Reklama

Wydarzenia z diecezji

Uniwersytet to „oczy świata”

Od kilkudziesięciu lat owocnie kształci kolejne pokolenia teologów - kapłanów, siostry zakonne i świeckich. Nieustannie doskonali formy nauczania i dostosowuje strukturę do wymogów czasu, przez co na trwałe wpisał się w środowisko wyższych uczelni Mazowsza. Płocki Punkt Konsultacyjny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - bo o nim tu mowa - zainaugurował 15 października 34. rok akademicki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zaczynamy w imię Boże”

Reklama

„W imię Boże pod przewodnictwem Biskupa Płockiego rozpoczynamy kolejny rok pracy naszej uczelni” - mówił w seminaryjnej kaplicy św. Stanisława Kostki dyrektor placówki ks. kan. dr Daniel Brzeziński, witając przewodniczącego uroczystej Eucharystii bp. Stanisława Wielgusa. We wstępie do liturgii Ksiądz Biskup powiedział: „Ogromnie się cieszę, że od Eucharystii rozpoczynamy tę wspaniałą uroczystość akademicką. Serdecznie wszystkich witam i zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji studentów i profesorów tej części UKSW, która jest w Płocku, w intencji wszystkich pracowników tego szacownego uniwersytetu, a także w intencji naszego miasta i regionu. Nie zapomnijmy także o zmarłych, którzy już odeszli do Pana, a którzy poświęcili swoje życie pracy akademickiej”.
Homilię wygłosił rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. kan. dr Bogdan Czupryn. Przypomniał w niej sens funkcjonowania uczelni katolickiej. „Od Chrystusa chcemy uczyć się rozumienia i przeżywania rzeczywistości, w której nam przychodzi uczestniczyć. Jesteśmy w uczelni katolickiej, działającej pod auspicjami Kościoła. Każda uczelnia katolicka obok celów naukowych musi jeszcze współuczestniczyć w dziele zbawiania świata. Sposób realizacji tego zadania świadczy o tożsamości danego środowiska naukowego” - mówił Ksiądz Rektor. W tym kontekście Kaznodzieja podkreślił, że każdy profesor - niezależnie od specjalności, którą się zajmuje - winien troszczyć się o rozwój formacji religijnej swoich studentów. Studenci zaś winni stawać się coraz bardziej uczniami Chrystusa. „W jaki sposób to czynić? - pytał ks. Czupryn. - Odpowiedź znajdujemy na kartach dzisiejszej Ewangelii, będącej wyjaśnieniem przypowieści o siewcy. Otóż uczniowie z dzisiejszej Ewangelii słyszeli naukę Jezusa, ale prawdopodobnie nie potrafili do końca zrozumieć sensu tego przesłania. Można się domyślać, że rozmawiali między sobą i próbowali pojąć, co Zbawiciel mówi do nich, a więc podjęli trud zrozumienia tej nauki. Wreszcie w poczuciu jakiejś bezradności pytają Jezusa, co oznacza ta nauka. To wzór dla nas - byśmy nie tylko podejmowali refleksję rozumową nad naukami, które studiujemy, lecz byśmy umieli przychodzić do Chrystusa i od Niego uczyć się mądrości”. Stąd właśnie - jak zaznaczył Kaznodzieja - student uczelni katolickiej winien modlić się i przystępować do sakramentów św. „Nie ustawajcie w trudzie dochodzenia do prawdy, bądźcie dociekliwi, ale pamiętajcie o jednym - nie można zrozumieć prawdy Chrystusa, jeśli się z Nim osobiście nie spotka. Dlatego tu jest ta kaplica, Msza św., wpleciona w strukturę zajęć. Cieszy, gdy studenci podczas przerwy uczestniczą w prywatnej adoracji i we Mszy św.” - mówił ks. Bogdan Czupryn.

Wczoraj i dziś uczelni

Reklama

Po Eucharystii akademicka uroczystość toczyła się dalej w seminaryjnej Sali Biskupów. W przemówieniu inauguracyjnym dyrektor Punktu Konsultacyjnego przypomniał, że uczelnia rozpoczyna 34. rok działalności. Do 1989 r. kształciła tylko kapłanów, potem także osoby świeckie. Jak poinformował Ksiądz Dyrektor, Punkt Konsultacyjny organizacyjnie przynależy do Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego Diecezji Płockiej i posiada pełną autonomię pod zwierzchnictwem Biskupa Płockiego. Od strony naukowo-dydaktycznej podlega natomiast warszawskiemu Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Cieszę się, że nasza uczelnia wpisała się na stałe w struktury UKSW, naszego miasta i regionu. Przybywają do nas nie tylko studenci z Mazowsza, lecz także z Kujaw, Pomorza czy Podlasia. Staramy się obdarować ich solidną formacją (...). Naszym pragnieniem jest, by byli zawsze głosicielami i świadkami obiektywnej prawdy, zaś ich życiowa postawa była syntezą chrześcijańskiej wiedzy i miłości” - podkreślił ks. Daniel Brzeziński.
Mówca przywitał także zaproszonych gości. Szczególną wdzięczność wyraził Biskupowi Płockiemu, dziękując za odznaczenie uczelni medalem „Zasłużony dla katechizacji w diecezji płockiej”. „Przyjmujemy ten medal jako wyróżnienie i zobowiązanie” - podkreślił ks. Brzeziński. Ksiądz Dyrektor przypomniał także, że na mocy decyzji Biskupa Płockiego od 1 lipca br. w strukturę uczelni zostało włączone Studium Organistowskie im. ks. Eugeniusza Gruberskiego. Placówką tą kieruje muzykolog ks. Piotr Wiśniewski. Obok ks. Wiśniewskiego dyrektor Punktu Konsultacyjnego powitał dwóch nowych wykładowców: ks. dr. Mirosława Milewskiego i Pawła Górczyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla jednych finał, dla innych początek

Reklama

Dobrze jest, jeśli absolwenci przynoszą chlubę swojej uczelni. Wydaje się, że Soborowe Studium nie musi tu mieć żadnych kompleksów. Cała armia świetnie wykształconych katechetów, ofiarnie pracujących we wszystkich typach szkół, mówi sama za siebie. Jak twierdzą zgodnie dyrektorzy placówek oświatowych, katecheci z naszej diecezji są nie tylko doskonale wykształceni, ale też bezinteresownie zaangażowani w działalność pozalekcyjną.
W dniu inauguracji kolejny rocznik absolwentów - tym razem 32 osoby, odebrały z rąk Księdza Dyrektora dyplomy ukończenia studiów. „Jan Paweł II wzywał i wzywa nas, byśmy poddali się Dobremu Pasterzowi, który lepiej zna nas niż my sami siebie - zaczęła podziękowanie w imieniu absolwentów Teresa Pietrzak. - Na koniec studiów przychodzi szczególna refleksja. Wyrażają ją słowa kard. Newmanna: dzisiejszemu światu potrzeba ludzi, którzy znają swoją religię, wiedzą w kogo, a nie w co wierzą, którzy nie tylko znają Credo, ale mogą zdać z niego sprawę. Chcemy być takimi ludźmi i dzięki naszej uczelni mogliśmy się nimi stawać” - mówiła Teresa Pietrzak, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do wszechstronnej formacji studentów.
Całą uroczystość bacznie obserwowali także ci, którzy w tym roku wstąpili w progi płockiego Punktu Konsultacyjnego. Studenci I roku - w sumie 18 osób - złożyli ślubowanie i odebrali indeksy z rąk prodziekana Wydziału Teologii UKSW ks. dr. Stanisława Dziekońskiego. Do nich też zwrócił się Biskup Płocki, mówiąc: „Chcę złożyć życzenia tym, którzy, może z pewnymi obawami, zaczynają studia. Pamiętajcie: na sukces składają się zdolności, entuzjazm, upór, ciężka praca, właściwe metody i modlitwa. Studiujecie teologię, która jest specyficzną nauką, ale nauką autentyczną, mimo że niektórzy próbowali ten fakt podważać. Inne nauki za przedmiot mają naturę bądź kulturę. Teologia wprawdzie też podejmuje refleksje nad tym, ale jej głównym przedmiotem zainteresowania jest Bóg. Dlatego te studia wymagają osobistego kontaktu z Panem Bogiem. Prawdziwy teolog rozmawia z Bogiem - fałszywy - tylko mówi o Bogu. Największym fałszywym teologiem, według św. Augustyna, jest diabeł” - podkreślił Biskup Płocki.

Uniwersytet to „oczy świata”

Reklama

Zwracając się do zebranych, Ksiądz Biskup mówił też: „Chciałbym najpierw podziękować dyrektorowi uczelni i jego współpracownikom za wielki trud prowadzenia tego punktu, który zajmuje określoną ważną pozycję zarówno w naszym regionie, jak i w strukturach UKSW. Pragnę też z całego serca pogratulować absolwentom, którzy dziś z dumą odbierali dyplomy: z nimi pójdą w życie i świadectwem swego życia będą przynosili chlubę naszej uczelni. (...)
Na ręce obecnych tu księży: ks. Stanisława Dziekońskiego i ks. Romana Murawskiego dziękuję warszawskiej centrali uniwersytetu za zaufanie, jakim obdarza tę swoją część, jaka jest w Płocku. Mam wrażenie, że nie nadużyliśmy tego zaufania. Nasza placówka, korzystając z płockiej i warszawskiej kadry, zupełnie spokojnie może realizować swoje zadania. Pierwszym z nich jest dydaktyka, potem badania, bez których dydaktyka jałowieje i wreszcie promowanie wartości.
Zajmując się przez wiele lat działalnością akademicką, próbowałem znaleźć jakieś określenie, które najpełniej oddawałoby istotę uniwersytetu. Moim zdaniem, współczesny uniwersytet to „oczy świata”, za pomocą których świat ma dostrzegać problemy i na nie odpowiadać. Niech i nasza uczelnia owocnie spełnia tę rolę”.
Do wystąpienia Biskupa Stanisława nawiązał także ks. Stanisław Dziekoński, który w imieniu dziekana Wydziału Teologicznego ks. prof. Romana Bartnickiego podziękował za współpracę płockiej placówki z warszawską centralą. „Punkt Konsultacyjny w Płocku stanowi bardzo poważną część UKSW. Ten punkt uczestniczył w pracach naszej uczelni w bardzo trudnych czasach, także gdy przekształcano ją z Akademii w Uniwersytet. Za ten trud serdecznie dziękuję księżom profesorom, studentom i absolwentom punktu” - mówił prodziekan Wydziału Teologii. Rolę uczelni dla miasta i regionu podkreślali także inni goście.

Wykład inauguracyjny

Stałym elementem każdej inauguracji roku akademickiego jest wykład inauguracyjny. W tym roku wygłosił go wybitny specjalista z zakresu katechetyki ks. prof. dr hab. Roman Murawski. Temat wystąpienia brzmiał Geneza i rozwój katechizmu w Kościele katolickim.
Na wstępie Prelegent przypomniał, że po odnowie liturgii i kodyfikacji prawa kanonicznego ogłoszenie Katechizmu Kościoła Katolickiego w 1992 r. stało się „trzecim najważniejszym elementem odnowy soborowej”.
Ks. Murawski zwrócił uwagę na rozróżnienie pomiędzy „katechizmem” jako całością nauczania Kościoła, czy to w formie ustnej, czy pisanej a „katechizmami”, czyli podręcznikami do nauki wiary chrześcijańskiej. „Początków katechizmu należy szukać w czasach apostolskich - mówił Prelegent. Samo słowo »katechizm« pochodzi od greckiego wyrażenia „kat echein”, pierwotnie oznaczającego »rozbrzmiewanie dźwięku z góry na dół«. Za św. Pawłem, który używa tego czasownika w Liście do Galatów (6, 6) Kościół przyjął to określenie jako »pouczenie w wierze«” - kontynuował Ksiądz Profesor.
Naukowiec przypomniał, że od XVI w. po czasy współczesne katechizm jako podręcznik, zawierający skondensowaną naukę wiary często w formie pytań i odpowiedzi, był „głównym uprzywilejowanym środkiem dydaktycznym używanym przez Kościoły chrześcijańskie”. Ponieważ do popularności tej formy nauczania przyczynił się Marcin Luter, niektórzy uważają go za twórcę katechizmu. Jednak, jak dowodził Prelegent, to stwierdzenie mija się z prawdą. Luter tylko nawiązał do istniejącej tradycji i wykorzystał ją skutecznie dla realizacji celów reformacji.
Ks. Murawski przypomniał, że od poł. XVI w. w Kościele katolickim nastąpił imponujący rozwój twórczości katechetycznej. Powstały wtedy m.in. wielkie katechizmy: św. Piotra Kanizjusza, św. Roberta Bellarmina i „Katechizm rzymski”. Pod koniec XVIII w. pojawiła się tendencja do stworzenia ujednoliconego katechizmu. O takie wydania pokusiła się Austria za panowania Marii Teresy i Francja - za Napoleona. Cały czas żywa była idea opracowania jednego katechizmu dla całego Kościoła. Pomysł podnoszono na obu Soborach Watykańskich, urzeczywistnienie przyszło dopiero w 1992 r., kiedy to Papież Jan Paweł II ogłosił Katechizm Kościoła Katolickiego.

Goście

Uroczystą inaugurację roku akademickiego zaszczyciło swą obecnością wielu znakomitych gości: marszałek sejmiku województwa mazowieckiego Adam Struzik, który w trakcie uroczystości został odznaczony Wielkim Orderem Świętego Zygmunta (piszemy o tym w odrębnym artykule), prodziekan Wydziału Teologii UKSW ks. dr Stanisław Dziekoński, głoszący wykład inauguracyjny ks. prof. Roman Murawski, przedstawiciele parlamentu: nowo wybrana senator dr Janina Fetlińska, oraz były senator prof. Zbigniew Kruszewski, a także posłowie - Henryk Kowalczyk i Robert Kołakowski.
Władze powiatu płockiego reprezentował przewodniczący Rady Powiatu Adam Sierocki, zaś władze miasta wiceprezydent Piotr Kubera. Obecna była także dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Teresa Dobrosielska.
Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele środowisk naukowych z terenu naszej diecezji: rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. kan. dr Bogdan Czupryn, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie prof. Andrzej Kolasa oraz kanclerz tej uczelni Roman Niesiobędzki, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku Roman Siemiątkowski, prodziekan Wydziału Politologii i Stosunków Międzynarodowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica ks. prof. Andrzej Gretkowski, prof. Janusz Kępa z Wyższej Szkoły Nauk Technicznych i Społecznych w Płocku oraz ks. prof. Michał Grzybowski z Uniwersytetu Bydgoskiego im. Kazimierza Wielkiego. Obecny był również dyrektor Niższego Seminarium Duchownego w Płocku ks. kan. dr Tomasz Kadziński.
Centralne instytucje diecezji reprezentowali: wikariusz generalny i kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski, wikariusz biskupi ds. katechetycznych ks. prał. dr Ryszard Czekalski oraz ekonom diecezjalny ks. kan. Marek Makowski. Wśród gości był również prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Pułtusku ks. inf. Saturnin Wierzbicki, a także dyrektorzy diecezjalnych rozgłośni radiowych: Wanda Zalewska z Katolickiego Radia Płock i ks. dr Krzysztof Stępniak z Katolickiego Radia Ciechanów.
W akademickiej uroczystości wzięli udział również reprezentanci płockiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i innych ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę konklawe!

2025-04-28 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Kardynałowie zebrani na 5. kongregacji generalnej zadecydowali, że konklawe rozpocznie się w środę, 7 maja.

W dzisiejszej kongregacji generalnej uczestniczyło ponad 180 kardynałów, w tym nieco ponad 100 elektorów. Wygłosili oni ok. 20 wystąpień, poświęconych sprawom Kościoła, relacjom ze światem, wyzwaniom i cechom, jakie powinny charakteryzować nowego papieża, by mógł im sprostać. Do komisji, obradującej w ramach kolegium partykularnego, wylosowano kardynałów: Reinharda Marxa , Luisa Antonia Taglego oraz Dominique’a Mambertiego.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Arcydzieła malarstwa wystawione w Rzymie

2025-04-29 21:17

[ TEMATY ]

Rzym

Rok Święty 2025

Fot. Włodzimierz Rędzioch

Rok Święty 2025 jest wielkim wydarzeniem duchowych, ale jego organizatorzy zadbali, by miał również wymiar kulturalny. W Rzymie organizowany jest cykl wystaw zatytułowany „Otwarte niebiosa” – odbyły się już wystawy ikon oraz obrazów Marca Chagalla i Salvadora Dalí.

Natomiast w okresie świąt Wielkanocnych zorganizowano wystawę nawiązujące do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa - w rzymskim kościele San Marcello al Corso można oglądać dwa arcydzieła malarstwa chrześcijańskiego: „Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania” Eugène’a Burnanda oraz „Wieczerza w Emaus” Rembrandta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję