W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.
Reklama
"Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień - a dokładnie o osiem dni - na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać" - poinformował Morawiecki.
Dodał, że branża sportowa - kluby fitness i baseny będą mogły zacząć działać od 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej, niż do tej pory zakładano.
Pierwotnie planowano umożliwienie działania kin i instytucji kultury oraz obiektów sportowych od 29 maja.
Szef rządu zaapelował jednocześnie o ostrożne korzystanie "z tego powrotu do normalności". W tym kontekście zwracał uwagę na dane z ostatnich dni, które - mówił - pokazują, że wirus nadal jest groźny.
"Owszem krzywa wzrostu osób zaszczepionych rośnie szybko i to jest dobra wiadomość; krzywa zakażeń, tygodniowe średnie raczej spadają i to też jest dobra wiadomość, ale widać jeszcze wyraźnie, jak groźne są te mutacje wirusa, jak groźny jest cały przebieg pandemii" - powiedział Morawiecki.
"Myśląc z duszą na ramieniu o jesieni chcę bardzo gorąco zaapelować: aby uniknąć czwartej fali szczepienia muszą być jak najszybsze" - dodał.
Morawiecki zapewnił, że robi wszystko, aby otrzymać dodatkowe, ponad dotąd zaplanowane, dostawy szczepionek.
"Ale wtedy potrzebna będzie wola naszych obywateli, wola państwa, aby się w jak najszerszym zakresie, jak najszybciej szczepić" - mówił zwracając uwagę, że system szczepień działa i jest bezproblemowy.
Reklama
"Gorąco zachęcam wszystkich, którzy są upoważnieni do tego, ażeby się zaszczepić zgodnie z harmonogramem, do zapisywania się na szczepienia. To jest jedyne, główne, prawdziwe remedium powrotu, ostrożnego powrotu do normalności" - stwierdził Morawiecki.
Reklama
Ponadto premier powiedział: W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa.
Przekazał również: "Postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek, jednorazową wypłatę pięciu tysięcy złotych. Niech to będzie pewne dodatkowe wsparcie i taki ukłon w stronę tej bardzo ważnej części personelu niemedycznego".
To, że personel niemedyczny szpitali zaangażowany w walkę z epidemią powinien zostać doceniony i otrzymać jednorazowy dodatek covidowy było jednym z ustaleń wtorkowego spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami związków zawodowych.
Szef MZ zapowiedział w środę, że dodatek ten ma być wypłacony w czerwcu.