Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W papieskim oknie w porze audiencji generalnej

Kilkuset pielgrzymów, którzy w porze tradycyjnej audiencji generalnej przybyli 16 marca na Plac św. Piotra, nie zawiodło się: około godz. 11.20 Jan Paweł II ukazał się na moment w oknie swego apartamentu i udzielił im błogosławieństwa.
Papież stał w oknie około minuty. Ostatni raz wierni widzieli go w tym miejscu podczas modlitwy Anioł Pański w niedzielę 20 lutego, czyli na cztery dni przed ponownym pójściem do szpitala. Tam właśnie przed tygodniem odbyła się podobna, nietypowa audiencja środowa, gdy Ojciec Święty przez szybę pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra pielgrzymów.

Papieskie przesłanie do uczestników kursu dla spowiedników

Reklama

Nauczanie Soboru Trydenckiego o niemożności przyjmowania Komunii św., gdy się jest w stanie grzechu śmiertelnego, jest nadal aktualne. Przypomniał o tym Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników kursu dla spowiedników.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „w tradycji Kościoła sakramentalne pojednanie zawsze pozostawało w ścisłej zależności z ofiarą Eucharystii, będącą pamiątką naszego odkupienia”.
Papież zaznaczył następnie, że w roku bieżącym, w sposób szczególny poświęconym tajemnicy eucharystycznej, wydaje się pożyteczniejsze niż kiedykolwiek przedtem „zwrócić Waszą uwagę na życiową relację istniejącą między obu tymi sakramentami”. W obrzędach Mszy św. wiele elementów podkreśla potrzebę oczyszczenia i nawrócenia: od początkowego aktu skruchy po prośby o uzyskanie przebaczenia, od znaku pokoju po modlitwy, które kapłani i wierni odmawiają przed Komunią.
„Tylko ten, kto ma szczerą świadomość, że nie popełnił żadnego grzechu śmiertelnego, może przyjąć Ciało Chrystusa. Mówi to wyraźnie Sobór Trydencki, kiedy stwierdza, że «nikt, kto ma świadomość grzechu śmiertelnego, jakkolwiek żałowałby z tego powodu, nie może przyjąć świętej Eucharystii bez odbycia przedtem sakramentalnej spowiedzi» (...). Tak Kościół naucza również dzisiaj” - podkreślił Jan Paweł II.
Wezwał kapłanów, aby także oni przystępowali do sprawowania Mszy św. „z czystym sercem i szczerą miłością” i aby „zachęcali wiernych do przyjmowania Ciała i Krwi Chrystusa, aby być oczyszczonym z grzechów lekkich i niedoskonałości, tak aby celebracje eucharystyczne były miłe Bogu (...). Bądźcie dla wszystkich wytrwałymi, zawsze gotowymi i kompetentnymi szafarzami sakramentu pojednania, prawdziwym obrazem Chrystusa, Świętego i Miłosiernego” - napisał Papież, powierzając uczestników kursu Maryi, Matce Miłosierdzia.
Kurs dla księży, zwłaszcza młodych, nt. ważności i znaczenia sakramentu pojednania oraz trudności, na jakie mogą oni napotkać przy sprawowaniu go, odbywał się w dniach 14-19 marca. „Kurs o sumieniu” organizuje w Watykanie od lat Trybunał Penitencjarii Apostolskiej i kieruje nim przewodniczący tego urzędu - amerykański kardynał kurialny James Francis Stafford.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nominacje na Synod Biskupów

12 marca Jan Paweł II mianował trzech przewodniczących delegatów oraz relatora generalnego i sekretarza specjalnego najbliższego - XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 2-29 października br. w Watykanie. Tematem obrad będzie Eucharystia: źródło i szczyt życia i misji Kościoła.
Przewodniczącymi delegatami (przewodniczącym jest z urzędu Ojciec Święty) są: prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - kard. Francis Arinze, arcybiskup Guadalajary w Meksyku - kard. Juan Sandoval Íńiguez i arcybiskup Ranchi w Indiach - kard. Telesphore Placidus Toppo. Relatorem generalnym został mianowany patriarcha Wenecji - kard. Angelo Scola, a sekretarzem specjalnym - arcybiskup Dijon we Francji Roland Minnerath.
Przed każdym zgromadzeniem Synodu Biskupów - zwyczajnym, nadzwyczajnym, specjalnym bądź jeszcze innym - papież mianuje kierownictwo oraz część delegatów, ekspertów i audytorów; pozostali uczestnicy danego zgromadzenia pochodzą z wyborów dokonywanych przez krajowe konferencje biskupie.

Biskupi Tanzanii z wizytą „ad limina”

Reklama

Sprawy rodziny, duchowieństwa i dobro wspólne społeczeństwa - to trzy główne zagadnienia, na które zwrócił uwagę Jan Paweł II w przesłaniu skierowanym do biskupów Tanzanii. Przebywali oni w Rzymie w ramach wizyty ad limina. 11 marca Papież przyjął w Poliklinice im. A. Gemellego arcybiskupa Dar-es-Salaam - kard. Polycarpa Pengo i przewodniczącego Episkopatu tego afrykańskiego kraju - bp. Severine’a Niwemugiziego z Rulenge i przekazał im wspomniane orędzie.
„Świat może wiele się nauczyć z wielkiej wartości, jaką stanowi rodzina jako podstawa społeczeństwa afrykańskiego” - stwierdził Ojciec Święty. Zaznaczył, że „Kościół winien uznać szczególny priorytet duszpasterstwa rodziny ze względu na wielkie zmiany kulturalne zachodzące w dzisiejszym świecie”. Podkreślił, że należy przeciwstawić się „z całą mocą niesłusznej praktyce łączenia programów opieki gospodarczej ze wspieraniem sterylizacji i antykoncepcji”, gdyż działania takie „są zniewagą godności osoby i rodziny”.
Odnosząc się do problemów duchowieństwa, Ojciec Święty stwierdził, że biskup ma być ojcem, bratem i przyjacielem swych najbliższych współpracowników, jakimi są księża. Biskupi mają pomagać im rozwijać ich dary, „podtrzymywać ich w trudnościach i kształtować tak, aby księża umieli stawiać czoła wymogom życia kapłańskiego w naszych czasach”.
I wreszcie Papież podkreślił znaczenie kroków podejmowanych przez Episkopat Tanzanii na rzecz „przezwyciężenia ubóstwa materialnego, które dotyka tak wielką część Waszego ludu”. Przypomniał, że trzeba nadal rozwijać współpracę państwa i Kościoła w sprawach o wielkim znaczeniu społecznym.
Na zakończenie Ojciec Święty podkreślił konieczność „utrzymywania i umacniania pełnych szacunku stosunków ze wspólnotą muzułmańską” i „zdecydowanego zaangażowania na rzecz dialogu międzyreligijnego”.

„Kod Leonarda da Vinci” - ostrzeżenie

Reklama

„Nie czytajcie, a tym bardziej nie kupujcie Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna!” - z tym apelem na falach Radia Watykańskiego wystąpił 15 marca br. kard. Tarcisio Bertone, organizator sympozjum na temat tego amerykańskiego bestselleru, które odbyło się 16 marca. Inicjatywa związana jest z groźnym, zdaniem kardynała, zjawiskiem, jakim jest popularność powieści Dana Browna wśród młodzieży.
„Myślę, że najgroźniejszym uwarunkowaniem jest opinia, iż nie można być nowoczesnym młodym człowiekiem, jeżeli nie przeczytało się Kodu Leonarda da Vinci. W szkołach krąży stereotyp, że tę książkę należy przeczytać, aby zrozumieć dynamikę historii i wszystkie manipulacje, jakich Kościół miał się dopuścić w ciągu wieków. To bolesne i straszne zarazem” - oświadczył.
Kard. Bertone, który przez lata jako sekretarz Kongregacji Nauki Wiary był bliskim współpracownikiem jej prefekta - kard. Josepha Ratzingera, zwrócił uwagę na najjaskrawsze błędy, jakie znalazły się w książce amerykańskiego pisarza. Nic bardziej fałszywego, jego zdaniem, aniżeli twierdzenie, że w Ewangeliach dyskryminowane są kobiety. „Jak wiemy, dominującą postacią Ewangelii jest Matka Boża, postać kobieca par excellance, matka Jezusa. Z kolei grupa kobiet występujących w Nowym Testamencie jest niemal tak samo reprezentowana, jak Apostołowie” - zauważył kard. Bertone.
Jeszcze poważniejszą mistyfikacją jest „negacja śmierci i zmartwychwstania Jezusa (...). Książka - zdaniem kard. Bertone - pełna jest sfabrykowanych kłamstw”. Jest on przekonany, że „szerzenie tego steku kłamstw odbywa się zgodnie z określoną strategią”. Dystrybucja książki jest wyjątkowa, dotarła bowiem nawet do księgarni katolickich.

Sprzedano już cały nakład najnowszej książki Jana Pawła II

Radio Watykańskie podało, że rozszedł się już cały pierwszy nakład włoskiego przekładu książki Jana Pawła II Pamięć i tożsamość, wynoszący 330 tys. egzemplarzy. Znajduje się ona na pierwszym miejscu wszystkich list bestsellerów. Wydawnictwo „Rizzoli”, które wykupiło wyłączne prawa do tej pozycji, postanowiło dodrukować dalszych 400 tys. egzemplarzy.

Papież otrzyma na urodziny własny szczyt we Włoszech

18 maja br., na 85. urodziny, Jan Paweł II otrzyma szczególny podarunek od Włochów - szczyt wysokości 2424 m n.p.m. w najwyższej części Apeninu Abruzyjskiego. Dotychczas szczyt nie miał oficjalnej nazwy, a miejscowa ludność nazywała go Żandarmem. Nadać szczytowi imiona Papieża postanowili wierni i władze L’Aquili - głównego miasta w masywie Abruzzów - wraz ze Stowarzyszeniem Włoskich Alpinistów.
Wybrano ten właśnie szczyt - jeden z najwyższych w Abruzzach - ponieważ jest on dobrze widoczny w całej okazałości z górskiego kościółka w wiosce San Pietro della Ienca, w którym Ojciec Święty wielokrotnie zatrzymywał się i modlił podczas swych górskich wycieczek do tego regionu Włoch.
Alpiniści z L’Aquili zamierzają wytyczyć też nowy szlak w górach, który nazwą Ścieżką Wojtyły, a który będzie prowadził na Szczyt Jana Pawła II.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W KL Ravensbrück zginęło blisko 40 tys. Polek. Dziś trudno znaleźć tam cokolwiek po polsku

2026-06-22 06:47

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Piotr Myśliński

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Położony nad jeziorem Schwedtsee w Brandenburgii, niespełna 90 km od Berlina, obóz koncentracyjny Ravensbrück był najokrutniejszym niemieckim obozem koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet i jednym z największych miejsc zagłady Polek w czasie II wojny światowej. Tymczasem opisy ekspozycji i tablic dostępne są wyłącznie w języku niemieckim i angielskim. Brak także tłumaczeń na język polski filmów, które opisują te straszne wydarzenia.

Szacuje się, że przez ten obóz zagłady przeszło niemal 40 tys. polskich kobiet i stanowiły one najliczniejszą grupą narodowościową spośród około 140 tys. kobiet i dzieci z 27 krajów, które przeszły przez KL Ravensbrück.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję