Wszystko to z okazji parafialnego odpustu w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To także kolejna już 42. rocznica koronacji pochodzącej z końca XIV wieku cudownej figurki Matki Bożej z dzieciątkiem i 13. rocznica ogłoszenia Wambierzyckiej Pani Patronką Ziemi Kłodzkiej.
Wiara całego Kościoła
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W wygłoszonej homilii bp Adam Bałabuch nawiązał do ogłoszonego przez papieża Piusa XII w 1950 roku dogmatu o Wniebowzięciu. – „Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu dni swego życia ziemskiego, została wzięta z duszą i ciałem do chwały niebieskiej” – przypomniał treść uroczystej proklamacji, podkreślając, że ta prawda stanowiła potwierdzenie wiary, którą wyrażały najstarsze pokolenia chrześcijan świętując tę uroczystość już po Soborze w Efezie w 431 roku. - W prawdę, że Maryja jako pierwsza ze stworzeń Bożych dostąpiła wypełnienia obietnic, które zawiera Nowe Przymierze Boga z ludźmi, nie wierzymy samotnie, ale wierzymy wraz z całym Kościołem – podkreślił homileta, przypominając, że Kościół jest najpiękniejszym darem Bożym, a za św. Augustynem powiedział, że każdy ma Ducha Świętego w takim stopniu, w jakim kocha Kościół. - I choć w Kościele są ryby dobre i złe, pszenica i kąkol, ale jeśli nasze spojrzenie zatrzyma się tylko na tym, co negatywne, wówczas już nie dostrzega się wielkiej i pięknej tajemnicy Kościoła, a przynależność do Niego nie budzi już radości – zauważył.
Sylwia Jagódka
Msza święta na placu koronacyjnym
Miejsce zjednoczenia
- Wambierzyce są naszą stolicą duchowości i bardzo dobrze, że tutaj się spotykamy – podkreślił Maciej Awiżeń - Starosta Powiatu Kłodzkiego. W podobnym tonie dla lokalnych mediów wypowiadał się bp Adam Bałabuch, podkreślając, że wambierzyckie sanktuarium to ważne miejsce zarówno, dla miejscowej społeczności, jak i całej diecezji świdnickiej, a także dla wielu pielgrzymów z Polski i zza granicy, które na sposób duchowy bardzo nas jednoczy przy Matce Bożej. - Wszyscy są spragnieni spotkania z drugim człowiekiem i to się teraz właśnie dokonuje – zauważył o. Albert Krzywański, kustosz wambierzyckiego sanktuarium.
Sylwia Jagódka
Przybyłym na uroczystości odpustowe nie był straszny padający deszcz
Asystę honorową w czasie liturgii na placu koronacyjnym pełniła asysta honorowa 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej im. gen. dyw. Bronisława Prugara-Ketlinga, która poprowadziła także apel poległych. Przedłużeniem świętowania był festyn rodzinny, na który zaprosili ojcowie franciszkanie, a który został zorganizowany w ramach polsko-czeskiego spotkania transgranicznego przy współpracy z Gminą Radków. Wśród atrakcji znalazły się warsztaty florystyczne, kiermasz książki i animacje dla dzieci. Na scenie gościły kapele i zespoły ludowe.
Sylwia Jagódka
Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw