Reklama

„Jestem pasterzem wszystkich”

Niedziela świdnicka 12/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy biskup powinien być ojcem, pasterzem, bratem i przyjacielem - mówił jeszcze jako nominat bp prof. Ignacy Dec. Był 25 marca 2004 r. i w parafii pw. św. Józefa zorganizowano spotkanie dla dziennikarzy, których tłumy przybyły tego dnia do Świdnicy. Takiego wydarzenia wszak miasto nigdy nie przeżywało - oto uroczystym wprowadzeniem bp. Ignacego Deca do katedry spełnić się miała wola Jana Pawła II.
Na spotkaniu z przedstawicielami redakcji po raz pierwszy dokonano prezentacji ks. prof. Ignacego Deca - wybitnego intelektualisty, wykładowcy, wieloletniego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego. Biskupowi towarzyszyli m.in. prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i ówczesny starosta Jacek Wajs - ci sami samorządowcy, którzy kilka tygodni wcześniej z ust kard. Henryka Gulbinowicza usłyszeli znamienną decyzję: „Świdnica stanie się stolicą diecezji”. Obaj nie ukrywali radości.
Blisko godzinę trwało to pierwsze medialne spotkanie. Potem bp Ignacy Dec otoczony przez innych biskupów, duchowieństwo, przedstawicieli wyższych uczelni Dolnego Śląska i Opolszczyzny, poczty sztandarowe różnych instytucji oraz wiernych nowej diecezji poprowadzony został w progi katedry świdnickiej. Ingres Biskupa był największą od lat uroczystością zorganizowaną w Świdnicy. Procesja ruszyła punktualnie o godz. 16.00, przemieszczając się od strony ul. Kotlarskiej przez Rynek i dalej ul. Długą aż do progu katedry.
To właśnie w tym momencie kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława podniesiony został do rangi katedry. Tego dnia już od godz. 15.00 wypełniał się wiernymi, którzy chcieli powitać pierwszego w dziejach miasta Biskupa. Tak spełnić się miała wiadomość, rok wcześniej przyjmowana z niedowierzaniem, później z radością, że oto Jan Paweł II postanowił powołać do życia dwie nowe diecezje w Polsce - jedną w Bydgoszczy, a drugą właśnie w Świdnicy. Procesja wydawała się być nieskończona. Na tak ważne wydarzenie przybyli duchowni nie tylko z diecezjalnych, ale i z innych parafii. Ingres, czyli „uroczysty wjazd” czy też po prostu uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza (z łac. „ingressus”) skupiło księży, zakonników i wiernych świeckich, którzy chcieli oddać hołd swojemu Pasterzowi.
Przy ołtarzu Biskupa Nominata witali kard. Henryk Gulbinowicz i abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski. Gorące słowa powitania skierował ksiądz proboszcz Jan Bagiński, od lat opiekun i gospodarz kościoła, który tego dnia stał się katedrą.
Biskupa Ignacego Deca witali oficjalnie także gospodarze miasta i regionu - starosta Jacek Wajs i prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.
Na uroczystości przybyło kilkudziesięciu biskupów, wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Obecni byli przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich w Polsce, m.in. prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz. Wśród gości dostrzec można było byłego prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, któremu towarzyszył prezes IPN prof. Leon Kieres. Przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych - ze wszystkich powiatów, wchodzących w skład nowej diecezji, oraz prezydenci, m.in. z Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, burmistrzowie, wójtowi, szefowie i wiceszefowie rad. Przede wszystkim jednak swojego nowego Biskupa witali gorąco wierni z podległych diecezji świdnickiej parafii.
Uroczystości w katedrze trwały blisko 4, 5 godziny. Katedra wypełniona była w tym czasie po brzegi - nigdy chyba tyle tysięcy osób nie uczestniczyło w jakimkolwiek wydarzeniu w największej świdnickiej świątyni. Prócz momentu wyświęcenia, nabożeństwa, homilii, licznych wystąpień, była też chwila na powitanie z każdym przedstawicielem duchowieństwa diecezji.
Wreszcie po raz pierwszy przemówił sam Ksiądz Biskup, nie kryjąc słów wzruszenia i wdzięczności. Przypomniał swój nieznany jeszcze wówczas wszystkim życiorys. Ciepło mówił o swojej rodzinie. Nie krył także tego, że z żalem przyjdzie mu rozstać się z uczelnią, na której spędził najważniejsze lata swego życia.
„Jeszcze do końca roku akademickiego bp Ignacy Dec dzielić będę swój czas pomiędzy nową diecezję a wrocławską uczelnię - Papieski Wydział Teologiczny, z którym byłem związany był jako rektor od 12 lat. Mam tam jeszcze sporo obowiązków do ukończenia, czekają na mnie moi studenci. Wychowałem tam 159 magistrów i 7 doktorów. Nadszedł czas, by służbę profesorską zamienić na biskupią” - mówił bp Dec.
„Daję wam dziś słowo, że będę się starał być pasterzem wszystkich” - obiecywał na koniec swojego wystąpienia, a wierni odpowiedzieli oklaskami.
Później nowo wyświęcony Biskup Ordynariusz spotkał się na uroczystej kolacji z przyjaciółmi, rodziną i przedstawicielami władz. Tu także padło wiele ciepłych, wzruszających słów, w tym od sióstr i kolegów w klasy maturalnej, którzy na tę uroczystość stawili się niemal w komplecie, przyjeżdżając z dalekiego Leżajska.
I tak rozpoczęła się faktyczna historia nowej diecezji. Diecezja świdnicka utworzona została z 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 9 dekanatów diecezji legnickiej. Składać się miała ze 184 parafii, w których pracowało w tym momencie 347 kapłanów, a mieszkało ponad 687 tysięcy wiernych.
Sam bp Ignacy Dec przebył bardzo długą drogę, by objąć biskupi tron. Urodził się w 1944 r. w Hucisku k. Leżajska, gdzie rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne. Mieli ośmioro dzieci, w tym sześć dziewcząt i tylko dwóch chłopców. Późniejszy biskup ukończył Liceum Ogólnokształcące w Leżajsku. Na studia filozoficzno-teologiczne udał się do Wrocławia. Uczył się w Wyższym Seminarium Duchownym. 21 czerwca 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Kominka. W 1976 r. obronił pracę doktorską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1991 r. habilitował się na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Od 1976 r. pełnił funkcję adiunkta na Papieskim Fakultecie Filozoficznym we Wrocławiu. 25 września ks. Ignacy Dec na podstawie uchwały Rady Senatu PWT otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. W roku 2001 został profesorem zwyczajnym. Bp Ignacy Dec od 1982 r. związany był jako pracownik naukowy z Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Rozpoczynał tam pracę jako prefekt, by w 1988 r. zostać rektorem tegoż Seminarium. Od 1992 r. był rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Od tego samego roku był także członkiem Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Współpracował z wieloma tytułami prasy katolickiej, w tym ze ściśle specjalistycznymi tytułami naukowymi.
Brał czynny udział w sympozjach międzynarodowych. Wygłaszał gościnne wykłady na uczelniach katolickich całej Europy. Bp Dec jest laureatem wielu odznaczeń naukowych i autorem 1100 publikacji i 15 książek. W sferze jego zainteresowań jest filozofia chrześcijańska, historia filozofii nowożytnej, antropologia filozoficzna.
25 marca 2004 r. w dużej części porzucić musiał karierę naukową, by od tego momentu pełnić posługę pasterską w diecezji świdnickiej. I pełni ją do dziś…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać różnorodność

2025-05-01 22:47

[ TEMATY ]

śmierć

Vatican Media

Papież Franciszek uczył nas kochać różnorodność i bogactwo wyrazów tego, co ludzkie - powiedział kard. Claudio Gugerotti w czasie siódmej Mszy żałobnej w intencji papieża Franciszka, odprawianej przez obecnych w Rzymie kardynałów w ramach tzw. Novemdiales - dziewięciodniowego okresu żałoby. W czasie odprawianej po łacinie liturgii w bazylice św. Piotra w Watykanie zabrzmiały śpiewy katolickich Kościołów wschodnich.

W homilii dotychczasowy prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich przypomniał, że przed kilku dniami przy trumnie Franciszka wyznaliśmy niezachwianą wiarę w zmartwychwstanie umarłych. Modlitwa w intencji zmarłego papieża trwa nadal, by Pan spojrzał z miłosierdziem na swego sługę. Bo to Bóg sprawia, że zmartwychwstajemy za sprawą Jego Ducha, wskazał włoski purpurat.
CZYTAJ DALEJ

Wolontariusz z wyrokiem sądu za "zakłócenie spokoju" dr Gizeli Jagielskiej

2025-04-30 10:21

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Wolontariusz Fundacji Pro-Prawo do Życia usłyszał prawomocny wyrok sądu na ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod wejściem do szpitala w Oleśnicy. Wyrok dotyczy różańca, w trakcie którego wolontariusze Fundacji zostali napadnięci przez agresywnego mężczyznę i musieli się bronić z użyciem gazu. Wolontariusz został skazany, a w sprawie ataku bandyty sprawę umorzono - informuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podtrzymał wyrok pierwszej instancji, zgodnie z którym Adam, koordynator akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia w Oleśnicy, musi zapłacić ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod jej szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Umiłowany naród Maryi

2025-05-03 12:59

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Bazylice Katedralnej w Sandomierzu sprawowana była uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Liturgii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wraz z wiernymi modlił się o pomyślność i jedność narodu polskiego.

W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem miasta panem Pawłem Niedźwiedziem oraz starostą sandomierskim panem Marcinem Piwnikiem. Obecni byli żołnierze, policjanci i strażacy, harcerze, a także poczty sztandarowe sandomierskich szkół i instytucji. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza, turyści oraz Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję