Spotkanie głów państw miało miejsce w środę w Paryżu. Szef BBN, będący wówczas z Andrzejem Dudą, został zapytany w Radiu Zet, czy Francja zainwestuje w Polsce w energetykę jądrową.
Prezydent @AndrzejDuda przebywa dziś z roboczą wizytą w Paryżu, gdzie spotkał się z Prezydentem @EmmanuelMacron. Rozmowy dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach #UE oraz ochrony granicy Unii. pic.twitter.com/GaUECWtVdm
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 27, 2021
"Padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej, docenienia tego, że propozycja francuska ma ten wymiar europejski" - powiedział. "Mówimy o współpracy Francji w realizacji projektu Polski posiadania elektrowni nuklearnej" - dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Skoro na tak wysokim szczeblu również i na ten temat była mowa, to pokazuje, że traktujemy propozycje francuskie poważnie, pamiętając o tym, że mamy podpisaną umowę o współpracy w tym zakresie ze Stanami Zjednoczonymi. Ta umowa jest w trakcie realizacji" - powiedział szef BBN.
Na pytanie, czy w dyskusjach prezydentów Dudy i Macrona poruszono kwestię relacji polskiego rządu z KE w kontekście zobowiązania Polski przez TSUE do zapłaty 1 mln euro kary dziennie w związku z wciąż obowiązującymi przepisami tyczącymi się uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN podczas gdy w lipcu zobowiązano Polskę do natychmiastowego zawieszenia ich stosowania. "Oczywiście, że była o tym mowa" - odpowiedział Soloch.
Podkreślił także, iż Duda i Macron rozmawiali o sprawach systemowych w UE. "Ile ma być Unii Europejskiej w polityce państwa, bo ten spór trochę przekroczył kwestie proceduralną. Oczywiście asumptem do tego sporu jest ten konkretny wyrok" – powiedział szef BBN.
"Na pewno ze strony prezydenta Macrona, ze strony naszego prezydenta w sposób oczywisty była wola dążenia do tego, żeby ten spór się zakończył. Cieszy to, że Francja w tej chwili prezentuje taką postawę, że nie chodzi o zmiażdżenie i spowodowanie takiej bezwarunkowej kapitulacji wobec postawy Komisji Europejskiej, wobec wyroków, tylko znalezienie jakiegoś kompromisowego wyjścia" - powiedział Soloch i przypomniał, że od przyszłego roku Francja obejmuje prezydencję w UE i rozmowy prezydentów dotyczyły tej najbliższej perspektywy.
Dodał też, że prezydenci poruszyli kwestie kolejnych nowych sankcji obejmujących reżim Aleksandra Łukaszenki. "Myśmy odpowiednie propozycje w tej kwestii złożyli" – powiedział Paweł Soloch.