Każdy ksiądz jest dziś egzaminowany przede wszystkim z człowieczeństwa. Braku ludzkiej, elementarnej wrażliwości nie przykryje się sutanną (bez względu na jej kolor). Natomiast fascynacja księdzem ze strony wiernych ma miejsce wtedy, gdy strój księdza jest „zestrojony” z jego człowieczeństwem - mówił bp Piotr Greger w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Biskup pomocniczy naszej diecezji przewodniczył 15 czerwca Mszy św. sprawowanej z okazji dorocznego Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W homilii podkreślił, że miarą ludzkiego i kapłańskiego serca jest Serce Boże.
- W świetle tajemnicy Jezusowego Serca odczytujemy naszą kapłańską tożsamość i wielkość naszej posługi. Miarą naszej codziennej posługi kapłańskiej jest szeroko otwarte serce, które wyraża postawę gotowości do bezinteresownej służby - mówił do prezbiterów. Rysując sylwetkę „poszukiwanego” dziś kapłana bp Piotr Greger wskazał kilka zasadniczych cech, jakie powinny być udziałem pasterzy w Chrystusowym Kościele. - Jestem przekonany, że jeśli ludzi świeckich coś zaczyna drażnić w postawie księdza, to bynajmniej nie samo kapłaństwo, ale brak ludzkiej wrażliwości, dobroci, pokory, poświęcenia - mówił, zaznaczając, że kapłan powinien być przede wszystkim ludzki. Kolejną cechą, którą wymienił jest ojcostwo duchowe, polegające na towarzyszeniu człowiekowi w jego pielgrzymce wiary i w stawaniu się coraz bardziej człowiekiem. - Ojcostwo to jedna z najgłębszych, ludzkich, męskich potrzeb. W tym sensie coraz bardziej rozumiem sens celibatu. Jezus może odwoływać się do mojej potrzeby bycia ojcem w spotkaniach z ludźmi, a oni bardzo tęsknią za odpowiedzialnym ojcostwem - podkreślał bp Piotr Greger. Ostatnią sprawą, na którą uwrażliwiał prezbiterów bp Piotr jest sprawowanie Eucharystii. - Z kapłaństwem jest jak z chlebem w Eucharystii. Jego cudowność i moc objawiają się w słabości, szarości i tym, co powszednie. Oto konkretne przejawy naszej posługi, która ma być zawsze naznaczona otwartym sercem - dodał.
Sprawowanie Eucharystii poprzedziła konferencja ks. dr. Franciszka Płonki, pełniącego funkcję ojca duchownego kapłanów naszej diecezji. Po Mszy św., którą sprawowało ok. stu prezbiterów, odmówiono Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu