Organizatorzy tegorocznego finału to: Podlaski Kurator Oświaty, Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Starosta Powiatu Siemiatyckiego, Wójt Gminy Siemiatycze, Burmistrz Siemiatycz i Dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Swym patronatem olimpiadę objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Metropolita Białostocki oraz biskupi - Ełcki, Łomżyński i Drohiczyński.
Cele olimpiady to kształtowanie świadomości i postaw dzieci i młodzieży, przybliżanie życia i wartości, zawartych w nauczaniu bł. Jana Pawła II oraz ukazanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości. Pytania w tegorocznej edycji dotykały papieskiego nauczania na temat rozumienia i relacji człowieka do swej ojczyzny.
Wraz z uczestnikami do Siemiatycz przybyli również dyrektorzy wydziałów katechetycznych z Łomży i Białegostoku, księża, siostry zakonne, katecheci i nauczyciele, a także profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego i pracownicy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, którzy wraz z pracownikami Kuratorium Oświaty w Białymstoku stanowili komisję oceniającą zarówno pisemną, jak i ustną część olimpiady.
Olimpiadę rozpoczęła Eucharystia w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. Powiedział on, że powinniśmy być wdzięczni, iż w obecnych czasach brutalności, wojen, totalitaryzmu i terroryzmu możemy dziękować Bogu za człowieka, który potrafił godność ludzką podnieść niesłychanie wysoko. Postać bł. Jana Pawła II każdej dziewczynie i chłopcu może też dodać zapału i umocnić wiarę w to, że „człowiek - to naprawdę powinno brzmieć dumnie”.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał także postawę błogosławionego papieża w relacji do swej ziemskiej ojczyzny, to, jak w jednym ze swych poematów Karol Wojtyła ukazał potrzebę myślenia o niej, gdyż pamięć stanowi wyjątkową siłę, dzięki której możliwe jest zakorzenienie się, czyli docieranie do źródeł.
Eucharystię zakończyło błogosławieństwo udzielone relikwiami bł. Jana Pawła II.
Część egzaminacyjną w szkolnych murach rozpoczęły pasterskie błogosławieństwo bp. Antoniego Dydycza oraz wprowadzenie organizatorów: burmistrza Piotra Siniakowicza, kuratora Jerzego Kiszkiela, dyrektora katechetycznego ks. dr. Krzysztofa Mielnickiego oraz dyrektora siemiatyckiej szkoły Alfreda Bajeny. Została także otarta wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, ukazująca dramat i straty natury demograficznej, kulturowej, materialnej, mentalnej i moralnej, zadane Polsce i jej obywatelom przez okupantów i system totalitarny.
Pierwszego dnia uczniowie oraz ich opiekunowie zwiedzili Drohiczyn i sanktuarium maryjne w Ostrożanach oraz wysłuchali recitalu Basi Maj z akompaniamentem Agnieszki Glińskiej. Miało miejsce także podziękowanie licznym sponsorom.
Galę finałową Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II 12 maja poprzedziła część ustna, do której przystąpiło 16 uczestników z gimnazjów oraz 12 ze szkół ponadgimnazjalnych z najlepszymi wynikami, uzyskanymi na egzaminie pisemnym. Po niej komisja egzaminacyjna przyznała następujące nagrody: w kategorii szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę otrzymała Paulina Korab z Krosna, II - Joanna Surma z Chełma, a III - Anna Mudant z Węgrowa, zaś w kategorii gimnazjów I nagrodę otrzymała Anna Górzkowska z Żelechowa, II - Wioleta Gutowska z Radziłowa, a III - Joanna Lewoc z Suwałk.
Pozostali laureaci finałowego konkursu w kategorii szkół ponadgimazjalnych to: Mateusz Kucab z Łańcuta, Damian Lewak z Chełma, Rafał Oleksiuk z Siemiatycz, Sabina Przywara z Opola, Magdalena Sadowska z Krosna, Weronika Martyna Sikorska z Wysokiego Mazowieckiego, Joanna Stanik z Opola, Monika Truszkowska z Drohiczyna i Monika Ziółkowska z Działdowa.
Natomiast z gimnazjów: Katarzyna Bieszczad z Oleśnicy, Katarzyna Danielewska z Chełma, Karolina Filistyńska z Bolesławca, Lidia Gancarz z Paterka, Anna Maria Kawałek z Rzeszowa, Dominika Kłopotowska z Siemiatycz, Andżelika Lis z Żor, Marcin Jerzy Radion z Rzeszowa, Klaudia Sala z Jasionki, Magdalena Szałańska z Suchego Lasu, Joanna Wójcik i Joanna Wróblewska z Lipowca Kościelnego oraz Monika Zamożniewicz z Wojkowic.
Ogółem do tegorocznej olimpiady przystąpiło 1512 uczestników ze 105 szkół w całym kraju.
Pomysł ogólnopolskich zmagań olimpijskich z nauczaniem bł. Jana Pawła II powstał z inicjatywy wicekurator oświaty w Białymstoku Wiesławy Ćwiklińskiej i ks. dr. Radosława Kimszy z Białegostoku. Oboje byli obecni na gali finałowej i zaprosili do udziału w kolejnej, V edycji, której finał w 2013 r. odbędzie się w Białymstoku.
Przedstawiciele organizatorów i sponsorów wraz z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem wręczyli nagrody i obrazki bł. Jana Pawła II z jego relikwiami II stopnia zwycięzcom i laureatom finałowej rozgrywki. Pozostali uczestnicy oraz opiekunowie otrzymali także dyplomy i publikacje z nauczaniem bp. Dydycza.
Podsumowując poziom wiedzy tegorocznych finalistów, członkowie komisji podkreślili wyjątkowo wysoki i wyrównany poziom przygotowania uczestników.
Podczas gali finałowej, w której wzięli udział także reprezentanci innych władz samorządowych z regionu, fundacji „Deo et Patriae im o. prof. Mieczysława A. Krąpca OP”, okolicznych szkół oraz duchowni katoliccy i prawosławni, wystąpiły Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” oraz dziecięcy chór i uczniowie siemiatyckich szkół.
Pomóż w rozwoju naszego portalu