób poznajemy się. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko wzajemna akceptacja między Kościołami. Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, jakim jest wspólne świadectwo chrześcijan, szczególnie wobec wzmagającej się obojętności i walki z chrześcijaństwem” - mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W homilii abp Depo przypomniał wezwania zapisane na kartach Nowego Testamentu: „Pozwólcie się więc prowadzić Duchowi Świętemu. Bądźcie współpracownikami Boga. Nie zasmucajcie Ducha Świętego. Nie lekceważcie światła łaski Bożej” - Jedną z cech ludzkości jest jej rozdarcie. To ono sprawia, że człowiek nie rozumie ani Boga, ani świata, ani siebie samego – mówił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wszelka forma jedności jest rozbijana grzechem i związanym z nim egoizmem. Dlatego bardzo pouczający dla nas pozostaje przykład Jezusowej modlitwy, w której jedność występuje jako dar przez Ducha Świętego, który ma być dany uczniom. Nim Jezus posłał swoich uczniów na końce świata, prosił Ojca o Ducha, Ducha Prawdy, Ducha Miłości i Ducha Jedności – kontynuował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał, że „dzięki działaniu Ducha Świętego została stworzona wspólnota, w której jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących”.

- Jedność uczniów Chrystusa była i jest jednym z najbardziej wiarygodnych świadectw i znaków wobec tego świata – podkreślił metropolita częstochowski i dodał: „Jedność będąc darem Bożym pozostaje wciąż wartością, o którą trzeba się zmagać każdego dnia. Dar ten bowiem na podobieństwo cnoty wiary przechowujemy w naczyniach glinianych, aby z Boga była ogromna moc a nie z nas”.

Arcybiskup wskazał, że „dar jedności zagrożony jest z dwóch stron, wewnętrznej, od strony samego człowieka, jego ciała i krwi oraz zewnętrznej, ze strony otaczającego nas świata”.

- Proces modlitewnego oczekiwania z Duchem Świętym, tak bardzo charakterystyczny dla Kościoła Apostolskiego jest dla nas dzisiaj zadany z racji roku duszpasterskiego, pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha” – przypomniał arcybiskup.

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo zauważył, że „ dużo się dzisiaj pisze i mówi o zagrożeniach ekologicznych, które są tragicznym wynikiem błędów i grzechów naszej cywilizacji. Natomiast wciąż za mało mówimy i piszemy o zagrożeniach odśrodkowych, płynących z serca człowieka, godzącego się na swoja klęskę i odpowiadającego rozłamem, beznadzieją i nienawiścią”.

Reklama

- Jakże to dzisiaj jest bardzo modne, ze wszech miar w mediach i w polityce, owa mowa nienawiści, która nie znosi drugiej strony, pomimo, że wydaje się być wołaniem o jedność – kontynuował abp Depo.

- Odpowiedzią wiary na ten rodzaj zagrożeń ludzkich serc może i powinno być: „Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem”.

- To są słowa samego Zbawiciela. To nie jest już tylko pragnienie ludzkich serc. Chrystus jest z nami – mówił arcybiskup, który za św. Ireneuszem przypomniał: „ „Duch Święty jest u początku drogi człowieka, wpierw jako ledwo zauważalne inspirowanie człowieka; On prowadzi do Syna, a przez Syna do Ojca”

Metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Ut unum sint”: „Kościół katolicki jest świadom, że pośród wszystkich Kościołów i Wspólnot kościelnych to on zachował posługę Następcy Apostoła Piotra w osobie Biskupa Rzymu, którego Bóg ustanowił „trwałym i widzialnym źródłem i fundamentem jedności” i którego Duch podtrzymuje, aby Kościół uczynił także wszystkich innych uczestnikami tego podstawowego dobra”.

- Duch Święty uczestniczy w naszej modlitwie poprzez nawrócenie serca i wspólne inicjatywy wszystkich Kościołów i wspólnot chrześcijańskich po przekroczeniu już progu trzeciego tysiąclecia. Kościół naszych dni świadomy jest mocy Bożego Ducha – mówił arcybiskup i wołał: „Wzrastajmy poprzez modlitwę, z pomocą Ducha Świętego. Wzrastajmy ku jedności poprzez wspólne dziękczynienie”.

Reklama

Na zakończenie metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Cypriana z jego „Komentarza do Modlitwy Pańskiej”: „Albowiem Bóg nie przyjmuje ofiary od tego, który trwa w niezgodzie. Największa ofiara jaką możemy złożyć Bogu to pokój i braterska zgoda między nami. To lud zgromadzony prze jedność Ojca, Syna i Ducha Świętego”.

Uczestnicy wspólnej modlitwy modlili się m. in. za Kościół, Ojczyznę, prześladowanych chrześcijan.

Mszę św. zakończyło wspólne „Błogosławieństwo Aaronowe”.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie i ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Szczepan Rycharski z Kościoła polskokatolickiego.

W modlitwie wzięli również udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego.

Reklama

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk.

W Częstochowie znajduje się parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, na czele z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r. A w Kleszczowie parafia ewangelicko - reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Góral.

W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, działający na terenie Częstochowy, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.

2019-01-25 22:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelicy w hołdzie polskim świętym, czyli ekumenizm w praktyce

[ TEMATY ]

ekumenizm

wikipedia

W kościele pojawią się witraże dwójki wrocławian i dwóch bohaterów spoza naszego miasta. W ewangelickiej świątyni zostaną wyróżnieni dwa protestanci i dwoje katolików. W oknach, na witrażach zobaczymy niebawem Dietricha Bonhoeffera, ewangelickiego duchownego związanego z Wrocławiem, bp. Juliusza Bursche oraz św. Edytę Stein i św. Maksymiliana Kolbego. Dlaczego właśnie oni? Każdy z nich zdecydowanie i stanowczo sprzeciwiał się polityce dominacji narodowej i eksterminacji innych narodów, która od 1933 r. dominowała w Niemczech. Pastor kościoła Andrzej Fober podkreśla, że ofiara O. Maksymiliana pokazuje, że naśladowanie Chrystusa czasami jest naśladowaniem radykalnym. Być chrześcijaninem nie jest łatwo, szczególnie w czasach próby, ale też w dzisiejszych czasach, kiedy dominuje konsumpcjonizm, materializm i hedonizm, dziś bycie chrześcijaninem nie jest łatwe – mówi.

Ukończenie projektu zaplanowano na koniec roku, prace trwają. Niedługo pokażemy Państwu zdjęcia nowych witraży.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

TRWA NOWENNA w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. DOŁĄCZ DO MODLITWY
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Blask chrześcijańskiego Wschodu wymaga bardziej niż kiedykolwiek wolności

2025-05-14 11:05

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

„Blask chrześcijańskiego Wschodu wymaga dziś bardziej niż kiedykolwiek wolności od wszelkiej światowej zależności i wszelkich tendencji sprzecznych z komunią, aby być wiernym w posłuszeństwie i ewangelicznym świadectwie” - powiedział Leon XIV podczas audiencji dla zwierzchników i wiernych Kościołów wschodnich przybyłych do Rzymu z okazji Roku Jubileuszowego w watykańskiej Auli Pawła VI . Papież przypomniał, że Kościoły wschodnie są Kościołami „męczeńskimi” od Ziemi Świętej po Ukrainę, od Libanu po Syrię, od Bliskiego Wschodu po Tigraj i Kaukaz. „Ileż przemocy!” - stwierdził.

PRZEMÓWIENIE OJCA ŚWIĘTEGO
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję