Reklama

65. Tydzień Miłosierdzia

Pomóc ludzkiej biedzie

Niedziela legnicka 40/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 3-9 października przeżywamy kolejny już Tydzień Miłosierdzia. Modlimy się za tych, którzy pomocy potrzebują, ale przede wszystkim za tych, którzy tę pomoc niosą. W tym roku nasza diecezja została szczególnie dotknięta klęską powodzi. Wiele gospodarstw zostało zalanych, ludzie potracili majątek całego życia, kilkadziesiąt domów przeznaczonych zostało do rozbiórki. Ale w tych trudnych sytuacjach nie pozostali osamotnieni, przyszli im z pomocą ludzie dobrej woli, z najbliższej okolicy, ale też z całej Polski. Jako pierwsza ruszyła z pomocą legnicka Caritas. Na apel Biskupa Legnickiego pomoc zaczęła napływać niemal natychmiast. Do poszkodowanych trafiły 42 transporty z odzieżą, artykułami chemicznymi, spożywczymi. Ponadto Caritas koordynowała pomoc, która napływała z całej Polski, a także z zagranicy. Pierwsze transporty przyszły z Niemiec z diecezji Goerlitz. W sumie z centrali Caritas dotarło do powodzian ponad 200 ton żywności, środków czystości, chemii gospodarczej, a także narzędzi do sprzątania.
- Teraz nadszedł czas na pomoc w postaci sprzętu AGD, opału, mebli - mówi dyrektor Caritas ks. Czesław Włodarczyk. Transportem lodówek dla poszkodowanych przez powódź w Bogatyni i okolicach Caritas Diecezji Legnickiej rozpoczęła zapowiadaną pomoc długofalową. W piątek 17 września dotarł do parafii w Bogatyni pierwszy transport, a w nim 176 nowych lodówek. Na miejscu na dostawę oczekiwali już księża proboszczowie z Bogatyni i okolic, by zabrać zamówione lodówki do swoich parafii, a następnie przekazać do najbardziej potrzebujących według wcześniej sporządzonych list. - Lodówki zostały zakupione przez naszą Caritas z wpłat, które wpłynęły na nasze konto pożytku publicznego od osób indywidualnych, instytucji i parafii - informuje ks. Włodarczyk. 21 września Caritas Diecezji Legnickiej podobny transport 190 sztuk sprzętu AGD przekazała w Lwówku Śląskim powodzianom z Leśnej, Sulikowa, Pielgrzymki, Zagrodna, Zbylutowa, Nowej Wsi Grodzkiej, Wojciechowa i Lubomierza: 68 lodówek, 58 kuchenek, 64 pralki.
- Pragniemy podkreślić, że nasza Caritas jest też po zrealizowaniu pierwszych zakupów: węgla, lekarstw oraz materiałów budowlanych dla powodzian - zaznacza ks. Włodarczyk.
Trzeba pamiętać, że Caritas to nie tylko konkretne dary materialne, ale także bezinteresowna pomoc tysięcy wolontariuszy, którzy ofiarowują swój czas, swoje siły, swoje serce, a to jest często bezcenne.
Patronem tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia jest św. Franciszek z Asyżu. Dobrze poznał on biedę swoją i drugich, nie na darmo mówi się o nim Biedaczyna z Asyżu. W tej biedzie potrafił dostrzec oblicze ubogiego Chrystusa. Uczy nas Go prosić: „Panie, spraw, abyśmy mogli nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać.

Podziękowania z Bogatyni

Ksiądz dr Czesław Włodarczyk
Dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej
Szanowny Księże Dyrektorze.

Pisząc do Księdza z Bogatyni, z miejsca rozszarpanego przez bezlitosną rzekę, wciąż widzę obrazy głęboko zranionego miasta, wciąż słyszę przerażenie i strach w głosach mieszkańców. Okrutny dla nas siódmy dzień sierpnia odebrał nam poczucie bezpieczeństwa, dobrze znaną codzienność, gwałtownie zniszczył znane, ukochane miejsca a pozostawił zgrozę, ból i niepewność jutra... Jednak, nie mogę przestać myśleć o ogromnej radości, jakiej doświadczyliśmy o pomocy, jakiej nam udzieliła Caritas Diecezji Legnickiej.
W bolesnych dla nas dniach zrozumieliśmy, że nie możemy polegać tylko na sobie, na zdobytym doświadczeniu, ale zaufamy naszym Rodakom, zwracając się do Nich z prośbą o wsparcie. Uchwyciliśmy się tej nadziei i nie zawiedliśmy się, bowiem dotarła do nas upragniona pomoc. Również Państwo jako jedni z pierwszych okazaliście nam Swoją dobroć, zrozumienie i ofiarność.
Nic tak nie uskrzydla, nic tak nie dodaje wiary, jak świadomość, że dzięki Wam mieszkańcy Bogatyni odbudują swoje życie na najpiękniejszym fundamencie, jakim jest pomoc drugiego człowieka i wyciągnięta w jego stronę ofiarna dłoń. Dziękujemy tym goręcej, im bardziej jesteśmy świadomi ogromu czekających na nas trudności, jakie przyjdzie nam pokonać. Jednakże świadomość życzliwości i poparcia dodaje nam sił do pracy oraz umacnia wiarę, że jesteśmy w stanie odbudować Bogatynię.
Nie wiemy, czy kiedykolwiek w życiu zapomnimy o tych godzinach, w których z przerażeniem przyglądaliśmy się niknącemu w oczach miastu, gdy widzieliśmy, jak ginie nasz świat... Jednakże jesteśmy pewni, że nigdy nie zapomnimy dobroci serca i szczodrości Państwa gestu. Planujemy w godny, trwały sposób upamiętnić w naszym mieście dobroć i wielkoduszność naszych Darczyńców. Zrobimy wszystko, aby o tej szlachetności pamiętali nie tylko obecni mieszkańcy, ale także następne pokolenia bogatynian.
Dziękując raz jeszcze składam na Księdza ręce wyrazy wdzięczności za cenną pomoc i serdeczność wszystkich Ofiarodawców, życzę Bożego Błogosławieństwa, zdrowia, podejmowania trafnych decyzji, współpracy z życzliwymi ludźmi oraz spełnienia marzeń, które choć głęboko ukryte, nie dają o sobie zapomnieć.
Szczęść Boże. Z wyrazami szacunku

Andrzej Grzmielewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia

Bogatynia, 9 września 2010 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję