Reklama

Niedziela w Warszawie

Prezydent: Jesteśmy częścią chrześcijańskiej Europy

W Narodowe Święto Niepodległości na pl. Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada wojskowa. W czasie uroczystości przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dziękuję Panu Bogu za Polskę, za to, że od przeszło 30 lat możemy radować się niepodległością, możemy radować się naszym państwem, w którym sami się rządzimy. Sami decydujemy o sobie, o naszych losach. Dziękuję za to z całego serca Bogu, dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia o tę wolną, suwerenną, niepodległą Polskę walczyli – powiedział prezydent.

Andrzej Duda podziękował również wszystkim rodakom, którzy dzisiaj byli obecni w Warszawie, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego i tym wszystkim, którzy w całej Polsce, trzymając w rękach biało-czerwone sztandary, świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W tym jakże ważnym czasie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości i formowania się granic tamtej pamiętnej II Rzeczypospolitej, tak ważnej w naszej historii – podkreślił prezydent i przywołał słowa marszałka Piłsudskiego: ”Naród, który nie pamięta o ważnych momentach swojej historii, naród bez pamięci, bez szacunku dla ważnych dla siebie symboli jest tylko zbiorowiskiem ludzi czasowo przebywających na danym terytorium”.

Reklama

- Nie jesteśmy zbiorowiskiem ludzi czasowo przebywających na tym terytorium. Jesteśmy narodem, który mieszka tutaj od przeszło 1050 lat, mając własną państwowość – ukształtowaną, wybudowaną, na pniu tradycji chrześcijańskiej. Od czasu kiedy przyjęliśmy chrzest, gdy nasi władcy zdeklarowali, że będziemy częścią Europy chrześcijańskiej, nowoczesnej i nowożytnej. Od tamtego czasu zawsze nią byliśmy, jesteśmy i będziemy. Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, stanowiących fundament także i naszej tradycji i kultury – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że jako Polacy zawsze trwaliśmy przy naszej tradycji, wierze, kulturze, budowanej nawet wtedy, kiedy za to karano, więziono i mordowano. Nawet wtedy, kiedy trzeba było za to płacić krwią, śmiercią, wywózką na daleką Syberię, z której wielu ludzi przez pokolenia nie wracało. - Zawsze tu byliśmy i jesteśmy. Nie zniszczyło nas nic. Nie zniszczyły nas wojny, nie zniszczyły nas zabory, nie zniszczyły nas czasy, kiedy na mapie nie było Polski.

Nawiązując do porannej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, w czasie której nastąpiło zapalenie Świecy Niepodległości, oraz płonącego przy Grobie Nieznanego Żołnierza znicza, Andrzej Duda zaznaczył, że te płomienie symbolizują to, skąd odzyskanie naszej niepodległości pochodzi. - Tamta świeca, historyczna – ofiarowana polskim biskupom przez Ojca Świętego w 1867 roku, gdy Polski nie było na mapie, z życzeniem, by zapłonęła w wolnej Polsce – oznacza siłę naszej tradycji opartej na wierze chrześcijańskiej, siłę opartej i wyrosłej na tej tradycji i wierze naszej kultury. To ona – niesiona przez pokolenia, przekazywana dzieciom przez rodziców, wnukom przez dziadków – pozwoliła trwać naszemu narodowi w najgorszych momentach, pozwoliła dzieciom z Wrześni nie dać sobie wydrzeć polskiej modlitwy. Pozwoliła przetrwać – powiedział prezydent.

Reklama

Wyjaśniając symbolikę płonącego znicza, Andrzej Duda wskazał, że oznacza on, że w tamtym momencie, 11 listopada 1918 roku, „odzyskaliśmy wolność także dzięki krwi żołnierza nieznanego, którego ciała nigdy nie zidentyfikowano albo nigdy nie odnaleziono, który bez wieści zaginął gdzieś w boju i którego kości być może do dziś spoczywają gdzieś pod mchem, jak śpiewamy w żołnierskiej pieśni”.

Prezydent podkreślił, że jako naród sami wywalczyliśmy sobie wolność. - To był zbieg wydarzeń i okoliczności historycznych. Niektórzy mówią: „Cud”, ktoś inny powie: „Opieka Opatrzności”. Ale były to także męstwo, nieustępliwość, głęboka wiara w to, że Polska wróci na mapę, że odzyskamy niepodległość. To za tę niepodległość szli do walki nawet najmłodsi, jak Orlęta Lwowskie; za tę niepodległość walczyli wszyscy w 1920 roku, odpierając bolszewików tutaj, pod Warszawą. Znów mówią: „Cud”. A może męstwo? – mówił Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent zwrócił uwagę, że przyszedł też czas, że trzeba bronić ojczyzny. - Na szczęście nie z bronią w ręku, ale trzeba bardziej niż dawniej strzec jej granic. Trzeba to robić z poświęceniem, z nieprzespanymi nocami, w chłodzie, trudzie, w bardzo niewdzięcznej sytuacji, do jakiej zmusiły nas hybrydowe działania reżimu białoruskiego przeciwko Polsce i Unii Europejskiej – zaznaczył Zwierzchnik Sił Zbrojnych i podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom za ich oddaną służbę Rzeczypospolitej. - Dziękuję wam, że jesteście. Dziękuję wam, funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze, policjanci. Dziękuję funkcjonariuszom wszystkich formacji, wszystkich służb, którzy dzisiaj nie przesypiają nocy, nie dojadają, będąc tam właśnie – na wschodzie Polski, na Podlasiu, na granicy i w innych miejscach – strzegąc bezpieczeństwa Polski i Unii Europejskiej, czynnie realizując nasze zobowiązania, które podjęliśmy, pokazując, że jesteśmy poważnym państwem, poważnym narodem, który rozumie, co to znaczy wolność, solidność i solidarność. Dziękuję za to – podkreślił prezydent.

- Tak, nasze myśli i serca były, są i będą z wami, żołnierze służący Rzeczypospolitej, stojący na straży bezpieczeństwa naszego i naszej ojczyzny. Jesteśmy z wami i jesteśmy zawsze za wami – w głębokim szacunku dla was, dla waszej służby, dla waszych najbliższych i ich poświęcenia, dla polskiego munduru, który z dumą nosicie, a który oznacza tamten właśnie długi czas walki o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. Niech żyje Polska! Niech Pan Bóg ma naszą ojczyznę w swojej opiece! – zakończył przemówienie prezydent Andrzej Duda.

Następnie delegacja władz państwowych na czele z prezydentem złożyła jeden wspólny wieniec od narodu na Grobie Nieznanego Żołnierza. Później na pl. Piłsudskiego odbyła się defilada wojskowa. Uroczystość zakończyło złożenie wieńca pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

2021-11-11 16:46

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległościowy orzeł

Niedziela sandomierska 48/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Instalacja ma przypominać o trosce o wolność

Instalacja ma przypominać o trosce o wolność

W prawobrzeżnej części Sandomierza na rondzie im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości, na granitowym obelisku został ustawiony symbol wolności i polskości.

Każdy taki gest, jak dziś w Sandomierzu, kiedy podkreślamy znaczenie naszej tożsamości narodowej i bytu narodowego, jest niezwykle ważny dla naszego pokolenia i dla przyszłych pokoleń. Tak myśleli twórcy niepodległości 104 lata temu, gdy Polska powstała po 123 latach niewoli – powiedział w trakcie odsłonięcia pomnika Jarosław Rusiecki, senator RP. Wśród zaproszonych gości był również biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który podkreślił, że to miejsce ma szczególny charakter w kontekście naszych dziejów, jest nawiązaniem do historii Polski i regionu i upamiętnia bohaterów. Po swoim wystąpieniu bp Nitkiewicz odmówił modlitwę w intencji poległych w obronie ojczyzny. Na granitowej skale, która symbolizuje niezłomną i bezpieczną Polskę, ustawiony został orzeł, który wzbija się do lotu. Jak mówił radny Andrzej Bolewski, na pomniku umieszczona jest także kopia słowa „Niepodległość” napisanego przez Józefa Piłsudskiego. – Jest to, dla nas ważne wydarzenie, bo chcemy uhonorować tych, którzy o wolność walczyli, ale również cieszyć się z wolności i ją szanować. Musimy ją pielęgnować, a w razie potrzeby być gotowymi stanąć w obronie daru wolności, który wywalczyli nam nasi ojcowie – powiedział Andrzej Bolewski. Obecny na uroczystości Marcin Marzec, burmistrz miasta, wyraził wdzięczność inicjatorom tego przedsięwzięcia. – Gratuluję inicjatywy lokalnej społeczności, na czele z radnymi, którzy zostali wybrani w tej części Sandomierza. Potrafili oni zachęcić nie tylko nas samorządowców do tej inicjatywy, ale przede wszystkim lokalne społeczeństwo i przedsiębiorców, którzy sfinansowali to dzieło. Przypomnę tylko, że w 2018 r. zgodnie z uchwałą Rady Miasta rondo, na którym się obecnie znajdujemy, otrzymało imię „100 – lecia Odzyskania Niepodległości”. Natomiast dziś, to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Jest odnowione, został zainstalowany granitowy obelisk, na którym widnieje postać orła symbolu naszej niepodległości, wolności i polskości – mówił Marcin Marzec. W podobnym tonie wypowiadał się również Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. Pod obeliskiem została umieszczona również kapsuła czasu, która zawiera m.in. uchwałę Rady Miasta o nadaniu rondu im. „100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Dalsza część uroczystości odbyła się w Porcie Kultury, gdzie zebrani mogli wysłuchać konferencji pt. „Niepodległościowe tradycje”, a następnie otwarto wystawę, przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Inicjatorami powstania pomnika byli Andrzej Bolewski oraz Piotr Chojnacki.
CZYTAJ DALEJ

Badanie: księża diecezjalni w Polsce czują się zagrożeni i zjawisko to się pogłębia

2025-04-03 14:50

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Blisko 50 proc. badanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego księży doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach agresji. Blisko 20 proc. wskazało ataki na obiekty sakralne, a ponad 15 proc. na zakłócenia Mszy i nabożeństw. Badania wskazują na narastanie tego zjawiska.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w październiku i listopadzie 2024 r. przeprowadził badanie "Niebezpieczna misja? Agresja wobec duchownych, miejsc, obiektów kultu w Polsce". Ankieta trafiła tylko do księży diecezjalnych. Jej wypełnienia podjęło się 966 duchownych. Kompletnych ankiet było 600.
CZYTAJ DALEJ

Misteria kalwaryjskie

2025-04-04 12:33

[ TEMATY ]

misterium

Triduum Paschalne

Wielki Tydzień

kalwaria

Praszka

Foto Fax

Zapraszamy do przeżycia Wielkiego Tygodnia na Kalwarii w Praszce, gdzie odbywają się misteria pasyjne – jedyne tego typu w plenerze na terenie archidiecezji częstochowskiej.

W Niedzielę Palmową o godz. 10.30 będziemy mogli zobaczyć wjazd Chrystusa do Jerozolimy i wypędzenie przekupniów ze świątyni. Obchodom liturgicznym będzie przewodniczył ks. prof. Jan Przybyłowski, kierownik katedry Teologii Pastoralnej z UKSW w Warszawie, redaktor naczelny „Ateneum Kapłańskiego” we Włocławku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję