Reklama

Festiwal Życia

Obrona i afirmacja życia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ANNA BENSZ-IDZIAK: - Marsz dla Życia kojarzy się z manifestacją obrońców ludzkiego życia - czy tak jest w istocie?

IWONA NOWAK: - Tak jest w istocie rzeczy. Skojarzenie jest właściwe, ale bardzo zawężone. Obrona życia, to jeden wymiar Marszu dla Życia, natomiast drugim wymiarem jest afirmacja życia. Dlatego właśnie wydarzenia skupiające się wokół Narodowego Dnia Życia 24 marca i Dnia Świętości Życia 25 marca nazwaliśmy Festiwalem Życia.

- Jaka idea towarzyszy Marszom dla Życia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jak można bronić ludzkie życie we współczesnym świecie? Przez pokazanie innym ludziom, jak bardzo cieszymy się, że żyjemy, jak cieszymy się, że inni są wkoło nas, możemy też przy tym zwrócić uwagę na to, jak pomóc innym. Ważnym aspektem festiwalu i marszu jest rozpowszechnianie idei honorowego krwiodawstwa i transplantologii, a w tym roku pojawiała się również tematyka badań profilaktycznych raka piersi. Chcemy przypominać także to, co na temat życia powiedział bł. Jan Paweł II.

- Kto i kiedy zainicjował w Polsce Dni Życia i Marsze dla Życia?

Reklama

- U źródeł leżą dwa ważne wydarzenia: ogłoszony przez Jana Pawła II w latach 90. 25 marca Dzień Świętości Życia oraz uchwała Parlamentu RP z 2004 r. ogłaszająca 24 marca Narodowym Dniem Życia. W listopadzie ubiegłego roku doszło do spotkania organizatorów Marszów dla Życia z niemal całej Polski. Najwięcej doświadczeń pod tym względem ma Warszawa, Szczecin i Zielona Góra. Inne miasta, jak Gdańsk i Częstochowa, robią to od roku czy dwóch lat. Trzeba zaznaczyć, że przeróżne są motywy organizowania marszu, inny jest też charakter tych wydarzeń. Festiwal Życia jako kilkudniowy cykl spotkań z projekcjami filmów, koncertami muzycznymi, konferencjami związanymi tematyką z ochroną życia jest jedyny w Polsce. Jesteśmy zatem naprawdę wyjątkowi.

- Czy takie przedsięwzięcia mają również miejsce za granicą?

- Tak, z wielkim podziwem patrzymy co roku na filmy na Facebooku z Marszu dla Życia organizowanego w Stanach Zjednoczonych. Widzimy tysiące ludzi wędrujących przez ulice Waszyngtonu, demonstrujących swoją postawę wobec życia, protestujących przeciwko legalności aborcji w Stanach Zjednoczonych. Doroczny Marsz dla Życia w tym roku odbył się tam już po raz trzydziesty dziewiąty.

- Od kiedy organizowane są Dni Życia w naszej diecezji? Kto odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie tej inicjatywy?

Reklama

- W 2006 r. zorganizowaliśmy pierwszy Festiwal Życia wraz z Marszem dla Życia w Zielonej Górze. W tym roku przygotowaniem i przeprowadzeniem zajmuje się struktura o nazwie Komitet Organizacyjny Festiwalu Życia. Osoby zaangażowane od lat w to dzieło podjęły decyzję o takiej nazwie za względu na dużą liczbę organizacji włączających się w większym lub mniejszym stopniu na różnych etapach przygotowań i realizacji tego wydarzenia. Nie chciałabym kogokolwiek pominąć ani w szczególny sposób wyróżniać. Naszym marzeniem jest utworzenie listy „Aniołów Festiwalu” i coroczne wręczanie osobom wyróżniającym się w organizacji takiego dyplomu lub statuetki, które stałyby się prestiżową nagrodą naszego komitetu. Jak na ten moment, pomysł pozostaje w sferze marzeń, może doczekamy się sponsorów, którzy ułatwią nam jego zrealizowanie. Tymczasem lista „Aniołów Festiwalu” wydłuża się co roku. Teraz możemy jedynie skromnie wyrazić podziękowania i wszystkich polecać modlitwom zaprzyjaźnionych kapłanów i sióstr zakonnych. Program współfinansowany jest przez Urząd Miasta Zielona Góra.

- Jaką formę przybierały Dni Życia w naszej diecezji w poszczególnych latach. Jak wyglądała frekwencja? Kto brał w nich udział?

- Jak wcześniej wspomniałam, Festiwal Życia był w ostatnich sześciu latach skoncentrowany wydarzeniami jedynie w Zielonej Górze. Mieliśmy co roku gości z różnych miast naszej diecezji, głównie z Gorzowa i Nowej Soli. Większość uczestników to mieszkańcy Zielonej Góry i najbliższych okolic. Od 2006 do 2010 r. frekwencja była bardzo zbliżona. W Marszu dla Życia ulicami miasta szło ok. 200 osób. Rok 2011 był pod tym względem wyjątkowy, w marszu poszło ok. 1000 osób, a w imprezach towarzyszących brał udział następny 1000. W Festiwalu Życia uczestniczyły całe rodziny, od małych dzieci w wózkach zaczynając, przez młodzież szkolną, studentów, księży, siostry zakonne, a kończąc na seniorach. W tym roku również w Gorzowie mają odbyć się imprezy towarzyszące naszemu festiwalowi. Mamy nadzieję, że będą cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców z północnej części diecezji i że takich miast co roku będzie przybywać.

- Jakie działania podejmują organizatorzy Dni Życia, rozpoczynając pracę nad kolejną edycją wydarzenia?

Reklama

- Chcielibyśmy zachęcić jak największą liczbę osób do włączenia się w organizację tego wydarzenia. Przygotowania zaczęliśmy właściwie we wrześniu ubiegłego roku. Spotkań organizacyjnych przeżyliśmy już sporo. Przed nami najgorętszy okres dopinania wszystkiego do końca. I trzeba przyznać, że co roku pojawia ktoś nowy - z nowym pomysłem. Dzieło rozrasta się. Zaczęliśmy angażować się we właściwie dwudniową imprezę w 2006 r., teraz mamy wypełniony prawie cały tydzień. Festiwal Życia 2012 trwać będzie od 19 do 25 marca.

- Kto jest adresatem zaproszenia na Festiwal Życia?

- Zapraszamy naprawdę każdego, komu idea ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest bliska sercu. Zapraszamy wszystkich, którzy szanują i kochają życie, potrafią się z niego cieszyć i tą radością zarażać innych. Przyjdź, bądź z nami, ciesz się z nami, dziękuj Bogu za życie!
Zapraszamy na Marsz dla Życia i do Miasteczka Życia pod pomnik Jana Pawła II, gdzie marsz się kończy. W godzinach od 11 do 15 stać tam będą krwiobus i mammobus. Jeśli jesteś zdrowy, sprawny, przyjdź, oddaj cząstkę siebie w krwiobusie RCKiK, zarejestruj się jako dawca szpiku. Jeśli jesteś kobietą z roczników 1943-62, przyjdź na darmowe profilaktyczne badania mammograficzne. Jeśli jesteś kobietą młodszą, badania są płatne. Szukamy sponsorów dla 20 kobiet poniżej 50. roku życia, aby badania te mogły wykonać bez opłaty, która wynosi 100 zł.
Zachęcamy też do włączenia się w zbiórkę pieluszek jednorazowych, które będzie można przekazać na rzecz Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze. Pieluszki można przynieść do Miasteczka Życia.
Na zakończenie Marszu dla Życia uczestników czekać będzie w tym roku wyjątkowa niespodzianka - grochówka ugotowana przez uczniów Zespołu Szkół i Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.
Zapraszamy!

www.festiwalzycia.eu

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

[ TEMATY ]

śmierć

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Ksiądz z parafii w Przypkach przyznał się do winy i wskazał motywy zabójstwa swojego znajomego – poinformowała PAP w piątek wieczorem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

2025-07-27 07:25

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Komentarz do Ewangelii wegrzyniak.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję