mł. asp. Krystian Płoszaj
Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu
Przed nami jedna z największych imprez sportowych w historii Polski - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Wszyscy kibice tego sportu oczekują pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Doświadczenia wynikające z przebiegu podobnych imprez podpowiadają, że oprócz wspaniałego widowiska czekają na nas różne niebezpieczeństwa. W celu ich uniknięcia należy przypomnieć o kilku ważnych zasadach. Małoletni do 13 roku życia mogą wejść na tak dużą imprezę sportową tylko pod opieką osoby dorosłej. Dziecko należy poinformować, do kogo może zwrócić się o pomoc w przypadku, gdy się zagubi (policjant, strażnik miejski, służba porządkowa) a także wyposażyć w informację z danymi rodziców/opiekunów, miejscem zamieszkania, aktualnym numerem telefonu.
Na stadionach funkcjonują służby porządkowe i informacyjne, które mają prawo legitymować uczestników imprezy, dokonywać sprawdzania osób przy użyciu sprzętu do wykrywania metali i materiałów wybuchowych, przeglądać zawartość bagaży i odzieży w przypadku podejrzenia, że na teren stadionu wnoszone są przedmioty zabronione, wydawać polecenia porządkowe osobom, które zakłócają porządek publiczny. Mogą także ująć osoby stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla mienia lub dopuszczające się innych czynów zabronionych w celu niezwłocznego przekazania Policji.
Podczas Mistrzostw Europy na stadionach, w miejscach do tego wyznaczonych, możliwa będzie sprzedaż oraz spożywanie napojów do 4,5% alkoholu, natomiast palenie papierosów, zarówno na stadionie jak i w miejscach użyteczności publicznej takich jak przystanki autobusowe, środki komunikacji miejskiej, puby i restauracje pozostanie zabronione. Kieszonkowcy mogą być szczególnie aktywni, dlatego należy zwracać uwagę na swoje osobiste rzeczy. Ważne jest, aby dokumentów ani pieniędzy nie trzymać w kieszeniach wierzchnich okryć lub w tylnych kieszeniach spodni. Niebezpieczne może być także noszenie przy sobie zbyt dużej gotówki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu