Reklama

Niedziela Świdnicka

Pielgrzymka daje ukojenie

Mimo przeszkód wyruszyli na pielgrzymi szlak, dziękując Maryi za ocalenie miasta.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Nowa Ruda

Parafia Św. Mikołaja, Nowa Ruda

Znak pielgrzymki niesie Kacper Krukowski

Znak pielgrzymki niesie Kacper Krukowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W roku 1651 roku Noworudzianie po raz pierwszy wyruszyli w pielgrzymce do Barda Śląskiego, gdzie króluje Matka Boża Strażniczka Wiary Świętej, dziękując tym samym za ocalenia miasta przed pożarem. Pragnąc kultywować tę godną naśladowania tradycję dawnych mieszkańców Nowe Rudy i okolic, proboszcz par. Św. Mikołaja ks. prał. Jerzy Kos przed siedmioma laty reaktywował tę tradycję. - Przez sześć lat bez przeszkód przemierzaliśmy urokliwy, dwudziestopięciokilometrowy szlak, wiodący przez zielone wzgórza i doliny Ziemi Kłodzkiej. Jeszcze za czasów niemieckich nasz zakątek nazywany był krainą Pana Boga i Maryi. Tą nazwę w pełni zrozumie ten, kto da się namówić na pielgrzymowanie w tym szczególnym miejscu – mówi mieszkanka Nowej Rudy Mirosława Krukowska.

Parafia Św. Mikołaja, Nowa Ruda

Mirosława Krukowska wraz z mężem Markiem

Mirosława Krukowska wraz z mężem Markiem

Ze względu na pandemię koronawirusa pielgrzymi nie mogli w tym roku iść do Barda. Wielu parafian nie chciało jednak przerywać tej ponad 350-letniej tradycji. – Postanowiliśmy jednak, że pójdziemy. W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że nie możemy pójść do Barda, które na dwa dni przed naszą planowaną wizytą, zostało czasowo zamknięte dla wiernych, z powodu wirusa. Zdecydowaliśmy, że w tym roku, nasze kroki skierujemy do Wambierzyckiej Pani, Królowej Rodzin – relacjonuje Mirosława.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

6 czerwca, pod przewodnictwem ks. prał Jerzego Kosa ponad 140. Noworudzian ruszyło na pielgrzymi szlak, modląc się za swoje miasto i rodziny, a także o ustanie pandemii. Pątnicy wypełniając prośbę bp. Marka Mendyka w skierowanym do nich specjalnym słowie, zawierzali losy naszej Ojczyzny, prosząc o pokój, wzajemne zrozumienie wśród ludzi, o łaski dla Kościoła.

Siostra pielgrzymkowa Mirosława Krukowska dzieląc się z nami swoją radością pielgrzymowania powiedziała: - To dla nas czas szczególny, który na stałe zagościł w naszym kalendarzu. Czas kontemplacji w drodze, czas modlitwy i dziękczynienia Najjaśniejszej Panience, a przez nią Panu Jezusowi. Życzymy wszystkim zasmakowania w tej szczególnej drodze, ciszy naszych wzgórz, kojącego chłodu starych wiekowych kościołów odwiedzanych po drodze, ciepłego wiosennego deszczu przychodzącego znienacka jak błogosławieństwo z góry – dodaje.

Parafia Św. Mikołaja, Nowa Ruda

Ks. proboszcz Jerzy Kos dogonił pielgrzymkę na rowerze

Ks. proboszcz Jerzy Kos dogonił pielgrzymkę na rowerze

A na koniec, w krótkim słowie o roli tej pielgrzymki mówi 13-letni Kacper, syn Mirosławy: - Jestem tutaj, ponieważ ta pielgrzymka daje mi ukojenie. Każdego roku oczekuje dnia, kiedy Maryi będę mógł zawierzyć życie i codzienne sprawy. Tym razem nie mogłem iść do Barda lecz do Wambierzyc, ale jak bp Marek w przesłaniu do nas pielgrzymów powiedział, przecież ta sama Maryja.

2020-06-08 11:50

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka kapłanów do Siekierek

Niedziela szczecińsko-kamieńska 28/2014, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Inf. Edmund Cybulski

Święty Jan Paweł II wiele razy wspominał, że jako dziecko wraz z ojcem pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby pokłonić się Matce Najświętszej. Tej praktyki nie zaprzestał jako kapłan, biskup, a także jako papież – aż sześć razy nawiedził Królową Polski na Jasnej Górze. W roku kanonizacji Papieża Polaka, biorąc z niego przykład, odbyła się pielgrzymka dziękczynna kapłanów do Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. Rano na wspólnej modlitwie brewiarzowej w świątyni zgromadziło się pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych posługujących w naszej archidiecezji. Po krótkiej modlitwie w sanktuarium udaliśmy się na cmentarz siekierkowski, na którym spoczywają żołnierze walczący o wolność naszej Ojczyzny. W modlitwie za zmarłych polecaliśmy ich miłosierdziu Bożemu. Następnie udaliśmy się na szlak nowenny za przyczyną męczenników II wojny światowej „Dona nobis pacem” (Obdarz nas pokojem). Tam pogłębialiśmy motywy działania świętych męczenników i prosiliśmy, aby oni byli dla nas wzorami w pracy duszpasterskiej. Nowennę zakończyliśmy w siekierkowskim sanktuarium. Najważniejszym momentem pielgrzymki była Msza św. sprawowana przez abp. Andrzeja Dzięgę, podczas której kazanie wygłosił ks. dr Paweł Barylak SDB z UKSW w Warszawie. Po Eucharystii ks. dr Paweł Barylak SDB poprowadził nabożeństwo wraz z konferencją „Jesteś ojcem, bo czystość jest płodna”, na zakończenie wkładając ręce na kapłanów, upraszał dla nich dary Ducha Świętego. Nasza wspólna modlitwa zakończona została w Godzinę Miłosierdzia po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, wtedy to słowa wdzięczności wobec kapłanów skierował abp Andrzej Dzięga.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję