Reklama

Korespondencja własna z Göteborga

25 lat Polskiej Misji Katolickiej w Szwecji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Przebywając okresowo w Szwecji, z wielką przyjemnością skorzystałam z zaproszenia na tradycyjne poświąteczne spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Polską Misję Katolicką w Göteborgu (26 I br.). Spotkanie zaczęło się Mszą św. w kościele św. Pawła od Krzyża w Angered z udziałem około stu osób, nie tylko miejscowych, gdyż część z nich przyjechała ze Sztokholmu i Malmö. Eucharystii, sprawowanej przez ks. Bogdana Wagnerowskiego, byłego Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Sztokholmie, o. Adama Piaseckiego i o. Zbigniewa Nowakowskiego przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej Göteborgu o. Jarosław Daniluk (wszyscy trzej to kapucyni z Angered). Po Eucharystii w klasztornym holu nastąpiło dzielenie się opłatkiem, a potem odbyła się agapa, podczas której serwowano tradycyjne polskie potrawy. Ich przygotowanie odbyło się pod okiem Brata Sławka, a czynnie zaangażował się w sztukę kulinarną damski, parafialny aktyw, przygotowując znakomite dania i przekąski. Oprawę muzyczną zapewnił saksofonista Zbigniew Nowakowski, a tradycyjne kolędowanie poprowadzili Hanna Witkowska z mężem.
Zachęcona przez rektora Polskiej Misji Katolickiej o. Jarosława Daniluka, któremu podarowałam świeżo wydany przez jeleniogórskie Stowarzyszenie „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej” tomik „Nimfy błotne”, zaprezentowałam zebranym ten zbiór, nie ograniczając wyboru wierszy do tego tomiku, lecz również sięgając do mojej wcześniejszej książeczki poetyckiej „Od świtu do zmierzchu”. W kameralnej rozmowie, jaka wywiązała się po prezentacji, podkreślano, że dla przebywających na obczyźnie Polaków, kontakt z żywym, literackim słowem jest bardzo ważny, gdyż polszczyzna naszych rodaków przebywających na obczyźnie ulega deformacji z powodu niezamierzonych, a nieuniknionych wpływów obcych języków.

Klasztor w Angered

Franciszkański klasztor w Angered z kościołem, kaplicą Miłosierdzia Bożego, kafeterią, salkami do katechezy został zbudowany 19 lat temu i dobrze służy tutejszej Polonii. Widać, jak ten franciszkański ośrodek promieniuje wiarą, skupia wiernych, integruje ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj z Polski, a jest ich coraz więcej. Ojcowie kapucyni sprawują Eucharystię i tutaj, i w katolickim kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla, usytuowanym w centrum Göteborga, a także w kilku jeszcze innych miastach zachodniej Szwecji. Organizują pielgrzymki i obozy dla młodzieży, prowadzą akcję trzeźwości. Katechizują dzieci i młodzież, przygotowują do sakramentów, mają pieczę nad kołami różańcowymi i innymi katolickimi grupami, które skupiają szczególnie gorliwych w wierze rodaków. Sprowadza ich tutaj możliwość zarobków, czasami zatrzymuje na dłużej lub na zawsze. W kościele, wśród rodaków czują się wspólnotą języka, wiary i tradycji. To dla ich potrzeb duchowych, dla umocnienia wiary rodaków na obczyźnie 25 lat temu powstała Polska Misja Katolicka w Angered. Srebrna rocznica polskiego duszpasterstwa wypadała na Boże Narodzenie, ale obchodzono ja kilka tygodni wcześniej, wiążąc z obchodami Święta Niepodległości, z udziałem licznych gości na czele z bp. Ryszardem Karpińskim, o. Sławomirem Siczkiem OFM Cap. - Kostoszem Kustodii Szwecji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i konsulem generalnym z Malmo Jarosławem Łasińskim.

Dzieje Polskiej Misji Katolickiej w Göteborgu

W okolicznościowym Biuletynie (nr 4 - 2007), wydawanym przez franciszkanów z Angered, można przeczytać, że: „To polscy bohaterzy wojenni, którzy poza granicami ojczyzny szukali schronienia przed prześladowaniem komunistów i więźniowie byłych obozów koncentracyjnych, którzy przybyli „białymi transportami” na Wybrzeże Zachodnie Szwecji, byli najliczniejszymi pionierami duszpasterstwa polonijnego. To oni gromadzili się w Oskarstöm na Mszach św. dziękczynnych za przeżytą wojnę. To do nich z Malmö przyjeżdżał ks. inf. Czesław Chmielewski. Z upływem lat Polonia na Wybrzeżu Zachodnim powiększała się, a ks. Infułatowi Czesławowi Chmielowskiemu ubywało sił. Dlatego Polonia z Göteborga i okolic usilnie prosiła ordynariusza diecezji Sztokholm bp. Hubertusa Branderburga oraz opiekuna emigracji polonijnej abp. Józefa Feliksa Gawlinę i Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego o pomoc dla polskich katolików w Szwecji. Do listów dołączane były podpisy zbierane wśród miejscowej Polonii”. Ich pragnienia spełniły się w 1982 r., gdy ks. Stanisław Matuła otrzymał od nowego Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa pozwolenie do pracy duszpasterskiej z Polonią. 25 grudnia 1982 r. w Göteborgu została odprawiona przez tego kapłana pierwsza Msza św. dla Polonii. „Ks. Stanisław wszystko zaczynał prawie od zera - czytamy w Biuletynie - nawet grupa witająca misjonarza z Polski była nieliczna (....) 1 kwietnia 1983 bp Hubertus Brandenburg specjalnym dokumentem mianował ks. Stanislawa rektorem Polskiego Duszpasterstwa, co krótki pobyt w Göteborgu zamieniło w kilkuletni. Natychmiast ks. Stanisław został otoczony przez garstkę oddanych Kościołowi ludzi. Z ich życzliwością i ogromną pomocą zaczął organizować duszpasterstwo polonijne”. Wizyta Księdza Prymasa Józefa Glempa w dniach 20-21 maja 1987r. spowodowała powstanie Polskiej Misji Katolickiej w Göteborgu. Aktualnie jej rektorem jest o. Jarosław Daniluk OFM Cap., w roku ubiegłym obchodzący dziesięciolecie pobytu na misjach w Szwecji. Od 2002 r. pełni kapłańską posługę w parafii św. Pawła od Krzyża w Angered, a od 12 września 2004 z nominacji bp. Andersa Arboreliusa jest rektorem Duszpasterstwa Polonijnego na Wybrzeżu Zachodnim. „Obecnie Misja przeżywa niesamowity rozwój spowodowany napływem nowej emigracji. Kościół Chrystusa Króla nie mieści już wiernych. Kilkadziesiąt osób stoi w nawach bocznych i na chórze. Na lekcje religii uczęszcza ponad setka dzieci. Do odwiedzenia rodaków z wizytą duszpasterską trzeba przejechać ok. 10 tys. km w ciągu 4 miesięcy (...) Do Misji zgłaszają się rodzice, którzy pragną polskiego katolickiego przedszkola, scholi dziecięcej, połączenia nauki religii z lekcjami języka polskiego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Parzno: św. Anna, patronka cierpliwości

2025-07-27 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

- Ten czas w naszym życiu, pomiędzy krzyżem a łaską, powinniśmy wypełnić cierpliwością. Może właśnie kwestią czasu jest, że to, co dziś nazwiemy krzyżem, za jakiś czas rozpoznamy jako łaskę – mówił ks. Łukasz Burchard podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Anny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję