Reklama

Hojni i gościnni

Parafia Mochowo, którą 26 września wizytował Biskup Płocki, jest parafią szczególną nie tylko z powodu swej wiekowości (erygowana była pod koniec XIV wieku, choć pierwsza wzmianka pochodzi z 1401 r.), ale również dlatego, że na jej terenie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Żurawińskiej, do którego przybywają wierni nawet z odległych krańców Polski.

Niedziela płocka 48/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Marcina w Mochowie

Patron parafii: św. Marcin
Kościół parafialny: pw. św. Marcina
Kościół filialny: Żurawin, pw. Przemienienia Pańskiego
Dekanat: tłuchowski
Terytorium: Dobrzenice Duże, Dobrzenice Małe, Mochowo Działki, Mochowo Nowe, Mochowo Parcele, Mochowo Wieś, Przybojewo, Sulkowo Bariany, Sulkowo Błony, Sulkowo Jasionki, Żabiki, Żółtowo, Żurawin, Żurawinek
Proboszcz: ks. Marek Mizerski
Katechizują: ks. Radosław Wiśniewski, Monika Filiks
Organista: Jerzy Cendlewski
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym: 9.30, 11.30, w sanktuarium w Żurawinie: 8.00 - w okresie letnim,13.00 - w okresie zimowym

Charakterystyka parafii

W Mochowie już w XIV wieku stał drewniany kościół, wielokrotnie później przebudowywany. Obecna świątynia powstała w 1684 r. z inicjatywy Marcina Mochowskiego. Od imienia fundatora kościół otrzymał wezwanie św. Marcina. W ołtarzu głównym znajduje się zabytkowy obraz Matki Boskiej Śnieżnej.
W parafii znajduje się również kościół filialny w Żurawinie, który jest jednocześnie sanktuarium maryjnym. Miejsce to słynie z licznych uzdrowień - zwłaszcza dzieci. Kult Matki Boskiej Żurawińskiej sięga XVI wieku. Według podania Matka Boża objawiła się mieszkającemu tu pustelnikowi. W 1563 r. został pobudowany pierwszy kościół; obecny jest już trzecią świątynią, zbudowaną w 1902 r.
Parafię zamieszkuje ok. 1400 osób, żyjących w 362 rodzinach. Jest to teren rolniczy. Życie duchowe i kulturalne skupia się w będącym siedzibą gminy Mochowie. Większość mieszkańców zamieszkuje teren w niedalekiej odległości od kościoła parafialnego, pozostała część parafii to 9 wiosek. Jak mówi proboszcz ks. Marek Mizerski, w parafii jest nieliczna grupa, która nie uczestniczy w życiu religijnym, największym problemem jest jednak ucieczka młodzieży, zwłaszcza młodych małżeństw z Mochowa do większych ośrodków wiejskich lub miejskich, w poszukiwaniu lepszych perspektyw życia.

Duszpasterstwo

Reklama

W niedzielę i święta wierni mogą uczestniczyć w trzech Mszach św.: dwie z nich odprawiane są w kościele parafialnym w Mochowie (pierwsza, w której biorą udział dzieci i młodzież, jest najliczniejsza, druga gromadzi głównie ludzi starszych i młode małżeństwa z dziećmi), trzecia, w kościele filialnym w Żurawinie gromadzi mieszkańców Żurawina i czcicieli Matki Boskiej Żurawińskiej przybywających z sąsiednich parafii.
W niedzielnej Mszy św. uczestniczy systematycznie około 40% parafian. Jak mówi ksiądz proboszcz, parafianie bardzo licznie uczestniczą w nabożeństwach okresowych. Podczas rekolekcji adwentowych i wielkopostnych frekwencja wzrasta do około 80%; prawie wszyscy przystępują wtedy do sakramentu pokuty i do Komunii św. Rocznie parafianie przyjmują 25 tys. Komunii św.
Doskonale układa się współpraca ze szkołami: podstawową i gimnazjum. Prawie trzy lata temu Szkoła Podstawowa przyjęła imię sługi Bożego Jana Pawła II - z tej racji szczególnie podkreślane są rocznice wyboru Papieża, a obecnie także jego śmierci. Katechizuje ksiądz proboszcz oraz ks. Radosław Wiśniewski, wikariusz parafii Ligowo, uczący klasy I i II gimnazjum, oraz Monika Filiks, nauczająca dzieci ze szkoły podstawowej. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św., odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz młodzież przygotowująca się do bierzmowania uczestniczą w dodatkowych katechezach organizowanych po niedzielnych Mszach św. Dzieci i młodzież uczestniczą w pielgrzymkach do sanktuariów maryjnych w Częstochowie i Licheniu.
Za muzykę i śpiew w świątyni parafialnej odpowiada organista Jerzy Cendlewski, a o czystość szat liturgicznych dba Danuta Cendlewska.
Jak mówi ks. Mizerski, szczególnym wydarzeniem, które pokazało wiarę i przywiązanie parafian do Kościoła, była choroba i śmierć Jana Pawła II. Mieszkańcy parafii gremialnie uczestniczyli w Mszach św. odprawianych w intencji Ojca Świętego, czuwaniach i modlitewnych apelach. Licznie przybyli też, by uczcić pierwszą rocznicę śmierci Sługi Bożego. Od trzech lat dorośli, młodzież i dzieci pielgrzymują w pieszej pielgrzymce do Skępego. Rokrocznie parafia przyjmuje śniadaniem pątników idących z Płocka do sanktuarium maryjnego w Skępem. Świadczy to o wielkiej życzliwości mieszkańców parafii, umiejących dzielić się z potrzebującymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Jak mówi ksiądz proboszcz, dwa kościoły na terenie parafii potrzebują ciągle napraw i remontów. W ciągu ostatnich trzech lat zostało wymienione nagłośnienie w kościele parafialnym. Wyremontowano częściowo budynek plebanii: wykonano modernizację ogrzewania i izolacji termicznej budynku, wymieniono okna i drzwi, doprowadzono gaz do plebanii, zmieniono instalację c.o. oraz ogrzewanie z węglowego na gazowe.
Sanktuarium żurawińskie jest swoistą wizytówką parafii, dlatego tam wykonywana jest większość prac remontowo-budowlanych. Został sporządzony architektoniczny projekt zagospodarowania przestrzennego terenu wokół sanktuarium, w ubiegłym roku zaś zbudowane zostały kamienne schody pątnicze o powierzchni 200 m2, prowadzące z kościoła do kapliczki ze źródełkiem. Trwają prace przy odwodnieniu świątyni i układaniu drogi procesyjnej z kostki granitowej wokół kościoła. Na inwestycję pozyskano dotację w wysokości 15 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego, ciężar finansowy większości prac ponoszą jednak parafianie.

Przebieg wizytacji

Wizytacja Biskupa Płockiego rozpoczęła się o godz. 14 spotkaniem z wiernymi w sanktuarium maryjnym w Żurawinie. „Nasi ojcowie pozostawili nam spuściznę wiary i tę świątynię. My chcemy pogłębiać naszą wiarę i przekazać ją następcom. Staramy się, by piękno tej świątyni i jej otoczenia podkreślało świętość miejsca, które w sposób szczególny wybrała Matka Boska Żurawińska” - mówiła, witając Księdza Biskupa, przedstawicielka wspólnoty. Po spotkaniu w świątyni Ksiądz Biskup podziwiał ogrom prac materialnych, wykonanych wokół sanktuarium i rozmawiał z mieszkańcami Żurawina, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Godzinę później Biskup Stanisław spotkał się w Mochowie z członkami działających przy parafii grup i stowarzyszeń. „Dziękuję za to spotkanie, za obecność tylu osób: dorosłych, dzieci, młodzieży - mówił Ksiądz Biskup do przedstawicieli grup parafialnych. - Chcę wam wszystkim podziękować za waszą gorliwość chrześcijańską, za waszą postawę, za to, że jesteście blisko Kościoła”.
Po spotkaniu z grupami Biskup Płocki udał się na cmentarz parafialny, by tam modlić się za zmarłych. Wizytację zakończyła Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Leon XIV: nigdy nie przeszło mi przez myśl, że zostanę wybrany

2025-05-21 07:35

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Leon XIV wyznał, że nigdy nie przeszło mu przez myśl, że zostanie wybrany na głowę Kościoła katolickiego. Mówił o tym podczas spotkania z pielgrzymami z diecezji Chiclayo w Peru, której był biskupem. Wyjawił im też, że przed laty usłyszał od zakonnicy, że spotka go "niespodzianka" od Boga.

Włoskie media odnotowują, że to podczas spotkania z przybyłą na inaugurację pontyfikatu delegacją z diecezji swojej dawnej posługi misyjnej Leon XIV opowiedział szczerze o swoich przeżyciach w minionych tygodniach i przywołał także wspomnienie sprzed lat. Opublikowano nagranie z tej rozmowy.
CZYTAJ DALEJ

Rozum i wiara, to dwa skrzydła by trwać w Jezusie – istnieć i się nigdy nie skończyć

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Fotolia.com

Rozważanie do Ewangelii J 15,1-8

Czytania liturgiczne na 21 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Przeciwności pacjentów onkologicznych w walce o życie

2025-05-21 16:58

[ TEMATY ]

zdrowie

lekarz

Adobe Stock

W ciągu ostatniej dekady leczenie nowotworów przeszło prawdziwą rewolucję, która radykalnie zmieniła rokowania wielu pacjentów. Nowotwory, które kiedyś były wyrokiem, dziś stają się chorobami przewlekłymi. Choć leczenie onkologiczne jest coraz skuteczniejsze, nadal wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi i toksycznością, które mogą wpływać na jakość życia pacjenta. Wielu pacjentów chce świadomie i bezpiecznie wspierać swój organizm w walce z chorobą korzystając z potencjału medycyny komplementarnej. Dziś różne grupy interesu chcą odebrać im tę szansę.

Julia jeszcze jako nastolatka zachorowała na nowotwór mózgu. Diagnoza brzmiała strasznie: „gwiaździak drugiego stopnia, nieoperacyjny”. Dla Julii i jej mamy był to szok. Dotąd była aktywną nastolatką, uprawiała sport, lubiła taniec i pływanie. Choroba wywróciła ich życie do góry nogami. Po wielu miesiącach diagnozy trafiła do jednego z warszawskich szpitali, gdzie rozpoczęła chemioterapię. Bardzo szybko z wysportowanej nastolatki zmienia się nie do poznania. Miała problem z apetytem, schudła, często wymiotowała, wypadły jej włosy. Z dnia na dzień jej stan się pogarszał, a dotychczasowa terapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Z dnia na dzień jej ciało było coraz słabsze, jednak coraz silniejsza była chęć życia. – Nie chciałam rezygnować z leczenia konwencjonalnego, ale przez ogromne osłabienie organizmu nie byłam w stanie normalnie funkcjonować. Przede mną była studniówka i przede wszystkim matura. Nie chciałam rezygnować z życia – wspomina Julia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję