Reklama

Tysiące za trzema królami

6 stycznia br. w uroczystość Objawienia Pańskiego po raz pierwszy w naszej diecezji pojawiły się kolorowe Orszaki Trzech Króli, w Legnicy, Jeleniej Górze i Nowogrodźcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnica

Reklama

Mieszkańcy Legnicy nie zawiedli - mówili organizatorzy I Legnickiego Marszu Trzech Króli. Wydarzenie zostało przygotowanie przez powstały w Legnicy Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, a ulicami miasta przeszła ponadtysięczna rzesza uczestników.
Marsz rozpoczął się w kościele Ojców Franciszkanów. Wszystkich przybyłych powitał ks. dr Bogusław Wolański, koordynator Ruchu. O godz. 14.15 biskup legnicki Stefan Cichy pozdrowił uczestników Marszu i po modlitwie udzielił swego błogosławieństwa.
„Dziękuję Społecznemu Ruchowi Świętowania Niedzieli i Wydziałowi Duszpasterskiemu Kurii za zorganizowanie całości, i wszystkim którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia. Życzę wam wielu przeżyć, abyście radośnie przeszli ulicami miasta i powrócili tu na kolędowanie. Oby ten Marsz był umocnieniem dla tych, którzy wierzą, a także dla tych, którzy nie mają tego daru” - mówił Biskup Legnicki do uczestników Marszu.
Uczestnicy wędrowali za gwiazdą betlejemską niesioną przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Oni także inicjowali śpiew kolęd. Ponieważ Marsz zorganizowany został przez Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, nie zabrakło transparentów promujących Ruch, a także powtarzanego co jakiś czas motta Ruchu: Niedziela jest święta oraz: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
Podczas przemarszu wolontariusze i członkowie Ruchu rozdawali deklaracje poparcia, które mogą być podpisane indywidualnie przez osoby, które będą się identyfikowały z postulatami Ruchu i mogą je zatrzymać na pamiątkę w swoich domach. Kto zaś chciałby dać wyraz swego poparcia w sposób oficjalny, może to uczynić na stronach internetowych Ruchu, pod adresem www.swietowanieniedzieli.pl
Trzej Królowie przywędrowali do Legnicy na szczudłach, dlatego też wyróżniali się w tłumie uczestników. Nie zabrakło Świętej Rodziny, pastuszków, a także dość dużej grupy królów, księżniczek, dwórek, aniołków i rycerzy. W te role wcieliły się dzieci, które stanowiły prawie 1/3 uczestników Marszu.
Marszowi towarzyszył także zespół bębniarzy, którzy nadawali rytm maszerującym, może dlatego legnicki rynek i katedrę okrążono nie jeden, ale dwa razy. Królowie i bębniarze są członkami legnickiego Teatru „Avator”, działającego pod kierunkiem Łukasza Zielińskiego.
W Marszu wzięli też udział strażacy z Jednostki Krajowego Systemu Ratownictwa w Ulesiu (z udziałem kapelana - ks. Tomasza Filipka i swoich przełożonych) pilnujący bezpieczeństwa uczestników.
Po powrocie do kościoła Franciszkanów uczniowie legnickiego VI LO im Jana Pawła II (pod kierunkiem katechetki Doroty Skiby), przedstawili jasełka, przeplatane śpiewem kolęd z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Sursum Corda” pod dyrekcja Marka Garcarza.
Był to pierwszy taki Marsz zorganizowany siłami lokalnymi. W przyszłym roku organizatorzy planują włączyć się do ogólnopolskiego Orszaku Trzech Króli. Wielkie podziękowanie składają wszystkim rodzinom, które odpowiedziały na apel i wraz ze swymi dziećmi wzięły udział w Marszu. Słowa podziękowania kierują też pod adresem wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie przebieg i promocję Marszu w mediach.

Oprac. ks. Piotr Nowosielski

Nowogrodziec

To miasto dołączyło do ogólnopolskiego Orszaku Trzech Króli niemal w ostatniej chwili, ale zdążyło z przygotowaniami i dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców Orszak z ponadtysiącosobową grupą uczestników przeszedł ulicami miasta.
Wszystko rozpoczęło się od Mszy św. odprawianej w kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu. (Uczestnicy żartują, że po raz pierwszy widzieli, jak diabełki przystępowały do spowiedzi!).
I w tej miejscowości honorowy patronat nad nowogrodzkim Orszakiem Trzech Króli objął podobnie jak w Jeleniej Górze biskup legnicki Stefan Cichy oraz przedstawiciele lokalnych władz miasta: burmistrz Nowogrodźca Robert Relich oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wilhelm Tomczuk.
Uroczysty przemarsz z udziałem nie tylko mieszkańców Nowogrodźca i okolic, ale także z gośćmi z rejonu Bolesławca i Lubania, przeszedł z radosnym kolędowaniem ulicami: Kościelną, Strzelecką, 1 Maja, Bolesławiecką i zakończył się na Rynku, gdzie uczestnicy barwnego pochodu złożyli pokłon Dzieciątku Jezus.
Trzej Królowie Kacper, Melchior i Baltazar przybyli na koniach. Towarzyszył im barwny orszak dzieci, młodzieży i dorosłych przebranych za dworzan, rycerzy, pastuszków, bądź też noszących na swoich głowach królewskie korony. Uczestnicy otrzymali od organizatorów śpiewniki z kolędami, które wykonywano podczas przemarszu. Również temu Orszakowi towarzyszyły przygotowane inscenizacje z finałowym pokłonem przed Dzieciątkiem Jezus.

Oprac. ks. Piotr Nowosielski

Jelenia Góra

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Jeleniej Góry przeszedł barwny Orszak Trzech Króli: rycerzy, dworzan, giermków, pastuszków i aniołków. W ten sposób drugie co do wielkości w diecezji legnickiej miasto dołączyło do 24 większych i mniejszych miast w Polsce, w których odbyły się takie uroczystości. Orszak jest ulicznym przedstawieniem, które nawiązuje do dawnych misteriów bożonarodzeniowych. Jak wielokrotnie podkreślano są to też największe uliczne jasełka w Europie.
Wszystko zaczęło się w samo południe w bazylice Świętych Erazma i Pankracego, gdzie odprawiona została Msza św., którą celebrował ks. Bogdan Żygadło - rektor bazyliki, ks. Mariusz Majewski - sekretarz biskupa legnickiego oraz ks. Kamil Iwanowski - miejscowy wikariusz. Homilię wygłosił ks. M. Majewski - wiceprezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego.
Uroczystą Eucharystię uświetnił śpiew chóru Szkoły Podstawowej nr 2 pod batutą Moniki Frąckiewicz-Motyki i zespół muzyczny pod kierunkiem Olgierda Hryniewickiego.
Po zakończeniu modlitwy w bazylice ulicami: Boczną, Konopnickiej, Bankową i Długą wędrowali Trzej Królowie ze swoim orszakiem. Celem drogi był pl. Ratuszowy. Tam przed miejskim Ratuszem, obok wielkiej choinki, stanęła scena z inscenizacją stajenki. Kolorowy korowód pokłonił się Świętej Rodzinie. Później wszyscy kolędowali. W rolę Maryi, Józefa i Dzieciątka wcielili się Magdalena i Roman Statkowie wraz ze swoim kilkunastotygodniowym dziecięciem.
Pochód otwierała gwiazda, zaraz za nią szły małe dzieci przebrane za aniołki i pastuszków. W dorożce jechali Trzej Królowie. Królów zagrali: Marek Niewiadomski, Mirosław Dębski i Grzegorz Dąbrowski. Trzy dwory - europejski w barwach czerwonych, azjatycki - w zieleni oraz afrykański - w kolorze niebieskim reprezentowały starsze dzieci ze szkół, przebrane za rycerzy i dwórki.
Po drodze na uczestników Orszaku czekało wiele atrakcji. Anioły wskazywały drogę do stajenki, diabły próbowały zniechęcić jeleniogórzan do dalszej wędrówki, kusząc rozmaitymi przyziemnymi przyjemnościami świata, a niesamowicie wściekły Herod, w którego rolę z wielkim dramatyzmem wcielił się Grzegorz Jędrasiewicz, przekonywał, iż tylko on jest prawdziwym królem i groził Jezusowi, a wędrujących starał się namówić, żeby zaprzestali wędrówki i uznali go jedynym królem. Róg ulic Długiej i Bankowej stał się areną spektakularnej walki dobra ze złem.
Scenki przygotowane były przez młodzież ze SK Caritas ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze, pod opieką Małgorzaty Bąk, młodzież KSM pod opieką Małgorzaty Wołąkiewicz-Lisiak, dzieci z SP 10 pod opieką Anny Pierunek i rodzin z Domowego Kościoła, pod kierunkiem Iwony Dębskiej.
Śpiew tradycyjnych polskich kolęd towarzyszył drodze mędrców do stajenki betlejemskiej. Każdy, kto dołączył do orszaku otrzymał śpiewnik, a dzieci jedną z trzech koron. Dzięki finansowemu wsparciu firmy Lotto, można było wydrukować śpiewniki, korony i sztandary.
Pomysłodawcą i głównym realizatorem Orszaku Trzech Króli w Jeleniej Górze było Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. Patronat honorowy nad Orszakiem objęli bp Stefan Cichy - biskup legnicki oraz Marcin Zawiła - prezydent Jeleniej Góry. Do współpracy zaproszono wiele instytucji i organizacji.
Mimo niesprzyjającej aury warto było wziąć udział w tym wydarzeniu, w które włączyło się ponad 1,5 tys. osób. Idąc w orszaku z jednej strony wielu uczestników miało świadomość, że budują nowe zwyczaje i tradycje, zaś z drugiej dają świadectwo, że wierzą w Chrystusa, który w Betlejem stał się człowiekiem.

Oprac. Barbara Ludorowska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

2025-02-16 07:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Diecezja Bydgoska

W Bydgoszczy sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej, która znajdowała się na przykościelnym terenie parafii św. Mikołaja w Starym Fordonie. Akt wandalizmu, do jakiego doszło z piątku na sobotę od strony ulicy Wyzwolenia, zgłoszony został na policję.

„Jeśli było to działanie celowe, tym bardziej zasługuje na zdecydowane potępienie, ponieważ dotyka naszych, religijnych uczuć” - mówi proboszcz, ks. kanonik Karol Glesmer. - Nie ma tolerancji na niszczenie znaków, czy atakowanie religijnych przekonań. 
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

2025-02-14 14:39

[ TEMATY ]

Wałbrzych

diecezja świdnicka

śmierć księdza

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ksiądz Sebastian Makuch (1990-2025)

Ksiądz Sebastian Makuch (1990-2025)

Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała, że w dniu 14 lutego br., doszło do tragicznego zdarzenia na plebanii parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

- W godzinach południowych odnaleziono ciało wikariusza Ks. Sebastiana Makucha, który w ostatnim czasie pozostawał pod opieką medyczną i terapeutyczną lekarzy specjalistów. Po nieudanej próbie reanimacji, sprawą zajęły się odpowiednie organy. Prosimy o modlitwę w intencji zmarłego Księdza oraz jego bliskich i wspólnoty parafialnej, w której posługiwał - czytamy w komunikacie na stronie kurialnej.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uwolniono 369 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem

2025-02-15 22:50

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Izrael uwolnił w sobotę 369 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem, będącej częścią trwającego rozejmu w Strefie Gazy. Wcześniej zwolniono trzech izraelskich zakładników porwanych 7 października 2023 r.

Wśród uwolnionych Palestyńczyków są 333 osoby zatrzymane podczas wojny w Strefie Gazy i 36 więźniów, którzy odsiadywali karę dożywotniego pozbawienia wolności, w tym za zabójstwa i zamachy terrorystyczne.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję