Reklama

Honorowy Obywatel Miasta Łęczycy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

3 maja - w 211. rocznicę uchwalenia Konstytucji oraz w dniu Święta Maryi Królowej Polski - biskup łowicki Alojzy Orszulik otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Łęczycy. Uroczystości z tej okazji odbyły się w południe, na placu Tadeusza Kościuszki. Ich organizatorem była Rada Miasta Łęczycy i Rada Powiatu Łęczyckiego.

Po powitaniu Księdza Biskupa przez przedstawicieli władz miasta, nastąpiło wciągnięcie na maszt flagi państwowej - dokonali tego żołnierze z kompanii honorowej jednostki stacjonującej w Leźnicy Wielkiej. Następnie Edward Banasik - sekretarz Urzędu Miasta Łęczycy powitał w imieniu organizatorów wszystkich przybyłych na uroczystości. Wśród nich oprócz Biskupa Łowickiego znaleźli się m.in.: Donald Tusk - wicemarszałek Sejmu RP i zarazem Honorowy Obywatel Łęczycy, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych województwa łódzkiego, Marian Łabędzki - marszałek województwa łódzkiego, poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Grabarczyk, prof. dr hab. Tadeusz Poklewski - zasłużony dla ratowania archikolegiaty tumskiej i zarazem kolejny Honorowy Obywatel Miasta Łęczycy. Obecny był także nadbrygadier Państwowej Straży Pożarnej Marek Jasiński i przedstawiciele władz miejskich i samorządowych Łęczycy i powiatu. Nie zabrakło ks. prał. Zbigniewa Łuczaka - dziekana i proboszcza łęczyckiego oraz gwardiana klasztoru Ojców Bernardynów o. Samuela Węgrzyna.

Sympatia i szacunek mieszkańców

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Miasta Łęczycy, Józef Konieczny, który zapowiedział wręczenie Honorowego Obywatelstwa Miasta Łęczycy bp. Alojzemu Orszulikowi i w imieniu władz podkreślił: "Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tak wielki człowiek polskiego Kościoła, wybitny i zasłużony syn naszego narodu zgodził się przyjąć to wyróżnienie" . Dalej, zwracając się bezpośrednio do bp. Orszulika, burmistrz Konieczny mówił: "Droga życiowa Waszej Ekscelencji jest wspaniałym przykładem służby Bogu, ale także obywatelskiej służby na rzecz Polski, społeczności diecezji łowickiej oraz królewskiego miasta Łęczycy. Dzisiejszy dzień niesie ze sobą radość, ale również zadumę nad dokonaniami Waszej Ekscelencji. Jest Ksiądz Biskup osobą niezwykłą, dla której historia i tradycja naszego miasta, Tumu i Ziemi Łęczyckiej oraz współczesny ich rozwój są szczególnie bliskie. Wszyscy tu, w Łęczycy, wysoko cenimy Księdza Biskupa za twórcze i skuteczne działanie na polu ratowania zabytków sakralnych, za prawość charakteru, mądrość i olbrzymi autorytet. Powszechny szacunek oraz sympatia, jaką Wasza Ekscelencja cieszy się wśród mieszkańców naszego miasta, pozwalają mi w ich imieniu złożyć najlepsze życzenia oraz podziękowania. Jako burmistrz Królewskiego Miasta Łęczycy jestem dumny, że Ksiądz Biskup od dziś należy do honorowych obywateli naszego miasta".

Do słów powitania dołączyła się Ryszarda Szafińska - przewodnicząca Rady Miasta. Przypomniała ona, iż w marcu tego roku minęła 10. rocznica powstania diecezji łowickiej, do której został włączony dekanat łęczycy, wraz ze wspaniałą archikolegiatą i prastarym Tumem - kolebką Łęczycy. Następnie Przewodnicząca RM przedstawiła pełny tekst Uchwały Rady Miasta Łęczycy w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Miasta Łęczyca bp. Alojzemu Orszulikowi. Uchwała została podjęta 8 marca 2002 r., a w jej uzasadnieniu czytamy m.in.: "Dnia 25 marca 2002 r. upływa 10. rocznica powstania diecezji łowickiej, gdy Papież Jan Paweł II powołał nową strukturę Kościoła w Polsce, a pierwszym w historii Biskupem Łowickim został mianowany dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, bp Alojzy Orszulik. (...)

Jeszcze tego roku Ksiądz Biskup przywrócił prastarej świątyni w Tumie tytuł archikolegiaty, a w roku następnym na nowo erygował Archikolegiacką Kapitułę Łęczycką w Tumie i w ten sposób przywrócił należną rangę tej świątyni. Była to radość nie tylko dla mieszkańców całej Ziemi Łęczyckiej, ponieważ łęczyckie korzenie są związane z tym miejscem, tam bowiem w VI w. rozpoczynają się dzieje Łęczycy. Troska i wysiłek bp. Alojzego Orszulika spowodowały przyznanie w 1995 r. środków finansowych z budżetu Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie na prace konserwatorskie w archikolegiacie. Ratowaniem tego bezcennego zabytku Ksiądz Biskup zainteresował również Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, która zdecydowała się na partycypowanie w kosztach remontu kościoła.

W 1997 r. na prośbę ówczesnego proboszcza parafii archikolegiackiej w Tumie, w roku św. Wojciecha, Ksiądz Biskup podjął się być gospodarzem wspaniałej uroczystości 1000-lecia powstania pierwszej świątyni w Tumie - Opactwa Marii Panny i św. Aleksego, 1000-lecia śmierci św. Wojciecha i 30. rocznicy obchodów milenijnych w Polsce, gdy na Mszy św. zgromadziło się prawie pięć tysięcy wiernych z całej diecezji wraz z trzydziestoma biskupami z całej Polski.

W roku 1998 Ksiądz Biskup przychylił się także do podjęcia starań proboszcza, ks. Zbigniewa Łuczaka i całej parafii o sprowadzenie do Tumu relikwii św. Wojciecha, który był inicjatorem powstania w roku 997 pierwszej świątyni w Łęczycy, gdy wędrował w swojej pielgrzymiej drodze na dwór Bolesława Chrobrego. Te wysiłki zakończyły się sukcesem i w 1999 r. w uroczystej oprawie sprowadzono z Gniezna doczesne szczątki Świętego".

Ryszarda Szafińska przedstawiła również zawarty w uzasadnieniu uchwały krótki życiorys Biskupa Łowickiego, z którego wynikało, że jest on "wybitną postacią Kościoła w Polsce i wielkim Mężem Stanu" . Podkreśliła także: "Bp Alojzy Orszulik przez cały czas swojej 10-letniej pasterskiej posługi okazuje całej społeczności Ziemi Łęczyckiej ogromną życzliwość, należy do nielicznego grona tych ludzi, którzy nigdy nie mieszkając w Łęczycy, promują to miasto w kraju. Jego Ekscelencja ks. bp Alojzy Orszulik cieszy się wśród mieszkańców Łęczycy szacunkiem i uznaniem".

Po odczytaniu uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa Burmistrz i Przewodnicząca Rady Miasta Łęczycy podeszli do Księdza Biskupa, aby przekazać mu dyplom Honorowego Obywatela Miasta Łęczycy i insygnia. Ubrane w stroje ludowe dzieci z Przedszkola nr 2 wyrecytowały życzenia i gratulacje dla Biskupa Łowickiego, a orkiestra dęta OSP z Błonia pod batutą Gabriela Gomulaka zagrała Sto lat!

Odpowiedzialność za ludzi i dziedzictwo narodowe

Dziękując za nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łęczycy, bp Orszulik zwrócił się do Przewodniczącej RM Ryszardy Szafińskiej: " Na Pani ręce składam podziękowanie Radzie Miasta za nadanie mi honorowego obywatelstwa Miasta Łęczycy z okazji 10. rocznicy powołania mnie przez papieża Jana Pawła II na biskupa diecezjalnego Kościoła łowickiego. Wyraziłem wtedy radość, że w granicach powstałej diecezji znalazła się Łęczyca, a wraz z nią historyczny Tum - uświęcony, jak podaje tradycja, obecnością św. Wojciecha, Patrona Polski. Miałem świadomość, jakie dziedzictwo przejmuję wraz z archikolegiatą, konsekrowaną w 1161 r. Troska w dziedzictwo była dla mnie zadaniem, które uznałem także za obowiązek. Nie myślałem, że kiedyś za wypełnienie tego obowiązku doznam wyróżnienia ze strony łęczyckich władz samorządowych, przez nadanie mi honorowego obywatelstwa. Bóg zapłać!".

Ksiądz Biskup w swoim przemówieniu przypomniał także historyczne znaczenie Łęczycy i zadania władz samorządowych w dzisiejszych czasach. "Łęczyca wraz z pobliskim Tumem należy do najstarszych miejsc kultu religijnego na terenie dzisiejszej diecezji łowickiej - mówił. - Jest to również jedno ze starszych i znaczących miejsc w Polsce, w których rozwijała się struktura naszego bytu państwowego. Dzisiaj, kiedy czcimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdy dziękujemy Bogu za patriotów Polskich - architektów Konstytucji, nie możemy zapomnieć, że to właśnie tu, nad Bzurą w 1190 r. miał miejsce słynny zjazd panów świeckich i duchowieństwa, przez wielu dzisiejszych historyków określany mianem pierwszego polskiego zgromadzenia narodowego. W okresie rozbicia dzielnicowego Łęczyca była ważnym punktem na mapie politycznej kraju, tu bowiem odbywały się zjazdy międzydzielnicowe i, jak niektórzy twierdzą, miejsce to sięgało rangi ´niekoronowanej stolicy podzielonego państwa´. Jeszcze większe znaczenie miasto wraz z pobliską archikolegiatą miało dla dziejów Kościoła w Polsce, a to z tej racji, że tu odbywały się słynne synody łęczyckie. Były to synody archidiecezjalne, zwoływane przez arcybiskupa gnieźnieńskiego dla archidiecezji gnieźnieńskiej, w której skład wchodziła także Łęczyca, jako stolica archidiakonatu. Odbywały się tu także synody prowincjale. Te ostatnie od XV w. decydowały o sprawach Kościoła w całej Rzeczypospolitej, było ich ponad dwadzieścia. Śmiało można powiedzieć, że w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej Łęczyca była stolicą ustawodawstwa kościelnego w Polsce, tak jak analogiczną rolę spełniał Piotrków Trybunalski dla ustawodawstwa świeckiego".

Zwracając się do wszystkich mieszkańców Łęczycy Ksiądz Biskup powiedział na zakończenie swego wystąpienia: "Jest to jedno z najpiękniejszych miast naszej diecezji. Jestem dumny, że tu, na tym pięknie urządzonym rynku, otrzymałem tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca z rąk władz samorządowych. Bóg zapłać!".

Przemówienia okolicznościowe z racji święta Konstytucji 3 Maja oraz gratulacje pod adresem nowego Honorowego Obywatela Łęczycy wygłosili jeszcze burmistrz Konieczny, przewodniczący Rady Powiatu Łęczyckiego Stanisław Milczarek i marszałek Sejmu RP Donald Tusk. Ten ostatni powitał Księdza Biskupa w gronie Honorowych Obywateli słowami: "Witaj w naszej łęczyckiej rodzinie i pozwól się uprzedzić, że honorowe obywatelstwo Łęczycy to wielki zaszczyt i wielka przyjemność, bowiem gościnność Łęczycy stała się już w Polsce przysłowiowa". W imieniu swoim i wszystkich mieszkańców Kaszub Marszałek wręczył Biskupowi Łowickiemu tabakierę z rogu i srebra - symbol, jak podkreślił, siły, odwagi i wytrwałości, choć także i ludzkiej słabości.

Uroczystości z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca bp. Alojzemu Orszulikowi zakończyły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną pod przewodnictwem Księdza Biskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polską racją stanu jest odwołanie von der Leyen

2025-07-09 18:50

[ TEMATY ]

Jadwiga Wiśniewska

Ursula von der Leyen

PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen

Konieczne jest odwołanie von der Leyen, która od sześciu lat kieruje KE w sposób całkowicie oderwany od rzeczywistości, realnych potrzeb obywateli oraz od wartości, na których zbudowano wspólną Europę.

Pod rządami von der Leyen, Komisja Europejska stała się instrumentem interesów radykalnych organizacji pozarządowych i zakładnikiem błędnej ideologii ekologizmu jak i polityki migracyjnej. To właśnie sztandarowe projekty polityczne von der Leyen, takie jak Zielony Ład, Pakt Migracyjny, centralizacja UE czy zawarcie umowy z Mercosur prowadzą do spadku konkurencyjności europejskiej gospodarki, wzrostu kosztów energii, a tym samym ubóstwa energetycznego, upadku europejskiego rolnictwa i zagrożenia bezpieczeństwa. Wbrew wszelkiej logice, projekty te są nie tylko kontynuowane, ale wręcz ich realizacja przyspieszana.
CZYTAJ DALEJ

Paryż: ponad 6 mln osób odwiedziło katedrę Notre-Dame od ponownego otwarcia

Paryska katedra Notre-Dame jest w tym roku najczęściej odwiedzanym francuskim zabytkiem. Wyprzedziła m.in. bazylikę Sacré-Coeur na wzgórzu Montmartre, Luwr i Wieżę Eiffla. Szacuje się, że do końca roku odwiedzi ją 12 mln osób, czyli drugie tyle, ile przybyło już do niej od momentu ponownego otwarcia w grudniu 2024 r.

Według danych, opublikowanych na łamach „La Tribune Dimanche”, katedra Notre-Dame w Paryżu przyjęła ponad 6 milionów zwiedzających 6 miesięcy po ponownym otwarciu.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław-Koszalin: Ks. Mariusz Dmyterko biskupem pomocniczym eparchii wrocławsko-koszalińskiej

2025-07-10 12:05

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Kościół greckokatolicki

Ks. Mariusz Dmyterko

Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego

Ks. Mariusz Dmyterko, dotychczasowy proboszcz parafii greckokatolickiej w Białym Borze, został mianowany biskupem pomocniczym eparchii (diecezji) wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce – podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska.

Ojciec Święty Leon XIV mianował ks. Mariusza DMYTERKO, dotychczasowego proboszcza parafii greckokatolickiej w Białym Borze, biskupem pomocniczym eparchii (diecezji) wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję