W Kościele powszechnym przeżywamy Wielką Nowennę przed 100. rocznicą Objawień Fatimskich. Objawienia te ukazały nam głęboką prawdę o naszych wysiłkach na drodze do nieba, gdyż niebo to najważniejsze przesłanie Fatimy.
Dzieci fatimskie - Łucja, Hiacynta i Franciszek - tak były zachwycone pierwszym objawieniem z 13 maja 1917 r., gdy doświadczyły szczęścia nieba, że później już niczego więcej nie pragnęły. Natomiast jak wielki musiały przeżyć wstrząs podczas trzeciego objawienia, 13 lipca 1917 r., kiedy Maryja odsłoniła im pierwszą część fatimskiej tajemnicy - wizję piekła i bolesny głosem powiedziała, że wiele dusz idzie do piekła. Jednocześnie Maryja wskazywała na środki, jakie uchronić mogą ludzkość od tego nieszczęścia, czyli zatraty dusz w piekle. Maryja prosiła wówczas, aby wprowadzić w Kościele nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Ten wątek drugiej części tajemnicy fatimskiej na tyle okazał się ważny, że Niebo poświęciło mu kolejne objawienie. A miało to miejsce 10 grudnia 1925 r. w Pontevedra. Wówczas Matka Boża wytłumaczyła s. Łucji istotę tegoż nabożeństwa. Prosiła o: przystąpienie do spowiedzi św. wynagradzającej za grzechy świata; przyjęcie Komunii św. w intencji wynagradzającej; odmówienie jednej części Różańca św. w intencji wynagradzającej za grzechy świata; odprawienie 15-minutowego rozmyślania nad treścią Różańca w intencji wynagradzającej za grzechy świata.
Dlaczego pięć pierwszych sobót? Pan Jezus objawił to s. Łucji: „Moja córko, powód jest prosty: jest pięć rodzajów zniewag i bluźnierstw przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi: bluźnierstwa przeciwko Jej niepokalanemu poczęciu; bluźnierstwa przeciwko Jej dziewictwu; bluźnierstwa przeciwko Jej boskiemu macierzyństwu i nieuznawanie w Niej Matki ludzi; wpajanie w serca dzieci obojętności, pogardy, a nawet odrazy wobec Niepokalanej Matki; znieważanie Maryi w Jej świętych wizerunkach”. I dalej powiedział Pan Jezus, że to zadośćuczynienie za obrazy przeciwko Najświętszej Maryi Pannie poruszy Jego miłosierdzie, a On wybaczy temu, kto miał nieszczęście Maryję znieważyć. Łucję natomiast Pan Jezus poprosił, aby poprzez swoje modlitwy i ofiary starała się bez ustanku skłaniać Go do miłosierdzia wobec tych nieszczęsnych dusz. Do tej pory tylko Episkopaty Polski, Portugalii i Hiszpanii oficjalnie wprowadziły to nabożeństwo.
1 stycznia 2011 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie miał miejsce jubileusz 25-lecia Intronizacji Figury Pani Fatimskiej. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Andrzej Dzięga. W duchu prośby Arcybiskupa Metropolity już od dłuższego czasu w sanktuarium na os. Słonecznym obchodzone są pierwsze soboty miesiąca, według następującego porządku: godz. 19 - czuwanie w sanktuarium, I część Różańca, tajemnice radosne; godz. 20 - II cz. Różańca, tajemnice światła; godz. 20.30 - konferencja; godz. 21 - apel maryjny; godz. 21.15 - adoracja Najświętszego Sakramentu i III cz. Różańca, tajemnice bolesne; godz. 22 - Msza św. z możliwością odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i godz. 23.30 - IV cz. Różańca, tajemnice chwalebne.
Naszemu życiu musi towarzyszyć obecność Boga i świadomość nieba, a wszystko stanie się jasne, jak było to w przypadku dzieci w Dolinie Pokoju podczas objawienia 13 maja 1917 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu