Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Święto Pszczoły

[ TEMATY ]

Archidiecezja Łodzka

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz dziewiąty do świątyni pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi przybyli pszczelarze z województwa łódzkiego, aby uczestniczyć w Święcie Pszczoły. Spotkanie rozpoczęło się w dolnym kościele, gdzie przybyli goście wysłuchali wykładu mgr Dariusza Rudy „Wykorzystanie produktów pszczelarskich dla wzmocnienia odporności organizmu w zagrożeniu koronawirusem” oraz mgr Marka Podlewskiego „Wybrane elementy rotacyjnej gospodarki pasiecznej i ich wpływ na zdrowotność pszczół – główne przyczyny słabnięcia rodzin pszczelich”.

Centralnym punktem uroczystości była dziękczynna Msza św., której przewodniczył ks. kan. Wiesław Kamiński, kapelan pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej i proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liturgii wzięły udział poczty sztandarowe Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Łodzi oraz poczty sztandarowe Regionalnych Kół Pszczelarskich: z Aleksandrowa Łódzkiego, Andrespola, Białej Rawskiej, Brzezin, Łęczycy, Łodzi nr 1, Pabianic, Piotrkowa, Poddębic, Tuszyna, Skierniewic oraz Żelechlinka.

Reklama

Dziękowano Panu Bogu za rok ciężkiej pracy w pasiekach. Ten rok był trudny dla pszczelarzy, jak mówił Ksiądz Wiesław z 40 uli, które posiada, zebrał 20% tego, co zazwyczaj zbierał. Zachęcał, aby kupować dobre miody, bo jest to najlepsza odżywka dla naszego organizmu. W słowie skierowanym do uczestników liturgii powiedział – Spójrzcie na twarze pszczelarzy. To są najuczciwsi ludzie na świecie. Pszczelarz zna się na tym co robi najlepiej. Moim zadaniem jako kapelana pszczelarzy jest to, żeby was z tymi sztandarami czy bez, zaprowadzić do nieba. Dzisiaj mówię do Was, nie bądźcie nikomu nic dłużni, poza wzajemną miłością.

Eucharystię ubogaciła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Żelechlinka.

Po Mszy św. najbardziej zasłużonym osobom, które w różny sposób wniosły swój wkład w rozwój pszczelarstwa wręczono odznaczenia. Za zasługi dla Pszczelarstwa Polskiego najwyższe odznaczenie, statuetkę pomnik ks. dr Jana Dzierżona, górnośląskiego pszczelarza, który jest nazywany „ojcem współczesnego pszczelarstwa” otrzymał Dariusz Ruda. Wyróżniono również osoby złotymi, srebrnymi i brązowymi odznakami Polskiego Związku Pszczelarskiego, które wręczali prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi dr Joanna Sadowska, sekretarz Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego Stanisław Ból, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Joanna Górczyńska oraz członek Zarządu Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński.

Spotkaniu towarzyszył kiermasz miodów i produktów pszczelich (propolis, pierzga, pyłek kwiatowy, świece woskowe). Organizatorem Święta Pszczoły był duszpasterz Pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej ks. kan. Wiesław Kamiński i parafia św. Apostołów Piotra i Pawła.

2020-09-16 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność i siła łódzkiego Kościoła

Niedziela łódzka 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

100‑lecie

Archidiecezja Łodzka

Paweł Kłys

Eucharystia w Bazylice św. Piotra

Eucharystia w Bazylice św. Piotra

Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej przeszła do historii, ale wspomnienia z tego szczególnego czasu zostaną w pamięci wiernych na długo.

W kwietniu abp Grzegorz Ryś oficjalnie zakończył jubileusz archidiecezji łódzkiej. Jednak zwieńczeniem rocznego, szczególnego doświadczenia obecności Boga była pielgrzymka do Rzymu, w której udział wzięło ponad 1,5 tys. wiernych Kościoła łódzkiego. Idąc śladami świętych, pielgrzymowali do grobów Apostołów, aby z wdzięcznością wspominać miniony czas, z otwartym sercem przeżywać teraźniejszość i ufnie otworzyć się na to, co czeka w przyszłości. Pośród trudnego czasu, w jakim przyszło świętować archidiecezjalny jubileusz, wierni stanowili obraz żywego Kościoła, dając świadectwo wiary. Dla nas, czytelników, dostępna jest tylko zewnętrzna strona tych wyjątkowych wydarzeń, ale nie ma wątpliwości, co do dzieł i łask, które dokonały się w sercach pielgrzymów i wszystkich wiernych archidiecezji łódzkiej. – Archidiecezjalna pielgrzymka do Rzymu to było niezwykłe wydarzenie, które na długo pozostanie w mojej pamięci. Uczucie jedności i siły łódzkiego Kościoła przeplatało się z majestatem rzymskich świątyń. To był bardzo owocny czas modlitwy i pielgrzymowania. Ta pielgrzymka to nie tylko dar naszej wdzięczności za łódzki, Kościół to również czas, w którym mogliśmy naładować nasze duchowe akumulatory w Wiecznym Mieście, które tchnie duchem wiary i nadziei – wspomina Dagmara Zalewska, rzecznik prasowy wojewody łódzkiego.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję