Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Ostrzeżenie przed „wojną religijną”

Przygotowywana obecnie w parlamencie Francji ustawa, zabraniająca noszenia w szkołach publicznych tego kraju „ostentacyjnych znaków religijnych”, kryje w sobie ryzyko „wojny religijnej”. Z takim ostrzeżeniem wystąpił 15 stycznia br. w radiu publicznym „France Inter” metropolita Paryża - kard. Jean-Marie Lustiger.
„Prawo to wskutek swej niezręczności może wywołać niepożądane zarzewie wojny religijnej” - powiedział Kardynał. Jego zdaniem, „obudziło ono agresywność antyreligijną, która zupełnie zaskoczyła środowiska katolickie”, oraz wywołało „poczucie niepewności u większości społeczeństwa co do znaczenia tych rozporządzeń”. Kardynał wyraził pragnienie, aby „politycy byli świadomi tego, co wywołali”, dodając, że stanowisko francuskie jest niezrozumiałe za granicą.
Arcybiskup Paryża powiedział, że nie należy mylić statusu religii z zachowaniem porządku publicznego. „Jeśli chusta (islamska) jest znakiem politycznym organizacji islamistycznej, którą rząd podejrzewa o zagrażanie bezpieczeństwu republiki, za co jest on odpowiedzialny, to niech nie miesza do tego religii” - stwierdził kard. Lustiger.

USA

Dzieci-żołnierze

Reklama

Dzieci-żołnierze obecnie angażowani są w 18 krajach świata. Oblicza się, że jest ich ok. 300 tys. Informuje o tym raport przedstawiony 15 stycznia br. w Nowym Jorku przez „Koalicję na rzecz wstrzymania powoływania do służby dzieci-żołnierzy”. Mimo iż ONZ zidentyfikował osoby odpowiedzialne za powoływanie nieletnich do służby wojskowej, rekrutacja dzieci wciąż trwa - powiedział przewodniczący koalicji, Jo Becker. Jak wynika z 50-stronicowego raportu, problem najbardziej dotyka kraje afrykańskie, takie jak: Angola, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Rwanda, Sierra Leone, Sudan i Uganda. Dzieci powoływane są do służby wojskowej również w Azji: w Afganistanie, Indonezji, Birmie, Nepalu, na Filipinach i w Sri Lance. Raport wymienia także Kolumbię oraz Izrael i Autonomię Palestyńską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niemcy

Rok Karla Rahnera

Z okazji mijającej 100. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci rok 2004 ogłoszono „Rokiem Karla Rahnera”, jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku. Z tej okazji w Niemczech i innych krajach planuje się liczne sympozja, wykłady, dyskusje, wieczory akademickie poświęcone Rahnerowi, który jak żaden z innych współczesnych teologów odcisnął w XX wieku piętno na „nauce o Bogu”.
Podjęcie przez Rahnera otwartego dialogu i jego bezwarunkowe dyskusje z innymi sposobami myślenia stały się odniesieniem programowym dla Akademii im. Rahnera w Kolonii”.
Z okazji jubileuszu do jezuitów w Monachium, gdzie odbędą się 5 marca główne uroczystości, specjalny list skierował przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec - kard. Karl Lehmann.

Ziemia Święta

Izrael niszczy palestyńskie zabytki

Reklama

Światowy Kongres Archeologiczny (World Archaeological Congress - WAC) skrytykował „niszczenie zabytkowych miejsc archeologicznych i kulturalnych na terenach palestyńskich”. W oświadczeniu dla prasy, opublikowanym 17 stycznia br. w Jerozolimie, przewodnicząca WAC Claire Smith uznała to za „międzynarodową tragedię”. „Zniszczenia dokonywane są według planu” - głosi oświadczenie.
Smith potępiła „niszczenie przez wojska izraelskie ważnych dla kultury miejsc w Betlejem, Nablusie i Hebronie”. Podkreśliła, że szczególnie bolesne jest niszczenie zabytków w związku z budową muru, wznoszonego przez rząd Izraela na granicy z terenami palestyńskimi. To właśnie podczas jego wznoszenia zrujnowany został bizantyjski klasztor z VI wieku. Buldożery zniszczyły m.in. zabytkową mozaikę na podłodze kościoła.

Portugalia

Ustanowiono nagrodę im. Jana Pawła II

Portugalska sekcja międzynarodowej organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” ustanowiła w Lizbonie międzynarodową Nagrodę im. Jana Pawła II. Zgodnie z wolą założycieli, będzie ona przyznawana co roku osobom i instytucjom, które przyczyniają się do wspierania sprawiedliwości i pokoju oraz bronią tych wszystkich, którzy są ofiarami prześladowań religijnych na świecie. W zamierzeniu twórców nagrody ma się ona przyczyniać do wspierania nowej ewangelizacji, sprawiedliwości, pokoju i poszanowania praw człowieka.

Francja

Konsternację wywołała we Francji wypowiedź ministra oświaty Luca Ferry, że do „ostentacyjnych znaków religijnych”, których noszenia w szkole ma wkrótce zakazać parlament, należy zaliczyć także noszenie brody.
Przemawiając na forum komisji ustawodawczej i komisji kultury Zgromadzenia Narodowego, min. Ferry wspomniał o możliwości zakazu noszenia brody jako znaku wskazującego w sposób ostentacyjny na przynależność religijną.
Komentując wystąpienie ministra, dziennik Le Parisien zauważa, że nie jest on zwolennikiem ustawy i być może - sprowadzając sprawę do absurdu - chce pokazać, zanim dojdzie do głosowania nad nią w parlamencie, że jest ona niemożliwa do wprowadzenia w życie. No bo jak odróżnić brodę religijną od świeckiej? - pyta dziennikarka gazety Myriam Lévy.

Kuba

Reklama

Zaangażowanie arcybiskupa Hawany - kard. Jaime Ortegi y Alamino w obronę sprawiedliwości społecznej i wolności religijnej przypomniał Jan Paweł II w przesłaniu na 25. rocznicę jego konsekracji biskupiej. Ojciec Święty podkreślił roztropność i wytrwałość kubańskiego kardynała w trudnych dla Kościoła czasach.
Papieski list odczytany został 18 stycznia br. na Mszy św., którą jubilat odprawił z tej okazji w stołecznej katedrze. Przybyły na nią setki wiernych, m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego na Kubie, a także małżonki dysydentów aresztowanych i skazanych w kwietniu ub. r. przez komunistyczne władze wyspy.

Włochy

Giulio Andreotti otrzymał doktorat honoris causa Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Wyróżnienie to przyznano byłemu 7-krotnemu premierowi Włoch, a obecnie dożywotniemu senatorowi z okazji 85. rocznicy urodzin. W ceremonii, transmitowanej przez katolicką stację „Telepace”, udział wzięli m.in. kardynałowie: Camillo Ruini, Fiorenzo Angelini i Giovanni Battista Re. Obecni byli przedstawiciele Zakonu Kawalerów Maltańskich i Opus Dei, a także politycy, jak b. prezydent Francesco Cossiga i szef Urzędu Rady Ministrów - Gianni Letta. Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni w ogrodach uczelni, z którą chadecki polityk związany jest od czasów okupacji, gdy zapisał się na Wydział Teologiczny.
Andreotti, który niedawno oczyszczony został przez włoski wymiar sprawiedliwości z absurdalnych zarzutów przynależności do mafii i zlecenia jej zabójstwa niewygodnego dziennikarza, powiedział m. in., że w tym trudnym czasie podtrzymywała go na duchu wiara.

Sri Lanka

W mieście Hokandara na Sri Lance 18 stycznia br. podczas niedzielnej Mszy św. podpalono kościół katolicki. Jest to już drugi tego rodzaju przypadek na wyspie - poprzedni wydarzył się 3 dni wcześniej w mieście Katuwana we wschodniej części kraju (spłonął tam kościół św. Michała). Przypadki te są najprawdopodobniej wynikiem utrzymującego się od wielu tygodni napięcia między chrześcijanami a buddystami, którzy oskarżają tych pierwszych o prozelityzm i masowe nawracanie miejscowych mieszkańców na swoją wiarę. Buddyści domagają się od władz wprowadzenia przepisów, które zabraniałyby zmiany religii. Żądania te popiera minister spraw religijnych Sri Lanki Thiagarajah Maheswaran.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II mianował nowego nuncjusza apostolskiego w Burundi. Został nim angielski prałat Paul Richard Gallagher, dotychczasowy wysłannik specjalny, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu. Jednocześnie Papież wyniósł go do godności arcybiskupa. Zastąpi on na tym stanowisku abp. Michaela A. Courtneya, zamordowanego podczas pełnienia swej misji 29 grudnia 2003 r.

Australijski dyplomata Mike Smith został nowym przewodniczącym Komisji Praw Człowieka ONZ - najważniejszej międzynarodowej instytucji stojącej na straży tych praw. Zastąpił on na tym stanowisku kontrowersyjną Libijkę, Najad al Hajjaji.

„Nasz naród musi bronić świętości małżeństwa” - powiedział m.in. prezydent USA George W. Bush w tradycyjnym dorocznym orędziu o stanie państwa. Przemawiając w amerykańskim Kongresie, prezydent poparł ideę uchwalenia poprawki do konstytucji uznającej małżeństwo za związek jedynie między mężczyzną a kobietą. Zdaniem Busha, poprawka ta miałaby być „jedyną alternatywą” w przypadkach, gdyby coraz więcej sądów w poszczególnych stanach zaczęło „zmieniać definicję małżeństwa”. W ten sposób Bush po raz kolejny opowiedział się przeciwko legalizacji związków homoseksualnych w niektórych stanach USA.

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) rozpoczął kampanię na rzecz zalegalizowania pobytu w USA mieszkających tam Polaków oraz złagodzenia reżimu wizowego dla Polaków przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Polonia warunkowo poparła plany prezydenta George’a W. Busha, który niedawno (na początku swojej kampanii przedwyborczej) zaproponował reformę przepisów imigracyjnych.

Komisja Europejska uznała, że Francja i Niemcy bezprawnie uniknęły kary za zbyt wysoki deficyt budżetowy i zdecydowała o skierowaniu sprawy do unijnego sądu.

Uczestnicy obradującego w Bombaju 4. Światowego Forum Społecznego opowiedzieli się przeciwko praktyce wielkich koncernów spożywczych, które „przywłaszczają sobie publiczną własność”, opatentowując nasiona zbóż i innych roślin. Zdaniem uczestników spotkania, praktyka ta prowadzi do eliminowania z rynku gospodarstw farmerskich i chłopskich. Światowe Forum Społeczne stanowi antyglobalistyczną alternatywę dla dorocznego Światowego Forum Gospodarczego odbywającego się w szwajcarskim Davos.

W Iraku wciąż niespokojnie: co najmniej 25 osób zginęło, a ponad 120 zostało rannych w wyniku eksplozji furgonetki wypełnionej materiałami wybuchowymi przed siedzibą tymczasowych władz irackich w Bagdadzie - miejsca uznawanego za najbardziej strzeżone w kraju. Według obserwatorów, upadek Saddama Husajna nie przyniósł końca fali przemocy; do czasu, gdy zostaną stworzone warunki, aby sami Irakijczycy wzięli odpowiedzialność za swój kraj, istnieje potrzeba pomocy ze strony wspólnoty międzynarodowej.

Dziesiątki tysięcy szyitów demonstrowało w Bagdadzie, domagając się jak najszybszego przeprowadzenia wyborów powszechnych. Liczą, że w ich wyniku zdobyliby więcej władzy. Tymczasem w USA amerykański zarządca Iraku Paul Bremer i członkowie irackiej Rady Zarządzającej spotkali się z sekretarzem generalnym ONZ Kofim Annanem. Chcą, by ONZ wrócił do Iraku i popar opracowany przez USA kalendarz przekazywania władzy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież przyjął wysokiego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego

2025-07-26 17:31

PAP

Ojciec Święty przyjął dziś rano na audiencji Jego Eminencję Antoniego, metropolitę wołokołamskiego, odpowiedzialnego za stosunki zewnętrzne Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Było to pierwsze spotkanie wysokiego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego z Ojcem Świętym. Wcześniej uczestniczył on w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka. Tradycyjnie nie opublikowano po tym spotkaniu komunikatów.
CZYTAJ DALEJ

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

dr Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Pęka mi serce, gdy o tym piszę. Pęka też obraz Kościoła w oczach wielu. Pęka zaufanie. Pęka nadzieja. Bo fakt pozostaje faktem: ksiądz zamordował człowieka. Ze szczególnym okrucieństwem.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję