Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m in.: ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. prał. Marian Szczerba, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej oraz ks. inf. Marian Mikołajczyk. W liturgii uczestniczyli m.in.: klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Liturgię współtworzył chór Basilica Cantans.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że przeżycia cierpień i śmierci niewinnych osób bez odniesienia do Boga objawionego w Jezusie Chrystusie wydają się być pozbawione sensu. Przyzywamy wstawiennictwa Najświętszej Rodziny z Nazaretu o przemianę serc i sumień, prawdziwą pokutę, aby ocalić świat od cywilizacji śmierci dla cywilizacji miłości i życia – mówił na początku Mszy św. abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii metropolita częstochowski wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, że „jednoczy o tej godzinie Kościół na całym świecie i spełniają się słowa zapisane przez św. Jana Pawła II w jego encyklice o Eucharystii, że Eucharystia jest stacją zatrzymania się świata. W tej stacji Bóg jedna stworzenie ze sobą poprzez ofiarę śmierci i zmartwychwstania swojego Syna. Statio Orbis, modlitwa przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie o dar pokoju dla świata, który tylko może dać Bóg”.
Nawiązując do 30. rocznicy podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji, w tajemnicy świętych obcowania arcybiskup przywołał zmarłych biskupów: Teodora Kubinę, Zdzisława Golińskiego, Stefana Barełę i Stanisława Nowaka. – Bądźcie z nami na naszych drogach Kościoła diecezjalnego i metropolitalnego. I wypraszajcie nam łaskę wierności do końca. Proszę was o to, a dla was prosimy o pełnię radości życia w Bogu – mówił arcybiskup.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
– Kolejny dar Wielkiego Postu nie pozwala nam zasklepić się w jakimś złudnym poczuciu bezpieczeństwa i już osiągniętej drogi doskonałości, ale woła o większą otwartość na dary Ducha Świętego, aby łaska Chrystusa nie okazał się być daremną – kontynuował abp Depo.
Reklama
– Akt Poświęcenia Kościoła, świata, Rosji i Ukrainy będzie dopełniony naszym nawróceniem, odmianą naszej świadomości, przemiany sumień i czynów miłosierdzia, które dopełniamy teraz przez otwartość domów, serc i rąk, pomagając tym, którzy są w potrzebie, a byli w niebezpieczeństwie życia i śmierci – podkreślił i zacytował fragment „Litanii do Ducha Świętego” Romana Brandstaettera: „Spójrz, Duchu Święty/Na ludzi idących przed siebie/ Drogą nieskończonego Postępu/ Na mędrców/Którzy ulepili golema/Na własne podobieństwo/I na własną zgubę. Spójrz, Duchu Święty/Na rozpad atomu/Na rozpad moralności/Na rozpad ładu/Na rozpad porządku/Na rozpad sztuki/Na rozpad cywilizacji/Na rozpad słów/Na rozpad prawa/Na rozpad harmonii/Na rozpad rozsądku/Na rozpad logiki/Na rozpad wszystkich wartości. Przyjdź, Duchu Święty”.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Metropolita częstochowski wskazał, że „ta modlitwa ma swoje dopełnienie i przestrogę w nauczaniu św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, że Europa straciła pamięć o swoich korzeniach chrześcijańskich, a tracąc pamięć, traci tożsamość. I dlatego jest ciągle na obrzeżach wojny i na obrzeżach antyludzkich. Rozwinęła bowiem kulturę, która wyklucza Boga z publicznej świadomości, czy to negując Jego istnienie, czy tez uważając Jego istnienie za niemożliwe do udowodnienia”.
– Mam odwagę zapytać, czy wczorajsze spotkanie w Brukseli osób kształtujących prawa i obowiązki w Unii Europejskiej, NATO i w świecie przyniesie odwrócenie od owego totalnego rozpadu wartości i cywilizacji oraz wojny światowej? Dlatego prosimy: przyjdź, Duchu Święty i odnów oblicze ziemi, również tej ziemi – kontynuował arcybiskup.
Metropolita częstochowski komentując czytania mszalne, podkreślił, że „Izajaszowe proroctwo o Dziewicy, która pocznie i porodzi Syna, Boga z nami, należy do jednych z najważniejszych objawień Boga w historii ludzi”. – Od początków dziejów człowieka to Bóg jest tym, który powołuje człowieka i wkracza w indywidualną i wspólnotową historię. Każde nasze chrześcijańskie serce powinno bić radością i wdzięcznością, że Słowo Boga stało się człowiekiem dla naszego zbawienia – mówił.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Reklama
– Maryja objawia nam dzisiaj tajemnicę swojego zadania, swojej misji wobec świata, stając się Matką Zbawiciela i dlatego również Pośredniczką w tajemnicy Fatimy, wzywając nas do modlitwy różańcowej, pokuty i nawrócenia – przypomniał arcybiskup.
Na zakończenie metropolita częstochowski wskazał na tajemnicę istnienia Kościoła częstochowskiego. – Ten Kościół noszący dzisiaj tytuł archidiecezji częstochowskiej dziękuje Bogu za dar Jego powołania – podkreślił i dodał, że bardzo dobrze tajemnicę istnienia Kościoła częstochowskiego oddaje fragment poematu Karola Wojtyły, który pisał: „Pragnę opisać Kościół – mój Kościół, który rodzi się wraz ze mną, lecz ze mną nie umiera – ja też nie umieram z nim, który mnie stale przerasta/Kościół – korzeń, który zapuszczam w przeszłość i przyszłość zarazem, Sakrament mojego istnienia w Bogu, który jest Ojcem”.
Podczas liturgii zostały złożone przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Arcybiskup odmówił również Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Metropolita częstochowski odznaczył także Medalem Świętej Rodziny Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej dr. n. med. Karola Biskupka i Jana Szymę.
Po błogosławieństwie arcybiskup dokonał poświęcenia tablicy nagrobnej abp. Stanisława Nowaka w krypcie biskupów częstochowskich.
Reklama
25 marca 1992 r., bullą „Totus tuus Poloniae populus”, Jan Paweł II podniósł diecezję częstochowską do rangi archidiecezji i ustanowił Częstochowską Prowincję Kościelną, czyli metropolię. Pierwszym arcybiskupem metropolitą w 1992 r. został dotychczasowy biskup częstochowski Stanisław Nowak.
Archidiecezja przeżywała dwie pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy (4 czerwca 1997 r. i 17 czerwca 1999 r.), pielgrzymkę Benedykta XVI (26 maja 2006 r.) oraz pielgrzymkę papieża Franciszka z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (28 lipca 2016 r.).
Archidiecezja otrzymała dar w postaci pierwszych błogosławionych Kościoła częstochowskiego. 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II beatyfikował ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i ks. Maksymiliana Binkiewicza, a 5 marca 2000 r. s. Kanutę Chrobot, nazaretankę.
Kolejnym metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Wacława Tomasza Depo, dotychczasowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego. Objął on rządy w archidiecezji częstochowskiej w czasie ingresu do archikatedry Świętej Rodziny 2 lutego 2012 r.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
W okresie posługi abp. Depo Częstochowa z Jasną Górą uczestniczyły w czuwaniu i międzynarodowej modlitwie różańcowej, która odbyła się w dziesięciu sanktuariach świata z inicjatywy papieża Franciszka (2014). Archidiecezja częstochowska przeżywała w tym okresie Rok Zawierzenia (2013-14) i Rok Ewangelizacji (2014-15). Zostały też zorganizowane: I Archidiecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji i Kongres Miłosierdzia z racji Roku Miłosierdzia w Kościele Powszechnym (2016).
Bardzo ważnymi wydarzeniami historycznymi i religijnymi w ciągu tych 30 lat były koronacje obrazów Matki Bożej koronami papieskimi: 25 sierpnia 1996 r. – Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 28 maja 2005 r. – Matki Bożej Pajęczańskiej, 8 września 2007 r. – Matki Bożej w Bęczkowicach i 12 września 2015 r. – Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce.