Reklama

Uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 22 grudnia 1956 r. abp Zygmunt Kamiński przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa lubelskiego Piotra Kałwy. Z tej okazji świętowaliśmy 50. rocznicę tego wielkiego wydarzenia. Z tej również okazji Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego przygotował i wydał księgę pamiątkową „Ty jesteś kapłanem na wieki”, która dedykowana jest Wielkiemu Kanclerzowi Wydziału Teologicznego. Księga została wręczona Metropolicie na uroczystym posiedzeniu Rady Wydziału 14 grudnia 2006 r.
Uroczyście sesję otworzył dziekan Wydziału Teologicznego w Szczecinie ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski. Na początku serdecznie przywitał abp. Zygmunta Kamińskiego, a następnie: abp. Mariana Przykuckiego, bp. Ignacego Jeża, bp. Jana Gałeckiego i bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, władze miejskie, samorządowe, uczelni wyższych Szczecina i Uniwersytetu Szczecińskiego. Na posiedzeniu zebrali się także profesorowie, wykładowcy i studenci Wydziału Teologicznego. Ksiądz Dziekan w swym przemówieniu rozpoczynającym Radę Wydziału ukazał wkład pracy i zaangażowanie abp. Zygmunta Kamińskiego w powstanie tegoż Wydziału. Wyjaśnił też, że Wydział chciałby się odwdzięczyć za tę działalność tym, co potrafi najlepiej, czyli publikacją naukową dedykowaną Czcigodnemu Jubilatowi.
Sylwetkę Dostojnego Jubilata przedstawił prodziekan ds. studenckich Wydziału Teologicznego ks. dr Andrzej Krzystek. Po ukazaniu drogi posługiwania kapłańskiego Ksiądz Prodziekan przedstawił posługę biskupią w Lublinie, Płocku i Szczecinie. Wśród wielu wymienionych dzieł Księdza Arcybiskupa prelegent przedstawił m.in. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, począwszy od pierwszych starań aż po decyzje władz uniwersyteckich, państwowych i kościelnych. Dekret o erygowaniu wydała Kongregacja Edukacji Katolickiej 9 sierpnia 2003 r. Za zasługi na rzecz Uniwersytetu Szczecińskiego władze uczelniane uhonorowały Księdza Arcybiskupa Złotym Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego.
Następnie głos zabrał prodziekan ds. nauki ks. dr hab. prof. US Andrzej Offmański. W wystąpieniu przedstawił ideę powołania kapłańskiego: „Chrystus wyjaśnia, iż ten niepojęty wybór ma w Nim swój początek: «Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc nasz trwał». Kapłaństwa nikt nie może sobie zawłaszczyć, natomiast może, a nawet powinien przyjąć”. Dzielił się dalej refleksjami o przygotowaniu do kapłaństwa i życia kapłańskiego. W życiu poświęconym Chrystusowi Ksiądz Prodziekan wskazał, że fundamentem jest modlitwa. W drugiej części przemówienia Ksiądz Prodziekan przedstawił księgę pamiątkową poświęconą Wielkiemu Kanclerzowi Wydziału Teologicznego: „Za kilka dni przypada złoty jubileusz przyjęcia sakramentu święceń przez Księdza Arcybiskupa. 50 lat życia kapłańskiego naszego Pasterza pracownicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego pragną uczcić wydaniem księgi pamiątkowej na temat kapłaństwa, którą dedykujemy swojemu Wielkiemu Kanclerzowi, pragnąc, aby ta księga była nie tylko uczczeniem Jubilata, ale jako owoc przemyśleń pracowników młodego jeszcze Wydziału, stanowiła kompendium wiedzy o kapłaństwie, po którą sięgać będzie wielu, czy to dla wzbogacenia refleksji nad własnym kapłaństwem, czy też dla studium nad darem sakramentu kapłaństwa dla świata”. Ksiądz Prodziekan przybliżył powstanie oraz treść księgi. Powstała księga stara się ukazać kapłaństwo w różnych aspektach. Autorami większości artykułów są pracownicy naszego Wydziału. Jest ona cenna dla tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa, jako pomoc na drodze powołania, i dla studentów świeckich, którzy będą mogli zgłębić tajemnicę sakramentu kapłaństwa. Na zakończenie wystąpienia Ksiądz Prodziekan złożył życzenia: „Dostojnemu Jubilatowi Księdzu Arcybiskupowi Zygmuntowi, dedykując tę księgę pod znamiennym tytułem «Ty jesteś kapłanem na wieki» Wydział Teologiczny życzy obfitych w Boże łaski i dalsze lata w realizacji pełni kapłaństwa i dzielenia się z innymi radością jej przeżywania. Niech Chrystus, Wieczny Kapłan, prowadzi po drogach wypełniania posłannictwa kapłańskiego”.
Księgę pamiątkową Dostojnemu Jubilatowi wręczył dziekan Wydziału Teologicznego ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski.
Po wręczeniu daru Wydziału Teologicznego przemówił prof. zw. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. W swej mowie Rektor US dziękował Metropolicie za wszystkie dzieła jego posługi. Szczególnie zaś dziękował za trud i zaangażowanie w powstanie Wydziału Teologicznego: „To dzięki determinacji Księdza Arcybiskupa i rektora Zdzisława Chmielewskiego udało się dokończyć dzieło ich poprzedników. Gdyby nie ta determinacja, tego Wydziału nie było by dzisiaj. A on jest potrzebny nie tylko uniwersytetowi, ale również miastu, regionowi i mieszkańcom tego miasta”. Rektor US wskazał sukcesy tak młodego Wydziału i jego miejsce w naszym mieście. Na zakończenie jeszcze raz dziękował: „Jako społeczność akademicka jesteśmy za to szczególnie wdzięczni. Chciałoby się powiedzieć w momencie uruchomienia Wydziału Teologicznego «Finit corona opus», ale nie ma końca w czynieniu dobra. Ksiądz Arcybiskup swoją obecnością, osobowością, radą, pomocą zawsze służył nie tylko Kościołowi, ale również Uniwersytetowi Szczecińskiemu. Jako jeden z niewielu dostrzegał rolę i znaczenie uczelni wyższej, nie tylko w edukacji tej klasycznej, ale i duchowej. I za to serdecznie Księdzu Arcybiskupowi dziękujemy, bo gdyby nie jego obecność wiele rzeczy, które udało nam się zrealizować, nie byłoby zrealizowane. Wiele rzeczy, które nie były możliwe stały się możliwe”. Na zakończenie prof. dr hab. Waldemar Tarczyński złożył życzenia: „W imieniu całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Szczecińskiego składam Księdzu Arcybiskupowi z okazji tego jubileuszu życzenia przede wszystkim zdrowia i wytrwałości, i dalszej naszej współpracy”.
Na zakończenie posiedzenia Rady Wydziału przemówił Dostojny Jubilat. Na początku dziękował za życzenia i wszelkie dobro. Podzielił się refleksjami na temat powstania Wydziału. Kończąc swe wystąpienie, powiedział: „Dzisiaj człowiek nie tylko potrzebuje dobrego lekarza, ale i dobrego księdza, który jest dobrym człowiekiem, człowiekiem, wrażliwym na drugiego człowieka, jest człowiekiem otwartym na pomoc drugiemu człowiekowi (…). Dziękując, życzę Wydziałowi, by w naszym kraju troszczył się o człowieka. To, co przypominał Papież: «Dbajcie o człowieka, troszczcie się o ziemię szczecińską, bo to nasz wielki skarb (…)». Tego z całego serca życzę Wydziałowi, tego z całego serca życzę Rektorowi”.
Uroczystość zakończył wspólny śpiew pieśni „Barka”.
Jubileusz to czas refleksji i podziękowań. Dziękujemy Księdzu Arcybiskupowi za dzieło Wydziału Teologicznego, że mogą się tu przygotowywać do kapłaństwa alumni oraz zgłębiać teologię studenci świeccy. Dostojnego Jubilata polecajmy w swoich modlitwach, wypraszając potrzebne łaski na dalszą posługę pasterską w naszej archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Szkudło do mężczyzn w Piekarach Śląskich: Rodzinność to życiodajne źródło wartości

2025-05-25 12:36

[ TEMATY ]

rodzina

Pielgrzymka mężczyzn

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 25 maja w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. - Na Śląsku rodzina od wieków zajmuje miejsce szczególne. W tradycyjnych domach panowały wartości, takie jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości - mówił na rozpoczęcie bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej do pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Pielgrzymka rozpoczyna się tradycyjnie od procesji z bazyliki piekarskiej na kalwaryjskie wzgórze. Tam słowo do zebranych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. - W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Wspominamy tych, którzy na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią, często cicho, pokornie, w codziennym trudzie, lecz z niezłomnym sercem. To oni budowali nasze kościoły: z cegły i modlitwy. To oni, mimo wojen, granic, przemian politycznych i społecznych, nieśli w sobie żywą nadzieję, że Chrystus jest Panem każdego czasu. Na Śląsku, gdzie splatają się języki, kultury i dzieje, wiara była kotwicą, która trzymała rodziny i wspólnoty przy Bogu. Dziękujemy za biskupów, kapłanów, którzy służyli ludowi, często wśród cierpienia i niezrozumienia. Za rodziny, które przekazywały dzieciom pacierz i krzyż. Za babcie uczące śpiewać „Serdeczna Matko” i „Matko Piekarska”, za ojców, którzy w milczeniu klękali do modlitwy. To ich świadectwo staje się dla nas zobowiązaniem - mówił bp Marek Szkudło.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV mianował kard. Saraha swym wysłannikiem na 400-lecie objawień św. Anny

2025-05-24 15:14

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

wysłannik

400‑lecie

Papież Leon XIV

objawienia św. Anny

Episcopat News/ Flickr.com

Ojciec Święty mianował kard. Roberta Saraha, byłego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, swoim specjalnym wysłannikiem na uroczystości liturgiczne, które odbędą się w dniach 25 i 26 lipca 2025 r. w sanktuarium Sainte-Anne-d'Auray we Francji z okazji 400. rocznicy objawień św. Anny.

Główna patronka Bretończyków
CZYTAJ DALEJ

Majówka u Boromeuszek z "Bolesławem Chrobrym"

2025-05-25 21:09

ks. Łukasz Romańczuk

Inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego

Inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego

Do wspólnego świętowania niedzieli zaprosiły siostry Boromeuszki z Trzebnicy, które otworzyły swoje ogrody. Tym razem wydarzenie odbywało się w duchu świętowania Tysiąclecia Korony Polskiej.

-Ogrody, w których się znajdujemy, średniowieczne ogrody klasztorne pełniły nie tylko funkcje ozdobne. Uprawiano tutaj zioła lecznicze, warzywa, winorośl, a także były tu stawy rybne które były ważnym źródłem białka w czasie Wielkiego Postu i w ogóle postu. A jakie ryby hodowano w stawach? Karpie, pstrągi i liny - mówili prowadzący to wydarzenie, dodając: - A wśród ulubionych rozrywek średniowiecza były oczywiście turnieje rycerskie, gra w bule, taniec i śpiew przy akompaniamencie lutni, szałamaj i fideli.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję