Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 1/2005

Krzysztof Świertok

Fragment jasnogórskiej szopki

Fragment jasnogórskiej szopki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy biskup pomocniczy w Kielcach

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. dr. Kazimierza Gurdę - rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cusira.
Biskup nominat ma 51 lat. Urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Książnicach Wielkich (dekanat Kazimierza Wielka). Po ukończeniu w 1972 r. Liceum Ogólnokształcącego w Proszowicach wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Jana Jaroszewicza w 1978 r.
Pracował jako wikariusz w Pińczowie i Bielinach. W 1981 r. rozpoczął studia patrologiczne w Instytucie Patrystycznym Augustynianum przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Tytuł licencjata uzyskał w 1985 r., trzy lata później otrzymał tytuł doktora.
W 1989 r. ks. Gurda mianowany został wykładowcą patrologii i języka łacińskiego oraz ojcem duchownym alumnów I i II roku. Od 1996 r., wykładając nadal w seminarium, był proboszczem parafii pw. św. Józefa w Zagnańsku. Od czerwca 1998 r. jest rektorem WSD w Kielcach.
Ks. Kazimierz Gurda ma tytuł kapelana Jego Świątobliwości. Pochodzi z rodziny, która dała wcześniej Kościołowi dwóch kapłanów: zmarłego w 1993 r. kieleckiego biskupa pomocniczego Jana Gurdę oraz ks. inf. Józefa Gurdę.

Jasnogórska szopka

Tegoroczna szopka bożonarodzeniowa nawiązuje do trwającego jubileuszu 350. rocznicy cudownej obrony Jasnej Góry przed Szwedami oraz do Roku Eucharystii. Jej centrum stanowi stary, pokryty strzechą, XVII-wieczny sarmacki dwór z gankiem, krużgankami i trzema izbami, nawiązujący do czasów o. Augustyna Kordeckiego.
Scena Bożego Narodzenia jest bardzo wymowna. Wśród rekwizytów z XVII wieku ustawiono figury Świętej Rodziny. Nawiązaniem do 350. rocznicy obrony Klasztoru przed Szwedami i do Roku Eucharystii są umieszczone na ścianach obrazy. Z jednej strony portret o. Augustyna Kordeckiego z monstrancją, z drugiej - tkany gobelin z paulińskim herbem. Z tyłu zamontowano lustra. Jak powiedział o. Marian Lubelski, przeor Jasnej Góry - „Patrząc w lustro, widzimy siebie, mamy więc okazję spojrzeć we własne sumienie, stajemy się bowiem uczestnikami Tajemnicy Wcielenia”. Ściany pomieszczenia pokrywa zamszowy materiał w królewskim kolorze burgunda, symbolizujący też męczeństwo i ofiarę.
Naprzeciw izby z figurami Świętej Rodziny urządzony został typowy sarmacki pokój, w którym stoi stół z wigilijną wieczerzą. Czasy potopu szwedzkiego przypomina umieszczona w koszu ryba, którą w dzień św. Szczepana częstochowski mieszczanin Marek Brzuchański przerzucił przez jasnogórskie wały, by wesprzeć głodujących obrońców Klasztoru i przekazać im wiadomość o nadciągających posiłkach szwedzkich. Przy stole zasiada szlachecka rodzina ubrana w stroje sprzed trzech wieków, wypożyczone z częstochowskiego teatru. Wystroju dworu dopełniają stara szafa, sofa i mosiężne naczynia. Jak przystało na dom szlachecki, na ścianach wiszą militaria: szable, tarcza i ryngraf Matki Bożej, są też trofea myśliwskie. W rogu pokoju stoi snop żyta - symbol obfitości i życia, odpowiednik dzisiejszej choinki.
Trzecią izbę we dworze stanowi podręczna spiżarnia, w której znajdują się różnorakie domowe sprzęty: stuletni młynek do zboża, drewniane bukłaki na mleko, misy, garnki ze smalcem, koszyki orzechów, zioła.
Dwór pokryty jest słomą przywiezioną z podczęstochowskiej wsi oraz z dalekich Bieszczad, gdzie do koszenia nie używa się kombajnów.
Tradycyjnie w jasnogórskiej szopce są żywe zwierzęta. W specjalnych zagrodach są m.in.: oślica z oślątkiem, karłowate kózki, owce wrzosówki i lama. Wypożyczone zostały z chorzowskiego ZOO.
Szczególne miejsce w tegorocznej „Betlejemce” przygotowane zostało dla dzieci. W małej chatce, do której prowadzi brama z gwiazdą, jest płonący kominek i anioły. Są sanie z herbem walczącego pod Grunwaldem rycerskiego rodu Poraj, na których można usiąść i przenieść się w czasy Polski szlacheckiej.
Prace przy budowie jasnogórskiej szopki trwały ponad dwa miesiące. Nadzorował je o. Michał Fuksa, jasnogórski dekorator. Ze względu na pauliński jubileusz zwycięskiej obrony Jasnej Góry tegoroczną „Betlejemkę” w całości ufundowali zakonnicy.
Szopkę można nawiedzać do 8 lutego. W dni powszednie czynna jest od 8.00 do 18.00, a w święta od 8.00 do 21.00.

i.t.

Zapoczątkowana w 1968 r. przez kard. Karola Wojtyłę
Msza św. za spokój duszy Założyciela harcerstwa

ś+p.
ANDRZEJA MAŁKOWSKIEGO

ur. 31 X 1888 r. w Trębkach, zm. 16 I 1919 r. k. Messyny -

a od 1979 r. odprawiana również za spokój duszy
ś+p.
Olgi z Drahonowskich MAŁKOWSKIEJ

ur. 1 IX 1888 r. w Krzeszowicach, zm. 15 I 1979 r. w Zakopanem -

zostanie odprawiona przez kard. Stanisława Nagyego
14 I 2005 r. (piątek) o godz 18.00
w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie.

Zapraszają:
RODZINA W ANGLII
ORAZ DUSZPASTERSTWO OKRĘGU MAŁOPOLSKIEGO ZHR

Tydzień w Polsce

Zakończony został jeden z najważniejszych procesów w powojennej historii Polski. Okazało się, że organa ścigania i wymiar sprawiedliwości są bezradne w poszukiwaniu tych, którzy w 1984 r. polecili, aby zabić ks. Jerzego Popiełuszkę. Warszawski Sąd Apelacyjny zamknął sprawę, uniewinniając b. szefa SB Władysława Ciastonia z ostatnich zarzutów - nakłaniania do wymierzonej w ks. Popiełuszkę prowokacji na Chłodnej i wcześniejszego najścia na mieszkanie ks. Andrzeja Bardeckiego (uniewinnienia z zarzutu nakłaniania do zabójstwa ks. Popiełuszki prokurator nawet nie skarżył).

Prymas Polski - kard. Józef Glemp w dniu swoich 75. urodzin odprawił dziękczynną Mszę św. w inowrocławskim kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, w którym dokładnie 75 lat temu został ochrzczony. Kard. Glemp wcześniej spotkał się z władzami swego rodzinnego miasta, którego jest honorowym obywatelem, a także odwiedził liceum, w którym zdawał maturę.

Śmigłowce, broń i ciężarówki dla irackiej Gwardii Narodowej za ok. 225 mln dolarów kupi w Polsce (w firmie Bumar) Ministerstwo Obrony Iraku.

Dość nieoczekiwanie nowym przewodniczącym SLD podczas III Kongresu tej partii został wybrany Józef Oleksy, który w decydującej rozgrywce wyraźnie pokonał Krzysztofa Janika. Jedynym programem zaprezentowanym podczas obrad była walka z prawicą i utrzymanie się przy jak największej liczbie ośrodków władzy.

Sejm zmienił ustawę o ochronie lokatorów: najemcy mieszkań, których opłaty nie przekraczają 3% tzw. wartości odtworzeniowej lokalu, mogą spodziewać się od stycznia 2005 r. wysokich podwyżek czynszu.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o przywróceniu Funduszu Alimentacyjnego, pod którym podpisało się 300 tys. obywateli. Zdaniem opozycji, projekt wymaga wielu poprawek i zmian, ale może stać się pomocą w budowaniu efektywnego systemu alimentacyjnego.

Do laski marszałkowskiej wpłynął obywatelski projekt ustawy obniżającej do 7% stawkę podatku VAT na ubranka dla dzieci. Stało się to możliwe dzięki zebraniu przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Nasze Dziecko” 117 tys. podpisów poparcia.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zasady rekompensowania utraty mienia przez Zabużan (ograniczające odszkodowania do 15% wartości dawnego majątku, ale nie więcej niż 50 tys. zł) są niesprawiedliwe i wprowadzające nierówność wobec prawa.

Senatorowie SLD wycofali swoją poprawkę w sprawie odebrania IPN 20 mln zł i przekazania ich na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wcześniej Warszawska Kuria Metropolitalna wydała oświadczenie, iż ani Ksiądz Prymas, ani Fundacja Budowy Świątyni Opatrzności Bożej nie zwracali się o pomoc finansową z budżetu państwa.

Od stycznia 2005 r. energia elektryczna zdrożeje średnio o 3-4%.

Minister infrastruktury przedłużył do 30 kwietnia 2005 r. termin wymiany praw jazdy wydanych w okresie od 1 stycznia 1984 do 30 kwietnia 1993 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończył się egzamin maturalny z j. polskiego; CKE będzie badać sprawę wycieku

2025-05-05 14:14

[ TEMATY ]

matura 2025

PAP

Po godzinie 13 zakończył się obowiązkowy dla wszystkich abiturientów pisemny egzamin maturalny z języka polskiego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski ocenił, że egzamin przebiegł spokojnie; sprawa wycieku zdjęcia arkusza egzaminacyjnego będzie badana.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się w poniedziałek o godz. 9. Trwał 240 minut.Dyrektor CKE zapowiedział, że będzie badał sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego. "Gdy spłyną protokoły egzaminacyjne, zobaczymy, czy któryś z zespołów egzaminacyjnych wychwycił tę nieuczciwość" - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Przed konklawe odbędą się jeszcze 2 kongregacje generalne

2025-05-05 15:22

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

Stolica Apostolska

kongregacja generalna

Vatican Media

10. Kongregacja Generalna

10. Kongregacja Generalna

Zakończyła 10. kongregacja generalna – pierwsza z dwóch, które przewidziane są dzisiejszego dnia. Podsumowując ją, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, podkreślił, że rozmowy przebiegają w taki sposób, aby każdy z kardynałów miał możliwość zabrania głosu. Przedstawił też najnowsze informacje dotyczące przygotowań logistycznych do konklawe.

Różnorodność poruszanych tematów
CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do Polonii w Kevelaer: Jeszcze ważniejszy niż język ojczysty jest język wiary

2025-05-05 18:39

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Organizatorzy pielgrzymki/archiwum bp. Przybylskiego

W uroczystość NMP Królowej Polski, 3 maja 2025 roku, odbyła się tradycyjna pielgrzymka Polonii do sanktuarium maryjnego w Kevelaer., w diecezji Munster. Uroczystościom przewodniczył Bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

Pielgrzymi zaczęli swoje spotkanie od modlitwy różańcowej przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych. O 11.30 została odprawiona msza święta. Bp Andrzej Przybylski w swojej homilii wskazał na Maryję, jako znak „niezawodnej nadziei”. Nawiązując do jednej z prefacji maryjnych przypomniał, że Ewa wszystko straciła przez niewierność, a Maryja odzyskała wszystko przez wiarę. „Doświadczamy tego zarówno w życiu osobistym, rodzinnym, jak i narodowym – mówił kaznodzieja – Nasza niewierność Bogu, Jego Ewangelii i przykazaniom zawsze kończy się tragedią. Wszystko natomiast możemy odnowić, odbudować dzięki wierze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję