Reklama

Concordia - Polonijny Ośrodek Spotkań

W Niemczech, na skraju wielkiego terenu leśnego Westerwald, ok. 100 km od Kolonii, w malowniczej dolinie, otoczonej łąkami i lasami, znajduje się Ośrodek Polskiej Misji Katolickiej – Haus Concordia. Pragnie on służyć tym wszystkim, którzy chcą nieco odpocząć oraz nabrać sił fizycznych i duchowych. Wiele tam się działo w ostatnim czasie. Wspomnienia minionych wydarzeń powracają do nas i chcemy się nimi dzielić.

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

Podczas Mszy św. w Polonijnym Ośrodku Spotkań Concordia

Podczas Mszy św. w Polonijnym Ośrodku Spotkań Concordia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania Młodych

Reklama

Kolejnym miejscem Światowych Dni Młodzieży w 2005 r. będzie niemiecka Kolonia. W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia br. w Polonijnym Ośrodku Spotkań łączyliśmy się z Placem św. Piotra w Rzymie. Concordia zapełniła się młodymi i atmosferą radości. Dołączyła też do nas grupa młodych z niemieckiej parafii w Dermbach.
Spotkanie Młodych rozpoczęło się wniesieniem przed główny Dom Concordii dużego krzyża, któremu oddaliśmy pokłon, potem był niesiony ok. 2 km na ramionach sześciu młodzieńców aż do kościoła parafialnego, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Oprawą liturgiczną w języku polskim i niemieckim zajęła się młodzież. Każdy otrzymał egzemplarz najnowszego listu Ojca Świętego do młodych. W tegorocznym liście Papież, nawiązując do Roku Różańca Świętego, napisał: „Przekazuję Wam dziś symbolicznie koronkę Różańca”. Trzy osoby z grupy modlitewnej „Orły” potraktowały te słowa jako wezwanie. Zwróciły się z prośbą o różańce najpierw do Kurii Biskupiej, a potem do różnych klasztorów w Bonn, Osnabrück, Recklinghausen. Musiała to być myśl pochodząca z natchnienia Bożego, skoro przez trzy dni młodzi zebrali aż 575 różańców. Jeden z młodych spotkał nawet panią, która przeznaczyła na ten cel 1000 euro, za które zakupiła dla młodzieży 250 różańców w Ziemi Świętej. Koronki te zostały rozdane wszystkim obecnym – Polakom i Niemcom. W drodze powrotnej odmawialiśmy Różaniec, rozważając tajemnice światła. Modlitwę prowadziły dzieci, na przemian z młodzieżą. Niedziela ta wprowadziła nas w Wielki Tydzień.

Dary Ojca Świętego dla Concordii

Wielka radość stała się udziałem wszystkich, którzy do Concordii przybywają. W Wielki Czwartek otrzymaliśmy z Watykanu od Ojca Świętego dary wyjątkowe: złoty kielich, ornat i piuskę. Wszystko zostało opatrzone specjalną dokumentacją: „Ojciec Święty Jan Paweł II wraz ze swym błogosławieństwem przekazuje Ośrodkowi Spotkań Concordia w Herdorf – Dermbach swój ornat, kielich, którego użył odprawiając Mszę św. w swojej prywatnej kaplicy, i piuskę”. Podpisany: ks. Mieczysław Mokrzycki, sekretarz osobisty Ojca Świętego.
Te dary mobilizują nas, by w Concordii stale ogarniać modlitwą Ojca Świętego i jego Pontyfikat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedziela Bożego Miłosierdzia

Reklama

Kaplica to szczególne miejsce w Concordii. Wielu kieruje tutaj najpierw swe kroki, aby zostawić troski, zmartwienia i radości. Znajdują się tu dwa szczególne obrazy – kopia Ikony Jasnogórskiej, która peregrynowała po Polskich Misjach Katolickich w Niemczech, oraz obraz Jezusa Miłosiernego. Ten drugi podarowała Concordii p. Teresa Falkowska z Dortmundu, 23 kwietnia 2003 r., w czasie trwania nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Obraz ten został usunięty z kościoła niemieckiego. Teraz znalazł swoje miejsce w Concordii, gdzie Jezus Miłosierny jest bardzo czczony i kochany.
Należy tutaj wspomnieć młodzieżową grupę modlitewną „Orły”, która zawiązała się w Concordii przed trzema laty – w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, kiedy w Rzymie trwały uroczystości związane z kanonizacją Siostry Faustyny. Ci młodzi w ogromnej mierze przyczynili się do tego, że 27 kwietnia br., w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, w Concordii miała miejsce wielka uroczystość, do której przygotowywaliśmy się przez nowennę. Od rana, mimo niesprzyjającej pogody, przybywała młodzież i osoby dorosłe wraz z dziećmi, aby dziękować Bogu za Jego Miłosierdzie. Grupa „Orły” przez radosny śpiew Alleluja i przygotowane rozważania pomagała zebranym w rozważaniu tekstów wyjętych z Dzienniczka św. s. Faustyny. Młodzi dzielili się tym, czym sami żyją. Po modlitwie Regina Caeli grupa „Orły”, przygotowała zebranych do uczestnictwa w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Młodzi mówili o osobistym przeżywaniu sakramentów świętych, zwłaszcza spowiedzi, oraz o roli modlitwy w ich życiu. Przez cały dzień była okazja do spowiedzi, gdyż święto Miłosierdzia miało być dniem łaski dla wszystkich ludzi. Jezus związał z nim wielkie obietnice. „Pragnę, aby Święto Miłosierdzia było schronieniem dla wszystkich dusz. W tym dniu (...) wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz 699).
Przed godz. 15.00 procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła pośród zebranych. Jezus stanął na ołtarzu usytuowanym na zewnątrz w wiosennej scenerii. Zza chmur wyszło słońce, a białe płatki kwiatów, sypiące się z drzew, tworzyły naturalny dywan. Uroczystą Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu prowadził ks. Leszek Wedziuk, chrystusowiec z Bochum. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Ryszard Mroziuk z Dortmundu, który dał również okazję ku temu, aby uczcić relikwie św. s. Faustyny. Kiedy podczas Przeistoczenia spadł na zebranych deszcz, został on przyjęty jako znak nowych łask dla nas i dla Concordii. W myśl słów Jezusa: „Chcę, aby obraz Bożego Miłosierdzia był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia” (Dz 49), pod koniec Mszy św. zostały poświęcone dwa obrazy – ten darowany dla Ośrodka i drugi, przeznaczony do zakonnej kaplicy Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które od dwóch miesięcy posługują w Concordii.
Jesteśmy przekonani, że kult Bożego Miłosierdzia w Concordii w Niemczech nadal będzie się rozwijał i promieniował dalej. Tak sądzą wszyscy, którzy przybyli tutaj z potrzeby swego serca. Ogień tegoż kultu jest rozpalany i podtrzymywany przez młodych. To oni, pełni młodzieńczego entuzjazmu, postanowili rozszerzać go dalej na tej ziemi. Tajemnica ich szczęścia leży z pewnością w słowach Jezusa: „Dusza, która zaufa Mojemu miłosierdziu, jest najszczęśliwsza, bo Ja sam mam o nią staranie” (Dz 1273).
Do naszego Polonijnego Ośrodka, małego Centrum Bożego Miłosierdzia, zaproszony jest każdy. Pan Jezus obiecał: „Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu” (Dz 687). Pragniemy z wiarą wołać: „Jezu, ufam Tobie!”.

I jeszcze coś o Concordii

W ciągu całego roku Concordia przyjmuje zorganizowane grupy oraz osoby prywatne, które chcą przeżyć tutaj swój wolny czas i rozkoszować się pięknem przyrody. Podczas ferii szkolnych organizujemy obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży, z ustalonym programem. Tu na dogodnych warunkach może wypocząć cała rodzina.
W naszym Ośrodku można też organizować uroczystości rodzinne, sympozja, konferencje, seminaria, wystawy oraz warsztaty naukowe i artystyczne. Zapewniamy również nocleg będącym np. w drodze do miejsc pielgrzymkowych Francji.
W ciągu roku organizujemy rekolekcje dla różnych grup. Młodzież zapraszamy na święta młodości w Niedzielę Palmową oraz we wrześniu (najbliższe odbędzie się 13 września br.).
Znajdują się tu też ciekawe miejsca, godne zwiedzania.
Bliższe informacje można uzyskać na stronie: www.haus-concordia.de

Zapraszamy!

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW: niewielka różnica między Nawrockim a Trzaskowskim - dane ze wszystkich obwodów

2025-05-19 09:31

[ TEMATY ]

wybory 2025

PAP

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki

Kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał 31,36 proc. głosów, a kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki - 29,54 proc. i zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z danych ze 100 proc. obwodów głosowania podanych w poniedziałek rano na stronie PKW. Frekwencja wyniosła 67,31 proc.

Według danych ze 100 proc. obwodów Sławomir Mentzen uzyskał 14,81 proc. głosów, Grzegorz Braun - 6,34 proc., Szymon Hołownia - 4,99 proc., Andrian Zandberg - 4,86 proc., Magdalena Biejat - 4,23 proc.
CZYTAJ DALEJ

Papież mianował wielkiego kanclerza Instytutu Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie

2025-05-19 13:51

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Leon XIV

kard. Baldassare Reina

Instytut Teologiczny Jana Pawła II

Vatican Media

Kard. Baldassare Reina

Kard. Baldassare Reina

Papież Leon XIV mianował wielkiego kanclerza Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie. Został nim kard. Baldassare Reina, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, a zarazem wielki kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Instytut założony przez św. Jana Pawła II w 1981 r. i zreformowany w 2017 r. przez papieża Franciszka, jest częścią Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Jego rektorem jest od 2021 r. francuski teolog moralista, prał. Philippe Bordeyne, były rektor Instytutu Katolickiego w Paryżu.
CZYTAJ DALEJ

ERM to dobra i skuteczna droga formacji

2025-05-19 21:28

Archiwum organizatorów

Procesja Eucharystyczna w Pniewach

Procesja Eucharystyczna w Pniewach

Za nami świętowanie 100. rocznicy Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce. Grupa 48 osób z Kątów Wrocławskich brała udział w uroczystościach w Pniewach.

Festiwal Eucharystii trwał od piątku 16 maja do niedzieli 18 maja. Główne obchody odbywały się w sobotę 17 maja. – Uczestniczyliśmy w wydarzeniach, które zostały przygotowane na ten dzień. Rozpoczęło się od nawiedzenia Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie pomodliliśmy się przy jej grobie. Później dzieci z różnych diecezji i różnych parafii uczestniczyły w procesji Eucharystycznej, która zaczęła się w kościele św. Wawrzyńca i przeszła do kościoła św. Jana. Dzieci niosły relikwie świętych, szczególnie patronujących dziecięcej modlitwie. Chłopiec z mojej grupy przebrany był za św. Carlo Acutisa i niósł relikwiarz z jego relikwiami. Przed procesją wyjaśniał innym dzieciom, kim był Carlo Acutis, dlaczego się dostał do nieba, jak wyglądała jego droga do świętości. W ten sposób dzieci poznawały świętych patronów – opowiada ks. Eryk Dobrzański, diecezjalny moderator ERM-u. Wśród świętych obecnych na procesji byli m.in.: św. Imelda, św. Stanisław Kostka, św. Urszula Ledóchowska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję