Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2003

Nowi paulińscy kapłani

Nowi paulińscy kapłani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum Osób Konsekrowanych

W dniach 2-4 czerwca na Jasnej Górze trwało 3. Sympozjum Przełożonych Wyższych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Msze św. dla ok. 400 uczestników sprawowali: abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski; bp Andrzej Dzięga z Sandomierza - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski s. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Instytutów Życia Apostolskiego; i na zakończenie - abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, który podziękował Jasnej Górze za przyjęcie uczestników Sympozjum. Wśród nich znaleźli się: ks. Czesław Parzyszek - przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, s. Jolanta Olech - przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, s. Weronika Sowulewska - przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Klasztorów Kontemplacyjnych, Anna Rastawicka - przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich. Uczestników witał i gościł generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski.

Nowi paulińscy kapłani

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

7 czerwca siedmiu diakonów paulińskich otrzymało święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Wątroby z Częstochowy. Byli to: Marcin Sylwan Wirkowski z Michałowa, Piotr Piechocki z Warszawy, Oskar Dariusz Osiński z Wrześni, Marcin Miłek z Katowic, Robert Dziewulski z Bystrzycy Starej, Jerzy Sakowicz z Pierwomajska na Białorusi i Mariusz Lorenc z Kowar. Przyszłych ojców przedstawił rektor WSD w Krakowie na Skałce - o. dr hab. Andrzej Napiórkowski. Uroczystość zgromadziła przełożonych i delegatów klasztorów z Polski i z zagranicy, a także księży, wychowawców, rodziny i przyjaciół młodych kapłanów. Przybyli także prefekci seminarium: o. Mariusz Tabulski i o. Józef Stępień oraz ojciec duchowny Samuel Karwacki.
"Gdy otrzymacie święcenia prezbiteratu w imieniu Chrystusa Nauczyciela, będziecie pełnić urząd posługiwania nauczycielskiego w zakresie Wam powierzonym. Wszystkim głoście Słowo Boże, które sami z radością przyjęliście, rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co uwierzycie, i pełnijcie to, czego innych będziecie nauczać" - mówił w homilii bp Wątroba. Podziękowanie skierował do obecnych ojciec generał Izydor Matuszewski. Po południu neoprezbiterzy odprawiali Msze św. prymicyjne w Kaplicy Matki Bożej.

Od Księżnej Łowickiej do Królowej Polski

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego 7 czerwca na Jasną Górę przybyła 348. Piesza Pielgrzymka Łowicka. Pielgrzymów powitał ze Szczytu o. Robert Mirosław Łukaszuk. "Pielgrzymuje naród, aby choć przez chwilę spojrzeć w Jej, Maryi, Matczyną twarz, zranioną ludzkim grzechem, jak Polska ziemia wojną i niewolą" - zauważył.
Mszę św. dla pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej odprawił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. "348 razy to bardzo długo - mówił Ksiądz Biskup. - Są na trasie pielgrzymów łowickich miejsca, które były miejscami kaźni - tam pątników bili Kozacy, tam ich rozpędzali Niemcy okupanci, tam ich karali i wsadzali do więzienia ubowcy. Okazaliście się mocniejsi swoją wiarą i swoją nadzieją".
W ciągu 6 dni 350 pielgrzymów pokonało ok. 200 km. Przewodnikiem pielgrzymki, której hasłem były słowa: Umiłuj Chrystusa w tajemnicach światła, był ks. Wiesław Frelek. Podczas Eucharystii przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski złożył życzenia bp. Zawitkowskiemu, który nazajutrz obchodził 13. rocznicę sakry biskupiej.

Promocja " Jasnogórskiej opowieści"

20 czerwca br. (piątek) o godz. 12.15 w Sali Różańcowej na Jasnej Górze odbędzie sie promocja "Jasnogórskiej opowieści" - książki Czesława Ryszki ukazującej dzieje Jasnej Góry w formie literackiej opowieści.

Zapraszają Ojcowie Paulini

15. Jasnogórskie Spotkanie "AA"

7-8 czerwca pod hasłem: Każda łza czyni mnie lepszym przybyło na Jasną Górę ponad 12 tys. byłych osób uzależnionych. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę w Kaplicy Matki Bożej, gdzie pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar. Mszy św. o północy w Bazylice przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W trakcie spotkania zorganizowano cztery meetingi dla osób związanych z ruchem. Organizatorzy wystosowali też list do Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowały: Częstochowskie Grupy AA "Olśnienie II", "Olśnienie III" i grupa Al-anon "Nadzieja". Za organizację spotkania odpowiedzialny był o. Ryszard Bortkiewicz OSPPE.

Podwórkowe Kółka Różańcowe

8 czerwca po raz 5. przed Szczytem zgromadziło się ponad 10 tys. młodych pielgrzymów, których powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. We wspólną modlitwę włączył się dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk. Spotkanie wypełniła zabawa, modlitwa różańcowa i koncerty zespołów dziecięcych. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył o. Zdzisław Klafka - prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.
Pierwsze Podwórkowe Kółko Różańcowe założyła w 1997 r. Madzia Buczek.

W skrócie

4 czerwca br. Antoni Syty, opiekun jasnogórskiego Skarbca, obchodził jubileusz 25-lecia profesji zakonnej.
- Odbyło się sympozjum dla ok. 20 diecezjalnych duszpasterzy rolników. Mszę św. odprawił bp Jan Styrna z Tarnowa - krajowy duszpasterz rolników.

6 czerwca przybyła Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy, licząca ok. 600 osób. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki.

7 czerwca odbyła się 23. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej, w której uczestniczyło ok. 400 osób. Mszę św. odprawił biskup senior Bronisław Dembowski z Włocławka.

8 czerwca 11. Pielgrzymka Służb Weterynaryjnych zgromadziła ok. 100 osób. Mszę św. odprawił krajowy duszpasterz służb weterynaryjnych - o. Jerzy Brusiło OFM Conv.
- Ok. 500 osób uczestniczyło w 19. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ogrodników. Mszę św. odprawił ks. kan. Bronisław Preder z Częstochowy - krajowy duszpasterz ogrodników. Homilię wygłosił ks. Zdzisław Domagała z Radomia. Pielgrzymów witał podprzeor - o. S. Matecki.

Zapowiedzi

23-24 czerwca - Rekolekcje Księży Unii Kapłańskiej;
- 10. Pielgrzymka Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego;

29 czerwca - Pielgrzymka Rzemiosła.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

Arkadiusz Bednarczyk

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W to wspomnienie pamiętajmy więc zarówno o naszych rodzicach, jak i dziadkach. Otoczmy ich naszą modlitwą i wdzięcznością.

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Nawiązując do czytanego w XVII niedzielę zwykłą roku C fragmentu Ewangelii (Łk 11, 1-13) papież zaznaczył, iż słowa modlitwy „Ojcze nasz” przypominają nam, że jesteśmy miłowanymi dziećmi poznającymi wspaniałość miłości Boga. Komentując następnie słowa o człowieku wstającym w nocy, by pomóc swemu przyjacielowi ugościć niespodziewanego przybysza, Leon XIV podkreślił, że Bóg zawsze nas wysłuchuje, gdy się do Niego modlimy. Zachęcił do wytrwałości w modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję