Reklama

IV Dzień Papieski

„Jestem z Wami...
... i niech tak zostanie”

Cała Polska świętowała 26. rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. W Dniu Papieskim - 10 października wieczorem telemostem połączyły się miasta, które Papież odwiedził w czasie swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r.

Niedziela Ogólnopolska 43/2004

Zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży przed „oknem papieskim” w Krakowie

Zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży przed „oknem papieskim” w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kulminacyjnym momentem obchodów IV Dnia Papieskiego w Warszawie były uroczystości na placu Zamkowym. Tu w godzinach wieczornych zaczęły gromadzić się licznie grupy, zwłaszcza młodych osób, z papieskimi chorągiewkami w dłoniach. Przed godziną 19 plac był szczelnie zapełniony. Na wieczorny Apel przybyli: abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Józef Glemp - prymas Polski, abp Tadeusz Gocłowski - przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obecny był też specjalny gość obchodów Dnia Papieskiego - o. Pasquale Borgomeo, dyrektor Radia Watykańskiego. W intencji Ojca Świętego odmówiono dziesiątek Różańca. Stanisław Sojka do własnej kompozycji zaśpiewał fragment Tryptyku rzymskiego.
O godz. 21.00 za pośrednictwem telemostu miliony Polaków w kraju i za granicą połączyła wspólna modlitwa Apelu Jasnogórskiego. Na telebimie obraz przekazywano wprost z Kaplicy Cudownego Obrazu w Częstochowie. Wizerunek Maryi jakby na chwilę przeniósł się do stolicy, gdzie zagościł na tle fasady Zamku Królewskiego. - W Kaplicy Cudownego Obrazu stajemy z całą Polską, wszystkimi Polakami na całym świecie, niech ta maryjna modlitwa płynie do nieba - mówił Prymas Józef Glemp. Z Jasnej Góry popłynęło zaś podziękowanie dla Matki Bożej za pontyfikat Ojca Świętego.
W ten wieczór wszyscy Polacy połączyli się także z bliskim sercu Ojca Świętego Krakowem. Tu, na ul. Franciszańskiej, przy oknie Kurii, z którego do młodzieży podczas pielgrzymek przemawiał Papież, zgromadzili się młodzi. Spotkanie na modlitwie i śpiewy były świadectwem jedności z Janem Pawłem II. - Dzisiaj, kiedy stoję przed tym oknem, usłyszałem, jak ktoś powiedział: „Nieprawda, to okno wcale nie jest puste”. Mamy dość wyobraźni i dość serdeczności, żeby czuć się tak, jakby gościł tu Ojciec Święty - mówił kard. Franciszek Macharski.
W Nowym Targu wyrazem uroczystego świętowania Dnia Papieskiego było zaś wwiezienie na rynek miasta przez góralskie zaprzęgi figury Matki Bożej Ludźmierskiej - Gaździny Podhala.
Szczególny wymiar nawiązania do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego miała modlitwa w Oświęcimiu. Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego, przed bramą prowadzącą na plac przed Ścianą Śmierci, w kilku językach wypowiadano modlitwę o pokój. Przypomniano wezwanie Ojca Świętego wygłoszone w 1979 r.: „Proszę wszystkich, którzy słuchają mnie z wiarą w Jezusa Chrystusa, proszę, ażeby skupili się na modlitwie o pokój i pojednanie”. Pozostawione puste miejsce straceń, krematorium i plac apelowy oświetlały znicze.
Na trasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny znalazło się także Gniezno. W czasie tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego w katedrze gnieźnieńskiej zgromadziła się młodzież, aby wspominać słowa Ojca Świętego sprzed 25 lat. Papież mówił wtedy o korzeniach polskiej wiary i kultury, a także o dążeniu do duchowej jedności Europy. W papieski wieczór abp Henryk Muszyński - metropolita gnieźnieński ocenił, że dzisiaj w dużym stopniu realizujemy to przesłanie. Dokonuje się idea nowej ewangelizacji, która zrodziła się właśnie w Gnieźnie. Jak przypomniał abp Muszyński, Jan Paweł II stąd, ze względu na historyczne znaczenie tego miasta, skierował przesłanie o duchowej jedności Europy. - Od 2000 r. odbywają się zjazdy gnieźnieńskie, stanowiące bardzo ważny wkład dla budowy Europy ducha - przypomniał Arcybiskup.

Tobie śpiewamy
i Ciebie słuchamy

Specjalny koncert z udziałem gwiazd estrady tradycyjnie już dedykowany jest w czasie obchodów Dnia Papieskiego Ojcu Świętemu. W tym roku z Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie przeniesiony został na plac Zamkowy. Główną dekoracją sceny był wędrujący ziemski glob. Ten element nawiązywał do tegorocznego hasła: Jan Paweł II - pielgrzym pokoju.
Na scenie wystąpili m.in.: Justyna Steczkowska, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak. Utwory w rodzimych językach zagrały także zespoły: Leyenda z Peru, Akulu Naam Rabbi z Libanu oraz Sagiv Cohen Group z Izraela.
Dla wszystkich zgromadzonych na placu Zamkowym i przed telewizorami ten koncert był także czasem refleksji nad papieskim przesłaniem. Fragmenty homilii Ojca Świętego czytał Andrzej Seweryn.
Chociaż dzień wcześniej Ojciec Święty za pośrednictwem TVP skierował do wszystkich przesłanie na Dzień Papieski, to we wspólnym świętowaniu na placu Zamkowym czuło się pewien niedosyt papieskiej obecności. Chyba wszystkim brakowało wyraźnego znaku, że Ojciec Święty łączy się z nami w tym dniu. Tak jak w czasie pielgrzymek do ojczyzny i tym razem Jan Paweł II nas zaskoczył. Kiedy Grażyna Torbicka już po Apelu Jasnogórskim poinformowała: „Mamy niesamowitą wiadomość, otrzymaliśmy przesłanie od Ojca Świętego dosłownie parę minut temu” - papieskie chorągiewki na placu Zamkowym poszły w górę. „Jestem z Wami, patrzę na Was z tą samą miłością, jaką widzę na Waszych twarzach. Jest tutaj tak wiele sympatii i niech tak zostanie na przyszłość. Bóg zapłać wszystkim artystom, wykonawcom, a przede wszystkim uczestnikom” - przekazał Papież śledzący spotkanie za pośrednictwem stacji telewizyjnej.
IV Dzień Papieski upłynął też na modlitwie w intencji Papieża. Abp Józef Kowalczyk odprawił Mszę św. w bazylice Świętego Krzyża, zaś kard. Józef Glemp - w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Warszawie. W całej Polsce odbywały się spotkania modlitewne, konkursy, koncerty. Każdy mógł włączyć się w obchody rocznicy pontyfikatu, wrzucając ofiarę do puszek na fundusz stypendialny dla zdolnych dzieci z ubogich rodzin bądź wysyłając SMS-a o treści: „Pokój”. To najpiękniejszy, bo żywy pomnik budowany Ojcu Świętemu przez rodaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję