Reklama

Pieszo na Jasną Górę

Na początku sierpnia jak zwykle wyruszą z Warszawy piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Jaką trasą pójdą? Jaki będzie ich program? Gdzie i kiedy można się na nie zapisać? O tym w naszym raporcie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Studenci

Już po raz 27. wyruszy Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Pielgrzymi od 5 do 14 sierpnia będą na szlaku pod hasłem „Pójdź za Mną”. Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga każdego dnia przejścia ok. 35 km w 5-6 etapach, różnymi drogami, bez względu na warunki atmosferyczne.
W tegoroczne hasło i program pielgrzymki wpisana jest koncepcja rozważania różnych powołań. Na trasie świadectwa o swoim powołaniu będą składać dr Jacek Pulikowski czy bp Edward Dajczak. Na pewno naszym zadaniem jest prosić, by pielgrzymi ofiarowali swoją modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. W ubiegłym roku w naszej grupie wzięło udział ok. 5100 pątników, w tym roku przewidujemy również udział ok. 5 tys. pielgrzymów - mówi „Niedzieli w Warszawie” ks. Bogdan Bartołd, rektor akademickiego kościoła św. Anny.
Warszawską Pielgrzymkę Akademicką tworzy 18 grup. Jak co roku nie zabraknie w niej pielgrzymów w wojskowych mundurach. Będą żołnierze m.in. z Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec.

Niepełnosprawni

Reklama

Po raz 16. na pątniczym szlaku w dniach 5-15 sierpnia wędrować będzie Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. W tym roku wyruszy ona pod wymownym zawołaniem „Jesteśmy”. - Poruszać się będziemy, co bardzo dla nas ważne, po drogach asfaltowych. W ubiegłym roku w naszej pielgrzymce brało udział do 1000 osób. W grupie tej od 150 do 250 osób stanowili pielgrzymi niepełnosprawni - informuje Izabela Kędzierska, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych. Ideałem jest, gdy podczas pielgrzymki na jedną osobę niepełnosprawną przypada od 3 do 5 zdrowych uczestników pielgrzymki. Są oni niezbędni do opieki, tak by wszystko na trasie odbywało się bez zakłóceń.
Zapraszamy wszystkich, jednak zależy nam, by pieczę nad naszymi podopiecznymi sprawowały osoby, które już mają za sobą kontakt z niepełnosprawnymi - wyjaśnia pani Izabela, która sama jest mamą osoby niepełnosprawnej i pójdzie w pielgrzymce już po raz 16.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„17”

296. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17”, w tym roku od 6-14 sierpnia pielgrzymuje pod hasłem „Dokąd idziesz?”. Jej organizator - Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - informuje, że w pielgrzymce pójdzie około szesnastu grup (dane zmieniają się co roku). Grupy te stworzą cztery legiony określone różnymi kolorami. Każdy legion może iść inną trasą do następnego, wspólnego postoju. Dzięki temu grupy co roku idą nieco inną trasą. Pielgrzymka posiada własną kuchnię i różne udogodnienia sanitarne, przydatne pielgrzymom. Trasa prowadzi przez lasy i drogi polne. Grupy liczą maksymalnie 250 osób, co ułatwia rozplanowanie noclegów na polach namiotowych i pozwala uniknąć anonimowości. „17” posiada własną kuchnię, w której zawsze można bezpłatnie otrzymać ciepły posiłek, herbatę czy kawę.

Paulińska

Reklama

296. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „paulińska” trwać będzie od 6 do 15 sierpnia. W ubiegłym roku z paulinami wędrowało ok. 8500 osób. W tym roku pielgrzymi wyruszą pod hasłem „Szukajcie najpierw Królestwa Bożego” (Mt 6, 33). Paulini tych, którzy z różnych racji nie mogą wyruszyć na trasę, zachęcają do pielgrzymowania duchowego. Polega ono na duchowej łączności z pielgrzymami w ich drodze i wypełnianiu części praktyk religijnych, realizowanych przez pieszych pątników. Pielgrzymowanie duchowe odbywa się w domu i w kościele.
W kościele paulinów na Długiej od 6 do 14 sierpnia każdego roku z myślą o pielgrzymach duchowych w czasie Mszy św. o godz. 17 przybliżane są treści konferencji realizowanych przez pielgrzymów pieszych w dniu bieżącym.
Pielgrzym duchowy winien zadeklarować swój udział, zapisując się do grupy pielgrzymów duchowych. Otrzymuje on wtedy m.in. kartę pielgrzyma z trasą pielgrzymki. Zapisy prowadzone są w punkcie informacyjnym przy kościele Świętego Ducha, ul. Długa, róg ul. Freta.

Rodziny

Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus” odbędzie się w dniach 5-14 sierpnia. Ta grupa pielgrzymkowa została utworzona przez członków Kościelnej Służby Porządkowej. Tegoroczni pątnicy modlić się będą pod zawołaniem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”. Pielgrzymka dzieli się na siedem grup, które mają charakter rodzinny. Sprzyja to nawiązywaniu kontaktów i pogodnej atmosferze. Pielgrzymka posiada oddzielną grupę dla dzieci. Oprócz osób świeckich biorą w niej także udział młodzi kapłani i klerycy z seminarium diecezjalnego na Tarchominie. Tegoroczna trasa liczy 315 km.
W ubiegłym roku w pielgrzymce uczestniczyło ok. 650 osób. Obecnie nastały takie czasy, że wakacje stają się dla wielu okresem bardzo pracowitym. Młodzi ludzie bardzo często w wakacje podejmują pracę i przez to mają pewne trudności z dostosowaniem się do ram czasowych pielgrzymki - mówi ks. prał. Zenon Majcher, proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej, skąd wyruszy pielgrzymka.

Praska

Reklama

Praska Pielgrzymka Piesza trwa od 16 do 26 sierpnia. Po raz pierwszy wyruszyła rok po Ślubach Jasnogórskich Jana Kazimierza. W kolejnych latach pielgrzymi wychodzili z różnych miejsc i o różnych porach roku. Ostatnia pielgrzymka na Jasną Górę wyszła w 1917 r., lecz nie została zakończona z powodu działań wojennych. Po latach, w 1983 r. została wznowiona przez Pomocników Maryi Matki Kościoła jako Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę z Warszawy-Pragi. Do Częstochowy pątnicy docierają na święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymka duchowa wspierająca pielgrzymów

Ci, którzy nie będą mogli pielgrzymować, mogą wybrać duchową formę obecności na szlaku. Zapisy duchowych pątników do 1 sierpnia przyjmuje grupa „Ósemka” Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. Zgłoszenia można kierować pisemnie po adresem mailowy www.osemka.waw.pl. Można podawać też własne intencje modlitewne, które pielgrzymi zaniosą przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

XXVII Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (5-14 sierpnia). Pielgrzymi rozpoczynają drogę uczestnictwem we Mszy św. 5 sierpnia o godz. 5.30 w kościele św. Anny, wymarsz o godz. 7 z pl. Zamkowego. Zapisy trwają od 31 lipca do 4 sierpnia w godz. 9.00-19.30, w krużgankach rektoratu kościoła św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, tel. (0-22) 826-89-91, www.wapm.waw.pl.

XVI Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych (5-15 sierpnia). Zapisy: Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, od 1 do 5 sierpnia, ul. Deotymy 41, tel./fax (0-22) 837-42-61, ksnaw@ksnaw.pl, www.ksnaw.pl. Pielgrzymi spotykają się 5 sierpnia, o godz. 6 podczas Mszy św. w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41. Wymarsz pielgrzymki o godz. 7.30 sprzed kościoła św. Józefa.

Reklama

296. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17” (6-14 sierpnia). Pielgrzymkę rozpoczyna Msza św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny, zaś wymarsz o godz. 7 z pl. Zamkowego. Zapisy odbywają się w kościele św. Anny w Sali A, ul. Krakowskie Przedmieście od 1 do 5 sierpnia w godz. 10-19.; adres internetowy: www.17-ka.org.pl.

296. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „paulińska”(6-15 sierpnia); rozpoczyna się 6 sierpnia o godz. 6 Mszą św. przed kościołem Ojców Paulinów; wymarsz o godz. 7.30. Zgłoszenia i bliższe informacje: do 5 sierpnia, kościół i klasztor Ojców Paulinów, ul. Długa 3, tel. (0-22) 635-62-52, 831-45-75; adres internetowy: www.wpp.paulini.pl oraz strona jednej z grup pielgrzymkowych www.osemka.waw.pl.

Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus” (5-14 sierpnia). Trasę w sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej 5 sierpnia o godz. 7 rozpoczyna Msza św., wymarsz o godz. 8.30. 14 sierpnia ok. godz. 13 pielgrzymi docierają na Jasną Górę. Zapisy trwają od 31 czerwca do 4 sierpnia w godz. 17-20 (pon.-sob.) i w godz. 10-13 (niedz.) w sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, w parafii Narodzenia Pańskiego, ul. Ostrobramska 72, tel. (0-22) 613-83-75, www.praska.prv.pl.

Praska Pielgrzymka Piesza (16-26 sierpnia), rozpoczyna się 16 sierpnia Mszą św. o godz. 6, wymarsz o godz. 7.30. Zapisy: sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365, tel. (0-22) 619-38-24, w dniach 13-15 sierpnia, w godz. 12-18.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Z udziałem licznie zgromadzonej wspólnoty kapłańskiej, osób konsekrowanych oraz niezliczonej rzeszy wiernych, odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 8 lipca k J.E. ks. biskupa Władysława Bobowskiego, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.

Mszę świętą, odprawioną w kościele parafialnym pw. śś. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, biskupa polowego Wojska Polskiego, koncelebrowało kilkuset kapłanów. Już we wstępie do liturgii, główny celebrans nawiązując do życia i duchowości zmarłego biskupa powiedział, że: „Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud ...”
CZYTAJ DALEJ

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję