Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

Na audiencji generalnej 7 kwietnia 2004 r.

Na audiencji generalnej 7 kwietnia 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Palmowa w Watykanie

Reklama

4 kwietnia pod przewodnictwem Jana Pawła II na Placu św. Piotra miały miejsce uroczystości Niedzieli Palmowej. Na początku, zgodnie ze zwyczajem, Papież poświęcił palmy i gałązki oliwne, następnie przy ołtarzu na schodach Bazyliki Watykańskiej odprawił Mszę św. z okazji XIX Światowego Dnia Młodzieży.
W homilii Ojciec Święty przypomniał młodzieży, że męka i zmartwychwstanie Chrystusa są centrum naszej wiary i wsparciem w nieuchronnych próbach dnia codziennego. „Jezus umiera na krzyżu dla każdego i każdej z nas. Krzyż jest zatem największym i najbardziej wymownym znakiem Jego miłosiernej miłości, jedynym znakiem zbawienia dla wszystkich pokoleń i dla całej ludzkości” - powiedział Jan Paweł II.
„Niewątpliwie - mówił Papież - orędzia, jakie Krzyż głosi, nie jest łatwo zrozumieć w naszej epoce, w której dobrobyt materialny i wygody przedstawiane są i poszukiwane jako wartości pierwszorzędne. Wy jednak, Drodzy Młodzi, nie lękajcie się głosić w każdej sytuacji Ewangelii Krzyża. Nie lękajcie się iść pod prąd!” - apelował Ojciec Święty do młodych.
Jan Paweł II przypomniał też, że 20 lat temu, na zakończenie Świętego Roku Odkupienia, przekazał młodzieży Krzyż Jubileuszu, wzywając jednocześnie młodych, aby byli „wiernymi uczniami Chrystusa, Króla ukrzyżowanego”. Od tej pory Krzyż przemierza liczne kraje w ramach przygotowań do kolejnych Światowych Dni Młodzieży i „stał się jasnym znakiem ufności, jaka rozjaśnia młode pokolenia trzeciego tysiąclecia”. - „Powierzam Wam Krzyż Chrystusa! Nieście go przez świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie” - te słowa sprzed 20 lat przypomniał Jan Paweł II młodym z Rzymu i Lacjum, zgromadzonym na Placu św. Piotra.
Na zakończenie uroczystej Mszy św., za pośrednictwem telewizji, wierni zgromadzeni na Placu św. Piotra połączyli się z Berlinem, gdzie odbyła się ceremonia przekazania Krzyża Światowych Dni Młodzieży młodym Niemcom. Krzyż przekazany został berlińczykom przez młodzież z Sarajewa na zakończenie trwającej rok peregrynacji po 26 krajach Europy. Pielgrzymka z Krzyżem ŚDM będzie obecnie kontynuowana po całych Niemczech. Ostatnim jej punktem będzie Kolonia, gdzie w sierpniu 2005 r. odbędą się uroczyste obchody XX Światowego Dnia Młodzieży.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich rodaków. Na progu Triduum Sacrum życzę, aby przepełniony duchem modlitwy udział w liturgii tych dni pozwolił wszystkim jak najgłębiej przeżyć tajemnicę zbawczej męki i śmierci Chrystusa oraz by stał się źródłem prawdziwej radości i obfitych łask w Niedzielę Wielkiej Nocy. Z serca Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Wesołego Alleluja!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 7 kwietnia 2004 r.

Apel o pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej

„Nie możemy pogodzić się z perspektywą Ziemi Świętej bez chrześcijan” - powiedział w Radiu Watykańskim kard. Ignace Moussa I Daoud, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich. Jak co roku przed Wielkanocą, 5 kwietnia wystosował on do wszystkich biskupów apel o pomoc wspólnotom chrześcijańskim w tym regionie świata.
Przemawiając przed mikrofonami rozgłośni papieskiej, syryjski dostojnik Kościoła podkreślił, że najcenniejszą formą pomocy są pielgrzymki, których bezpieczeństwo gwarantują obie strony konfliktu izraelsko-palestyńskiego, zdające sobie sprawę z tego, jakie znaczenie dla mieszkańców tych terenów ma turystyka religijna. „Chrześcijanie Ziemi Świętej proszą o pomoc w przezwyciężeniu izolacji, która ciąży im niczym kamień u Grobu Pańskiego” - oświadczył kard. Daoud.

Apel do młodych z Opus Dei

Reklama

Apel do młodych ludzi, by nie lękali się nonkonformizmu i dawali świadectwo Chrystusowi, skierował 5 kwietnia Papież Jan Paweł II do uczestników tradycyjnego przedświątecznego zlotu studentów - członków i sympatyków Opus Dei - UNIV 2004.
„W szczególny sposób zachęcam Was do szerzenia chrześcijańskiego światopoglądu przez cnotę czystości - powiedział Ojciec Święty, zwracając się do 3 tys. osób, które przybyły do Auli Pawła VI. - Wy, Drodzy Młodzi z UNIV, jesteście zaczynem radości. Ulepszanie świata musicie zacząć od siebie, przystępując często do sakramentów pokuty i Eucharystii” - dodał.
Jan Paweł II apelował też o posługiwanie się innym językiem aniżeli środki przekazu, lansujące powierzchowny i nieodpowiedni obraz życia.

Papieski List do kapłanów na wielki czwartek

„Przekazujcie dzieciom i młodym «eucharystyczne zdumienie», które pragnąłem rozbudzić przez encyklikę Ecclesia de Eucharistia” - apeluje Jan Paweł II w wielkoczwartkowym Liście do kapłanów. W dokumencie Ojciec Święty nawiązuje do swojej encykliki, wydanej w ubiegłym roku, także w Wielki Czwartek. Podkreśla potrzebę kształtowania nowych powołań kapłańskich i przypomina, z jaką uległością Chrystus złożył tajemnicę Eucharystii w „ubogie dłonie kapłana”.
Na początku Listu Jan Paweł II przywołuje dwa liturgiczne wydarzenia Wielkiego Czwartku: Mszę św. Krzyżma oraz Mszę Wieczerzy Pańskiej. Pierwsze jest znakiem jedności kapłanów ze swoim biskupem i stoi w centrum sakramentalnego życia diecezji. Ta misja jest przedłużana podczas wieczornej Mszy św. - szczególnej celebracji Ostatniej Wieczerzy, która leży u podstaw Kościoła i kapłaństwa. „Zostaliśmy zrodzeni z Eucharystii - przypomina swoim braciom w kapłaństwie i wszystkim wiernym Jan Paweł II.
- W Wieczerniku kapłani zostali powołani osobiście, jeden po drugim, aby otrzymać z rąk Pana Chleb Eucharystyczny, który mają rozdzielać jako umocnienie dla Ludu Bożego - pisze Papież. - Stajemy zdumieni i zaskoczeni, widząc, z jaką uległością i pokorą Bóg zapragnął złączyć się z człowiekiem”. Chrystus uobecnia w czasie swoją Ofiarę poprzez „ubogie dłonie kapłana”. Kapłaństwo jest służbą dla zgromadzenia wiernych. Co prawda, Chrystus jest obecny w całym Kościele, ale sami wierni nie są w stanie „ani «sprawować» Eucharystii, ani «ustanowić sobie» kapłana urzędowego”. „Kapłaństwo i Eucharystię Chrystus powierzył Apostołom i ich następcom” - podkreśla Jan Paweł II.
Te dary wymagają nieustannego dziękczynienia i troski o ich przekazywanie dalej. Modlitwa i świadectwo życia mają służyć „duszpasterstwu powołaniowemu” - podkreśla Ojciec Święty i dodaje: „Najpierw jednak konieczna jest nasza osobista wierność”.
List kończy się wezwaniami z Litanii do Jezusa Chrystusa Kapłana i Żertwy, opublikowanej przez Papieża w książce Dar i tajemnica, oraz zawierzeniem kapłanów Maryi.

Biskupi USA z wizytą „Ad Limina”

O skandalu obyczajowym w amerykańskim Kościele i konieczności odbudowy zaufania oraz odnowy duchowej wspomniał Jan Paweł II w przemówieniu skierowanym 2 kwietnia do amerykańskich biskupów, składających wizytę ad limina apostolorum.
Papież podkreślił, że do spotkania w Watykanie dochodzi w trudnym momencie historii Kościoła w USA. Wielu biskupów mówiło już o „bólu wyrządzonym przez skandal wykorzystywania seksualnego w dwóch ostatnich latach i o pilnej potrzebie odbudowy zaufania oraz krzewienia idei gojenia ran wśród biskupów, księży i świeckich” w Stanach Zjednoczonych.
„Jestem przekonany, że okazana przez Was wola uznania i zajęcia stanowiska wobec błędów i porażek z przeszłości wraz z jednoczesnym dążeniem do wyciągnięcia lekcji na przyszłość w znacznym stopniu przyczyni się do pracy na rzecz pojednania i odnowy” - powiedział Jan Paweł II. Dodał, że historia Kościoła dowodzi, iż nie może być mowy o skutecznej reformie bez wewnętrznej odnowy.
Papież zapewnił biskupów z USA o swym zaufaniu do Kościoła w tym kraju i o swym uznaniu dla głębokiej wiary amerykańskich katolików, a także o wdzięczności dla nich za wkład w życie amerykańskiego społeczeństwa oraz Kościoła na całym świecie. Zauważył, że obecne trudności przynoszą także nadzieję, która „zawieść nie może” (por. Rz 5, 5), ponieważ jej korzenie tkwią w Duchu Świętym, budzącym nową energię, wyzwania i misje w Ciele Chrystusa.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś rozpoczyna się konklawe. Pierwszy dym ujrzymy wieczorem

2025-05-07 08:03

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

Vatican Media

O godzinie 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe – wybór 267. papieża w historii Kościoła. Jeszcze tego samego wieczora odbędzie się pierwsze głosowanie nad wyborem nowego Biskupa Rzymu. Dzień wcześniej kardynałowie wzywali do kontynuacji reform Franciszka.

Przygotowania do konklawe trwają od pierwszych dni po śmierci Papieża Franciszka, kiedy zwołano pierwsze kongregacje generalne. To na nich kardynałowie ustalali szczegóły wyboru Papieża, a także dyskutowali o sprawach, ich zdaniem, najważniejszych dla Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję