„Taki album jak ten powstaje z wieluset, a może nawet tysiąca fotografii, aż szkoda, że widzimy tylko niektóre. Trzeba zaufać Redaktorom, że ukazali najważniejsze, i samemu potem wybrać się na podpatrywanie piękna ukrytego w murach, obrazach i przyrodzie. Rzeczywistość bowiem jest jeszcze piękniejsza, bo i napełniona współczesnym życiem ludzi dorosłych, młodzieży i dzieci, nasycona miłością, zaufaniem i dobrem, które zapisane jest w innych, trwalszych »Księgach«” - napisał abp Józef Michalik we wstępie do albumu: Przemyśl, historia wiary narodów i dzieje sztuki.
Promocja albumu odbyła się 17 grudnia 2004 r. w Sekretariacie Episkopatu Polski. Obok abp. Józefa Michalika udział wzięli:prezydent Przemyśla Robert Choma, wiceminister kultury Maciej Klimczak, autor zdjęć Bogusław Świtała, redaktor całości ks. Witold Ostafiński, przedstawiciele wydawców i pomysłodawców albumu.
Na prawie 150 fotografiach Bogusław Świtała pokazuje uroki miasta, o którym twierdzi, że jest ciągle nieodkryte i fascynujące. Celem artysty nie była dokumentacja zabytków ani sytuacji codziennych. Chciał raczej podzielić się z odbiorcami swoim widzeniem rzeczywistości przenikniętej duchem sakralnym.
„O klimacie miasta decyduje jego położenie i architektura” - mówi ks. Witold Ostafiński. I to właśnie widać na zdjęciach Bogusława Świtały. Przemyśl jawi się na nich jako miasto wręcz mistyczne, gdzie w duchu wiary w jednego Boga przenikają się rozmaite tradycje narodowe, kulturowe i religijne. Z jednakową uwagą autor podszedł do ujęć panoramicznych pokazujących uroki grodu położonego na siedmiu wzgórzach nad Sanem i do drobnych detali w sztuce chrześcijańskiej.
Uczestnicy prezentacji albumu podkreślali, że pokazanie bogatego dziedzictwa religijnego Przemyśla ma służyć zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej promocji miasta. W wymiarze wewnętrznym chodzi o to, by dzisiejsi mieszkańcy Przemyśla byli dumni ze swojego dziedzictwa. Zaś w wymiarze zewnętrznym chodzi o zaproszenie do odwiedzenia i zainteresowania się miastem, które miało kiedyś ambicje być Wiedniem Galicji.
Obecny na promocji wiceminister kultury Maciej Klimczak zapowiedział przeznaczenie znacznej sumy na wybudowanie w Przemyślu Muzeum Narodowego dla eksponowania dorobku kulturalnego całego Podkarpacia. Uznał, że to akcentowanie dziedzictwa religijnego i kulturalnego jest szczególnie ważne w tym właśnie czasie i miejscu, choćby ze względu na bliskość Lwowa i innych miast na Ukrainie, gdzie ludzie na nowo odkrywają swoją tożsamość.
Inicjatywa przygotowania albumu wyszła od członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdzie uprzednio duszpasterzował abp Michalik. Książka ukazała się we wspaniałej szacie graficznej nakładem Apostolicum - Wydawnictwa Księży Pallotynów (ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki, tel. (0-22) 771-52-00, www.apostolicum.pl). Album ukazał się w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu