List otwarty, zatytułowany „O prawo do życia dla nienarodzonych i godną opiekę dla dzieci niepełnosprawnych” napisał Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Przypomina w nim, że PiS wygrał w listopadzie po raz drugi z rzędu wybory parlamentarne i posiada w Sejmie bezwzględną większość.
"Nadszedł więc najwyższy czas, aby zrealizować deklaracje zawarte w programach PiS z 2014 i 2019 roku" - apeluje Wojciech Zięba, cytując fragmenty postulatów przedwyborczych PiS z tych lat: „Współcześnie chodzi przede wszystkim o ochronę życia od poczęcia (...). W tych kwestiach nasze stanowisko jest jasne – bronimy i będziemy bronić życia (...)” oraz „Nasz szacunek dla życia rozciąga się na całe jego trwanie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyraża następnie oczekiwanie, że Prawo i Sprawiedliwość niezwłocznie doprowadzi do przyjęcia przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję” oraz przygotuje ustawę zwiększającą pomoc dla niepełnosprawnych do poziomu gwarantującego pokrycie niezbędnych kosztów leczenia i rehabilitacji.
Reklama
Zięba przytacza ponadto słowa samego Jarosława Kaczyńskiego z 2016 i 2017 roku, w których zapowiadał on wyeliminowanie tzw. przesłanki eugenicznej z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. "Na pewno trzeba zatrzymać proceder uśmiercania dzieci, które mają różne wady rozwojowe" - mówił m.in. wtedy prezes PiS.
Obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się 830 tys. Polaków, od 2017 r. jest procedowany w Sejmie - przypomniał prezes PSOŻC. "Niestety – jak dotąd – nieskutecznie. Brak działań w tej sprawie skutkuje codziennie śmiercią trojga nienarodzonych dzieci. To sytuacja niedopuszczalna, którą należy jak najszybciej zmienić. Chore dzieci winno się otoczyć opieką, a nie uśmiercać" - podkreślił.
Reklama
W liście wyraża też ufność, że PiS posiadając sejmową większość, niezwłocznie przyjmie projekt „Zatrzymaj aborcję” oraz znacząco zwiększy pomoc dla rodzin, które na co dzień zmagają się z wieloma wyzwaniami i wydatkami, związanymi z opieką nad ciężko chorymi dziećmi.
Zmiany te jego zdaniem powinny dotyczyć m.in. podwyższenia wysokości świadczeń przysługujących niepełnosprawnym, pełnego finansowania rehabilitacji (także w warunkach domowych), poszerzenia zakresu refundowania sprzętu medycznego potrzebnego w codziennej opiece, a także zwiększenia szans edukacyjnych dzieci z niepełnosprawnością.
Z badań przeprowadzonych 25 stycznia przez CBOS na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka wynika, że większość Polaków (91,6 proc.) jest zdania, iż państwo powinno zwiększyć pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością.