Wydarzenie nosiło tytuł „Św. Tomasza z Akwinu koncepcja prawa naturalnego i jej późniejsze interpretacje”. Seminarium promowało najnowszy numer czasopisma naukowego „Kultura Prawna”, który dedykowany jest pamięci wybitnego polskiego prawnika i tomisty, prof. Czesława Martyniaka (1906-1939).
Czesław Martyniak był prawnikiem i filozofem, który swoją karierę naukową związał z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Głównym przedmiotem jego zainteresowań była filozofia prawa. W ramach tej dyscypliny podejmował studia nad koncepcją prawa św. Tomasza z Akwinu, obiektywną podstawą obowiązywania prawa oraz krytyką normatywizmu prawniczego Hansa Kelsena. W 1939 r. – w dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia – zaledwie 33-letni Czesław Martyniak został zamordowany przez niemieckich okupantów wraz z dziewięcioma innymi przedstawicielami lubelskiej inteligencji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W seminarium organizowanym przez Ordo Iuris uczestniczyli wybitni eksperci w dziedzinie filozofii tomistycznej - prof. dr hab. Artur Andrzejuk (UKSW), ks. dr hab. Rafał Charzyński, prof. KUL oraz ks. dr hab. Piotr Roszak, prof. UMK. Debata dotyczyła zarówno twórczości samego Czesława Martyniaka, jak i św. Tomasza z Akwinu, którego poglądy na prawo stanowiły inspirację dla Martyniaka. Spotkanie otworzył wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, dr Tymoteusz Zych, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ciągłą aktualność tomistycznej filozofii prawa, stojącej w kontrze do dominujących obecnie koncepcji pozytywistycznych. Natomiast podczas debaty ekspertów sylwetkę oraz twórczość Czesława Martyniaka przybliżył ks. prof. Rafał Charzyński, który jest nie tylko wydawcą i propagatorem dzieł Martyniaka, ale także wnukiem tego lubelskiego prawnika. Z kolei prof. Artur Andrzejuk oraz ks. prof. Piotr Roszak skupili się na filozofii św. Tomasza z Akwinu, przedstawiając zarówno elementy składowe definicji realnej prawa według Akwinaty, jak i jego koncepcję prawa naturalnego oraz jej XX-wieczne interpretacje.
„Niezwykle cieszymy się, że mieliśmy możliwość przybliżenia postaci i twórczości Czesława Martyniaka. Ten lubelski uczony jasno wskazywał, że nie jest możliwe oderwanie prawa od obiektywnych fundamentów etycznych. Inspirację czerpał z dzieł Tomasza z Akwinu, w tym zwłaszcza z jego koncepcji prawa naturalnego. Co istotne, twórczość Martyniaka mocno odcisnęła się na poglądach innych polskich tomistów – zwłaszcza Mieczysława Alberta Krąpca oraz Mieczysława Gogacza” – skomentował dr Bartosz Zalewski z Ordo Iuris.