Reklama

Z Polski

Mijają lata, zmieniają się ludzie, dorastają kolejne pokolenia, których przedstawiciele rokrocznie uczestniczą w uroczystościach imieninowych ks. Jerzego Popiełuszki. Ale jest jedna osoba, która przy grobie Kapłana Męczennika w dniu jego imienin klęka zawsze: Marianna Popiełuszko - matka Księdza Jerzego.

Niedziela Ogólnopolska 19/2006, str. 6

Mszy św. przewodniczy kard. Zenon Grocholewski
Adam Wojnar

Mszy św. przewodniczy kard. Zenon Grocholewski<br>Adam Wojnar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Odważnie przeciwstawmy się złu

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego do Łagiewnik przybyło ponad 30 tys. pielgrzymów z różnych stron świata (m.in. Słowacji, Ukrainy, Węgier) i z całej Polski. Niezwykle uroczysty charakter miała już Msza św. sprawowana w sobotę o północy, w czasie trwania nocnego czuwania, przez ks. Jana Seremaka w asyście wielu kapłanów. Na zakończenie czuwania - o godz. 6.00 - Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. Kazimierz Malinowski, prowincjał Zakonu Ojców Franciszkanów Konwentualnych.
Centralnej Mszy św. o godz. 10.00 w bazylice Miłosierdzia Bożego przewodniczył i homilię wygłosił kard. Zenon Grocholewski - prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. W koncelebrze obok metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza byli także biskupi i kapłani ze Stanów Zjednoczonych, z Włoch, Francji i innych krajów oraz biskupi pomocniczy z Krakowa i kapłani z całej Polski. Wśród uczestników Eucharystii byli również: premier Kazimierz Marcinkiewicz, posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz miasta Krakowa i województwa oraz tysiące wiernych, którzy wypełnili bazylikę i olbrzymi plac przed ołtarzem polowym.
Kard. Stanisław Dziwisz, witając zgromadzonych, powtórzył za Ojcem Świętym Janem Pawłem II, że „z miejsca, gdzie przed laty apostołka Bożego Miłosierdzia - św. s. Faustyna Kowalska usłyszała orędzie Bożego Miłosierdzia, zapłonęła iskra Bożego Miłosierdzia i rozeszła się na cały świat”.
W kazaniu kard. Grocholewski powiedział, że „sprawując Eucharystię, stajemy niejako pod krzyżem Chrystusa rzeczywiście obecnym wśród nas i skutecznie działającym, by z tego krzyża czerpać owoce odkupienia: przebaczenie, światło, moc, łaskę, zbawienie”.
Dużą część swej homilii kard. Grocholewski poświęcił problemom związanym z wiarą. Zauważył m.in.: „Niejednokrotnie odnoszę wrażenie, że my, chrześcijanie, zachowujemy się w gruncie rzeczy jak poganie, którzy z zewnątrz popierają wiarę, opowiadają się za nią, nawet jej bronią, ale nie mają odwagi rzucić się w nurt wiary, nie mają odwagi zacząć myśleć, oceniać, działać według kategorii wiary, przemienić się przez wiarę”.
Msza św. zakończyła się wspólnym odmówieniem Aktu Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu słowami wypowiedzianymi w Łagiewnikach przez Jana Pawła II.

TAJ

Imieniny księdza Jerzego

Ona jest tu zawsze

Gdy 23 kwietnia wchodziła do warszawskiego kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, w którym rozpoczynała się właśnie Msza św., oczy wszystkich zwróciły się ku niej. - Proszę się przesunąć, chciałam zobaczyć Mamę Księdza Jerzego - szepnęła elegancka kobieta. Stojący obok mężczyzna podszedł bliżej i ucałował Mariannę Popiełuszko w rękę. A ona, z wyraźnym smutkiem na twarzy, powoli poszła w kierunku ołtarza. I usiadła na „swoim” miejscu, obok innych członków rodziny Popiełuszków. - Droga Mamo, ogromnie się cieszymy, że Bóg pozwala Ci razem z nami się modlić, wierzymy, że pozwoli Ci również przeżyć dzień beatyfikacji Twego syna - mówił proboszcz ks. Zygmunt Malacki, podkreślając, że Ksiądz Jerzy jest wiernym świadkiem ogromnej miłości Boga i że swoją męczeńską śmiercią objawia światu bezgraniczną miłość. Rolę ks. Popiełuszki docenił również bp Tadeusz Pikus, który mówił w homilii, że Ksiądz Jerzy nie tyle był przeciw władzy, co przeciw nadużyciom władzy, która w tamtych czasach była przeciwko człowiekowi. - Ks. Popiełuszko wyraźnie wskazywał na sprawiedliwość i prawdę - podkreślił Ksiądz Biskup.
W imieninowych uroczystościach Księdza Jerzego wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, delegacje NSZZ Solidarność na czele z przewodniczącym Januszem Śniadkiem, senator Ewa Tomaszewska, delegacje holenderskich związków zawodowych, Sybiracy, przedstawiciele służby zdrowia oraz delegacja Huty Warszawa, która obchodziła 25-lecie poświęcenia sztandaru przez ks. Popiełuszkę. - Właśnie od Huty Warszawa zaczęła się cała droga posługi Księdza Jerzego - akcentował ks. Malacki.

Milena Kindziuk

Tydzień w Polsce

Episkopat Polski ogłosił specjalny list pasterski przed pielgrzymką Benedykta XVI do Polski, czytany w kościołach w całej Polsce w niedzielę 30 kwietnia.

Ceremoniarz papieski abp Piero Marini wizytował kolejno te miejsca w Polsce, w których gościć będzie Ojciec Święty w maju br.

George Weigel, wybitny biograf Papieża Jana Pawła II, odebrał w Warszawie z rąk ministra Kazimierza Ujazdowskiego Złoty Medal zasługi „Gloria Artis” - najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury.

Dwa relikwiarze z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej otrzymał w bazylice Mariackiej w Krakowie biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski. Jeden z relikwiarzy trafi do ordynariatu polowego, drugi - do Kwatery Głównej NATO w Brukseli. Relikwie przekazała s. Małgorzata Kocik ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach.

27 kwietnia powstała koalicja PiS, Samoobrony i grupy byłych posłów LPR. Jarosław Kaczyński w imieniu PiS, Andrzej Lepper z ramienia Samoobrony i Bogusław Kowalski reprezentujący grupę posłów Narodowego Koła Parlamentarnego, którzy opuścili klub LPR, podpisali umowę koalicyjną. W wyniku zawartego porozumienia Samoobrona otrzyma trzy resorty, a Andrzej Lepper zostanie wicepremierem.

Prezydent Lech Kaczyński wraz z metropolitą Kościoła prawosławnego Arcybiskupem Sawą uczestniczył 26 kwietnia w ekumenicznej modlitwie w 20. rocznicę wybuchu w elektrowni w Czarnobylu. Podczas żałobnego nabożeństwa (tzw. panichidy) w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie modliło się kilkunastu duchownych prawosławnych, ewangelickich, katolickich, greckokatolickich, żydowskich i muzułmańskich oraz dyplomaci z państw dotkniętych tą tragedią.

Córka polskiego oficera zamordowanego w Katyniu - Witomiła Wołk-Jezierska zapowiedziała złożenie skargi na Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdaniem skarżącej, rosyjska prokuratura odmawiając jej uzasadnienia swej decyzji o nieuznaniu zamordowania porucznika Wincentego Wołk-Jezierskiego za zbrodnię stalinowską, złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Skargę na Rosję w sprawie zbrodni katyńskiej poparł kapelan Rodzin Katyńskich ks. prał. Zdzisław Peszkowski.

Prezydent Rosji Władimir Putin powołał Władimira Grinina na ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce (zastąpi on zmarłego w ub.r. Nikołaja Afanasjewskiego). Grinin był dotychczas ambasadorem Rosji w Finlandii.

KRRiT wybrała nową Radę Nadzorczą TVP. PiS ma w niej 5 swoich przedstawicieli plus jednego, którego powoła PiS-owski minister skarbu (PiS będzie teraz sam decydować o obsadzie władz TVP, gdyż wystarczy do tego 6 głosów). Ponadto w nowej Radzie Nadzorczej znalazło się 3 przedstawicieli Samoobrony. Poprzednia Rada Nadzorcza wybrała na prezesa TVP obecnego szefa Jana Dworaka.

Senat przyjął ostateczną wersję prezydenckiego projektu zmiany ustawy o rtv: KRRiT ma powoływać i odwoływać swojego przewodniczącego, a uchwały podejmować większością 2/3 głosów.

Marek Król nie będzie już naczelnym Wprost. Tygodnikiem będzie kierował Piotr Gabryel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

[ TEMATY ]

śmierć

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Ksiądz z parafii w Przypkach przyznał się do winy i wskazał motywy zabójstwa swojego znajomego – poinformowała PAP w piątek wieczorem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

[ TEMATY ]

Monika Przybysz

katoliccy influencerzy

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

28 i 29 lipca w Rzymie odbędzie się jubileusz dedykowany katolickim influencerom i ewangelizatorom internetowym. To historyczne wydarzenie zgromadzi cyfrowych ewangelizatorów z całego świata, by wspólnie się modlić, dzielić doświadczeniami i umacniać w misji głoszenia Chrystusa w sieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję