Reklama

100-lecie konsekracji kościoła pw. św. Zygmunta Burgundzkiego w Kleszczelach

30 maja uroczystą Mszą św. sprawowaną przez bp. Antoniego Dydycza rozpoczęto 100-lecie konsekracji kościoła pw. św. Zygmunta Burgundzkiego w Kleszczelach. W przeddzień, 29 maja, dla upamiętnienia jubileuszu obok świątyni wzniesiono „Krzyż jubileuszowy 100-lecia wybudowania kościoła 1910-2010”, który poświęcił ks. Piotr Arbaszewski

Niedziela podlaska 26/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Uroczystości jubileuszowe zorganizowała wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Kleszczele oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kleszczelach Parafia Rzymskokatolicka w Kleszczelach. W głównych uroczystościach obok licznie zgromadzonych parafian i dawnych mieszkańców Kleszczel udział wzięli: ks. prof. Tadeusz Syczewski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, ks. prał. Zbigniew Niemyjski - dziekan hajnowski, ks. prał. Bogusław Kiszko - dziekan siemiatycki, ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski - proboszcz parafii prawosławnej w Kleszczelach, kapłani posługujący w Kurii Diecezjalnej oraz sąsiednich parafiach. Nie zabrakło przedstawicieli Sejmu RP w osobach Jarosława Zielińskiego i Jarosława Matwiejuka. Posła Krzysztofa Tołwińskiego reprezentowała asystentka. Licznie stawiły się służby mundurowe w osobach: zastępcy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej płk. Jarosława Janczewskiego, szefa Biura Koordynacyjnego MON płk. Zbigniewa Błażejewskiego z Małżonką, byłego komendanta głównego policji gen. Ryszarda Siewierskiego, prezesa Sądu Garnizonowego w Warszawie płk. Piotra Raczkowskiego z Małżonką, zastępcy dowódcy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej Mińsk Mazowiecki ppłk. Zenona Trędowicza, zastępcy dowódcy 23. Bazy Lotniczej Mińsk Mazowiecki płk. Dariusza Zabłockiego z Małżonką, komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk. Leszeka Czecha, komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Jana Gradkowskiego, komendantów policji powiatu hajnowskiego i bielskiego, żołnierzy Kompanii Honorowej Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim z pocztem sztandarowym, żołnierzy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Orkiestry Garnizonowej Siedlce, która uświetniła uroczystości. Ponadto w jubileuszu udział wzięli: radca ministra MSWiA Zbigniew Filipkowski, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Leszek Dec, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Elżbieta Filipowicz, podlaski wojewódzki konserwator zabytków Andrzej Nowakowski, podlaski kurator oświaty Jerzy Miszkiel, dyrektor sp. ZOZ Województwa Podlaskiego Pogotowia Ratunkowego lek. med. Bogdan Kalicki, kierownik Katedry Marketingu i Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej prof. dr hab. Wiesław Popławski, starostowie powiatów Siemiatycze i Hajnówka, obecni byli: prezesi banków spółdzielczych, przedstawiciele stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kleszczelskiej, funkcjonariusze straży granicznej, druhowie strażacy, harcerze, sołtysi, sympatycy i przyjaciele Kleszczel, mieszkańcy gminy Kleszczele. Środki społecznego przekazu reprezentowały: Telewizja Trwam, TVP Oddział Białystok, Katolickie Radio Podlasie (ks. Artur Płachno), Tygodnik Katolicki „Niedziela” (ks. Dariusz Frydrych), „Kurier Poranny” (Krystyna Kościewicz).

Trzeba mieć nadzieję - uroczysta Msza św.

Na progu kleszczelskiej świątyni proboszcz ks. Jan Krasowski powitał Księdza Biskupa i zaproszonych gości słowami: „Najdostojniejszy Arcypasterzu! Ojcze naszej diecezji! Witam Cię całym sercem na początku tych apostolskich odwiedzin naszej parafii. Tak jak Apostołowie odwiedzali gminy chrześcijańskie, tak Ty przybywasz do nas, by umocnić naszą wiarę, wlać w serca nadzieję i nauczyć miłości”. Słowa powitania zostały skierowane również do zaproszonych gości, przedstawicieli parafii prawosławnej i miejscowych parafian. W klimat dziejów rzymskokatolickiej parafii w Kleszczelach (1533-2010) wprowadził zebranych prof. Adam Dobroński. W homilii bp Dydycz powiedział, że przeżywany jubileusz jest wyrazem wdzięczności, która swe źródło znajduje w Trójcy Świętej. Przywołując najważniejsze dokumenty nie tyko kościelne, ale i świeckie, jak choćby Konstytucja 3 Maja, Ksiądz Biskup mówił iż „nie możemy przecież zapominać, że najwspanialsze wydarzenia zarówno te z przeszłości, jak i z naszych dni, odnoszące się do nas i innych narodów, u swoich początków mają odwołanie się do Trójcy Przenajświętszej”. Sięgając do Listu św. Pawła do Rzymian, w którym Apostoł Narodów pisze, że udręki, uciski i prześladowania zrodziły wytrwałość, czyli wierność, a to przerodziło się w nadzieję, mówił, że jest to tekst ponadczasowy skierowany do wszystkich pokoleń. Nie możemy bowiem listów apostolskich czytać jako pozycji historycznych. „Uciski, prześladowania i nadzieja, jaka to jest widoczna droga. Obok tej wiary w Trójcę Przenajświętszą mamy nadzieję. Nadzieję mieli też ci, którzy blisko 500 lat temu pomyśleli o pierwszym kościele i parafii. Nadzieję mili ci, którzy spalony kościół odbudowywali. Nadzieję mieli ci, którym kościół rozebrano i zakazano pod największymi sankcjami korzystania z praktyk katolickich. Czekali, a ta nadzieja przezwyciężyła wszystko, nawet despotyzm, aby można było korzystać z jakiejś chociaż odrobiny wolności. To nadzieja kazała naszym ojcom i matkom - naszym poprzednikom trwać przy tym, co uważali za święte i niezniszczalne oraz niezbywalne i absolutnie konieczne. Wszystko po to, aby można było pamiętać, że jest się człowiekiem. Żeby mieć poczucie własnej tożsamości i uczestniczyć w budowaniu Bożego królestwa pokoju, prawdy i sprawiedliwości” - mówił bp Dydycz.

Przy pomniku króla Zygmunta Starego

Po Mszy św. zgromadzeni uczestniczyli w dalszej części uroczystości - apelu przy pomniku króla Zygmunta Starego, który w 1523 r. polecił utworzyć miasteczko Kleszczele. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku zastępcy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej płk. Jarosławowi Janczewskiemu przez zastępcę komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ppłk. Zenona Trędowicza. Dokonano podniesienia flagi na maszt i odegrany został hymn państwowy. Pocztem flagowym dowodził ppor. Robert Osypowicz. Głos zabrał burmistrz miasta i gminy Kleszczele Aleksander Sielicki. Swoje wystąpienie rozpoczął słowami: „Dziś w naszym urokliwym miasteczku wielkie historyczne wydarzenie. Obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania kościoła pw. św. Zygmunta Burgundzkiego, który wchodzi w szacowny wiek - mówił. - Świętuje dziś jubileusz 100-lecia powstania. Jego historia to także historia miasteczka”. Głos zabrali także posłowie na Sejm RP, przedstawiciele sił zbrojnych płk Zbigniew Błażejewski i płk Piotr Raczkowski, w imieniu członków Zarządu Województwa Podlaskiego Elżbieta Filipowicz. W tym uroczystym dniu oddano również hołd założycielowi miasta królowi Zygmuntowi Staremu. Pod pomnikiem kwiaty złożyli posłowie na Sejm RP, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, starostowie, burmistrzowie, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Nadleśnictwa Bielsk Podlaski i Hajnówka, Zarządu Banku Spółdzielczego w Brańsku, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kleszczelskiej i Zespołu Szkół w Kleszczelach.
Tuż po przemówieniach zgromadzeni mogli podziwiać przemarsz Kompanii Honorowej wraz z pocztem sztandarowym z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim (kompanią dowodził por. Andrzej Kot, dowódcą pocztu sztandarowego był por. Sylwin Oberzig), Pododdziału Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z placówek w Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych, którym dowodził kpt. Piotr Własiukiewicz, Pododdziału Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleszczelach wraz z pocztem sztandarowym (w ich składzie wystąpiły sekcje młodzieżowe). Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra garnizonu Siedlce pod dowództwem kapelmistrza st. chor. sztab. Leszka Zalewskiego, której tamburmajorem jest st. plut. Mirosław Murgrabia.
Po zakończonych uroczystościach przy pomniku zebrani mieli również możliwość uczestnictwa w części artystycznej w wykonaniu grupy artystycznej „Taberna Libra” z Warszawy z programem „Chopin” i w występie zespołów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kleszczelach. Można również było spróbować wojskowej grochówki oraz zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem żandarmerii wojskowej na placu przy budynku plebanii.
Wielkie podziękowania należą się sponsorom: Marakowi Matuszewskiemu - SUPON, Michałowi Pucowi - DOMLUX, Ryszardowi Kaźmierczakowi - „Drewexpol”, Jolancie Sielickiej - Apteka AQUA, Michałowi Adamcowi - KONCEPTIS, Zbigniewowi Tadeuszowi Tymińskiemu - DZT. Tymińscy, Bożenie, Elwirze i Sylwii Borowik - Piekarnia EMMA, Stanisławowi Sakowiczowi - Optimus, Halinie i Leoncjuszowi Ławrynowiczom - FIAT, Krzysztofowi Krasowskiemu - UNIMASZ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. A. Nowak wystosował oświadczenie ws. ataków na K. Nawrockiego

2025-05-28 10:31

[ TEMATY ]

oświadczenie

oszczerstwa

Karol Nawrocki

Prof. Andrzej Nowak

PAP/Wojtek Jargiło

Specjalne oświadczenie w sprawie ataków na Karola Nawrockiego opublikował prof. Andrzej Nowak z obywatelskiego komitetu poparcia. To odpowiedź na wezwanie do wycofania przez niego poparcia dla prezesa IPN. - czytamy na stronie Radia Maryja.

„Wyniki pierwszej tury wyborów przywróciły nadzieję, że kłamstwo, oszczerstwo, kampania oparta wyłącznie na nienawiści – nie przynosi triumfu tym, którzy nadużywają państwowej władzy…” Chciałbym móc powtórzyć te słowa pod drugiej turze wyborów – podkreślił prof. Andrzej Nowak.
CZYTAJ DALEJ

Zmiana w MWSD we Wrocławiu. Seminaria świdnickie i legnickie tworzą własny ośrodek formacyjny

2025-05-28 17:09

ks. Łukasz Romańczuk

MWSD we Wrocławiu

MWSD we Wrocławiu

Podczas święceń kapłańskich w diecezjach: świdnickiej i legnickiej czytane były komunikaty na temat formacji w seminariach tych diecezji. Z informacji wynikało, że od 1 lipca br. kończy się dotychczasowy trzyletni model współpracy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu z Wyższymi Seminariami Duchownymi w Legnicy i Świdnicy. Potwierdził to dzisiejszy komunikat Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej podpisany przez ks. Jacka Froniewskiego, wikariusza generalnego oraz kanclerza kurii.

Z komunikatu dowiadujemy się, że bp legnicki - Andrzej Siemieniewski oraz bp świdnicki Marek Mendyk postanowili, że ich seminaria utworzą nowy ośrodek formacyjny - Zostanie on zorganizowany w gmachu seminarium franciszkańskiego przy Alei Kasprowicza we Wrocławiu - czytamy oraz: „Trzy lata pozwoliły nam, jako wspólnocie diecezjalnej, przemyśleć nasze potrzeby, określić cele, do których powinna zmierzać formacja seminaryjna, a także zdefiniować kierunek nabierania tożsamości diecezjalnej przez naszych alumnów”.
CZYTAJ DALEJ

Sacroexpo – wystawa pełna inspiracji i innowacji!

2025-05-29 07:17

[ TEMATY ]

targi

Targi Kielce

Materiał prasowy

Tegoroczna Wystawa Sacroexpo, organizowana w Targach Kielce od 2 do 4 czerwca stanowi zaproszenie do odkrywania sacrum w jego najpiękniejszej formie. Tematami przewodnimi wydarzeń towarzyszących tegorocznym targom staną się liturgia i sztuka pozwalające zanurzyć się w bogactwo symboliki, tradycji oraz piękna liturgicznego Kościoła. W jubileuszowym roku – 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II , 20-lecia rozpoczęcia pontyfikatu papieża Benedykta XVI oraz 20. edycji medalu Per Artem Ad Deum – targi przybierają wymiar wyjątkowy i głęboko symboliczny. Nawiązują również do Roku Świętego z mottem „Pielgrzymi nadziei”.

Konferencja „Duch Liturgii Duchem Kościoła” organizowana 3 czerwca na Wystawie Sacroexpo dot. będzie książki „Duch Liturgii” autorstwa kardynała Józefa Ratzingera. To okazja by w 20. rocznicę objęcia tronu papieskiego przez papieża Benedykta XVI na nowo podjąć refleksję nad kształtem i rolą liturgii we współczesnym Kościele. Uzupełnieniem naukowych rozważań będą dwie ekspozycje. Pierwsza z nich to wystawa pamiątek związanych z papieżem Benedyktem XVI, udostępniona przez Muzeum Diecezjalnego w Bydgoszczy. Druga – zatytułowana „Madonny Papieskie” – została przygotowana przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej ECCLESIA z Krakowa. Znajdą się na niej maryjne wizerunki koronowane przez Jana Pawła II i Benedykta XVI, przypominające o głębokim maryjnym wymiarze obu pontyfikatów. Pogłębioną refleksją nad istotą liturgii i wyjątkową przestrzenią wymiany doświadczeń będzie konferencja z elementami Szkoły Zakrystianów, organizowana przez Siostry Św. Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego pierwszego i trzeciego dnia targów. Wydarzenie skierowane jest do proboszczów, kapłanów, zakrystianów, florystów oraz wszystkich, dla których liturgia jest przestrzenią szczególnej troski i miłości do Boga. To szansa by poznać kluczowe obszary liturgicznego wtajemniczenia: w przestrzeń liturgii i przykłady aranżacji w roku liturgicznym, a także sztukę celebracji w ogrodzie gestów i symboli liturgicznych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję