Reklama

Rodzina bastionem ludzkości - II Częstochowskie Dni Rodziny

Od 11 do 15 września trwały w Częstochowie II Dni Rodziny. Hasłem codziennych spotkań były słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Rodzina jest bastionem ludzkości". Tak jak w roku ubiegłym, tak i tym razem organizatorami Dni były katolickie ruchy i stowarzyszenia rodzinne działające na terenie naszej archidiecezji.

Niedziela częstochowska 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 11 września

Tegoroczne Dni rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. Do licznie zgromadzonych w archikatedrze Świętej Rodziny, Arcypasterz zwrócił się w swej homilii z prośbą, aby ta "archidiecezjalna rodzina" w dzisiejszej trudnej rzeczywistości znajdowała możliwości jeszcze mocniejszego wsparcia tej najmniejszej wspólnoty, na każdej płaszczyźnie życia. Kaznodzieja wyraził nadzieję, że Dni zjednoczą wszystkich i sprawią, że staną się oni "narzędziem miłosiernego Boga" w ratowaniu rodziny. Na koniec Ksiądz Arcybiskup zawierzył wszystkie rodziny Świętej Rodzinie z Nazaretu. Oprawę Liturgii tego dnia, jak i późniejszego modlitewnego czuwania, przygotowała Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Z pewnością dużym umocnieniem wiary i nadzieją na lepsze, były wypowiedziane słowa świadectw, jakie padały podczas czuwania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czwartek, 12 września

Reklama

Następny dzień - czwartek, był dniem Duszpasterstwa Kręgów i Ruchów Rodzin "Domowy Kościół". Członkowie tej wspólnoty korzystali z gościnności ks. kan. Jana Chmiesta, proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Na uroczystą Eucharystię przybyły również rodziny z tej właśnie parafii. Homilię wygłosił moderator diecezjalny Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie - ks. kan. Adam Hrabia. Kaznodzieja przypomniał m.in. początki Domowego Kościoła. Jego wspólnoty były przecież odpowiedzią ich założyciela - ks. Franciszka Blachnickiego, Sługi Bożego, na zagrożenia uderzające w rodzinę. Dopełnieniem homilii było świadectwo Wiesi i Andrzeja, pierwszych małżonków tej parafii należących do Domowego Kościoła. Po Mszy św. przedstawiciele poszczególnych wspólnot wraz z rodzinami parafii spotkali się na agapie. Był to czas świadectw, dzielenia się swoimi doświadczeniami i być może zaszczepienia pierwszego rodzinnego kręgu w parafii.

Piątek, 12 września

Reklama

Kolejny dzień był dniem refleksji nad problemem dzieci "niechcianych". Ten temat poruszano w czasie konferencji, która odbyła się w Urzędzie Miasta Częstochowy. Jej myślą wiodącą były słowa: "Mamo, nie porzucaj mnie". Spotkanie było zorganizowane przez: Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Częstochowy. W czasie debaty poruszano kwestie trudne i bolesne. Próbowano zdefiniować przyczyny wywołujące sytuacje, w których matki decydują się na porzucenie swych dzieci.
O godz. 18.00 przedstawiciele Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych, Klubu Rodzin Wielodzietnych i Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" uczestniczyli we Mszy św. w najstarszym częstochowskim kościele pw. św. Zygmunta. Ks. kan. Marian Wojcieszak, proboszcz parafii, wskazał w swej homilii na Rodzinę z Nazaretu jako jedyny wzór rodziny. Podkreślał, iż w chwilach życiowych zawirowań i trudności, należy szukać oparcia w Bogu, wsłuchiwać się w głos doświadczonych przez życie rodziców. Kontynuacją tej nauki było spotkanie w siedzibie "Civitas Christiana". Gospodarzem był prezes Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych Andrzej Świderski, który serdecznie powitał wszystkich zebranych. Prof. Ewa Gorczycka przedstawiła raport o stanie rodziny, natomiast Barbara Głąb, radna Miasta Częstochowy, zapoznała słuchaczy z przebiegiem prac nad wdrażaniem karty rodzin wielodzietnych w naszym mieście, których obecna Rada niestety nie podjęła. Mieczysław Malik, inicjator Klubu Rodzin Wielodzietnych i karty tych rodzin, pokreślił brak zainteresowania ze strony obecnych władz miasta polityką prorodzinną i wdrażaniem karty. Pomimo starań Stowarzyszeń, nie odbyła się ani jedna sesja poświęcona temu problemowi. Ks. prał. dr Jan Wilk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej archidiecezji, podsumowując spotkanie przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z Ludźmierza z 1997 r.: "Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych przybyło tutaj, aby zawierzyć Maryi swoje rodzinne, często niełatwe szczęście. (...) Nie bójcie się dawać świadectwa, świat może was nie rozumieć, świat może pytać, dlaczego nie poszliście łatwiejszą drogą, ale świat potrzebuje waszej miłości, waszego pokoju i tego waszego szczęścia. Niech Maryja Opiekunka Rodzin wspomaga was".

Sobota, 14 września

W sobotę 14 września w Leśniowie, w Sanktuarium Matki Bożej - Patronki Rodzin, odbyło się modlitewne spotkanie, które było kolejną okazją, aby oddać w opiekę Leśniowskiej Pani troski naszych rodzin i podziękować za Jej matczyną opiekę nad nimi. Tego samego dnia po południu, w ramach Dni Rodziny zorganizowany został w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie Festyn Rodzinny. Jak zwykle gościnny ks. Andrzej Sobota - proboszcz parafii, przygarnął pod swoje "skrzydła" amatorów relaksu i... pysznych ciast. Te ostatnie były oczywiście dziełem parafianek. Oprawę techniczną, ważną zwłaszcza w kontekście występu orkiestry działającej przy Zakładach Polontex, zapewnił Krzysztof Witkowski. Nad przebiegiem całości czuwał konferansjer i "wodzirej" ks. Mariusz Sztaba. Najmłodsi mieli okazję wykazać się swymi talentami w różnorakich konkursach, a nieco starsi mogli śpiewająco biesiadować przy wtórze orkiestry i ruszcie pełnym kiełbasek. Była też możliwość skorzystania z oferty naszego "Niedzielnego" wydawnictwa. Kto chciał, spędził naprawdę udane, rodzinne popołudnie i wieczór.

Niedziela, 15 września

W niedzielę zakończyły się II Dni Rodziny w Częstochowie. W kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa uroczystą Mszę św. odprawił ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli. W homilii Ksiądz Infułat odniósł się do zakończonego właśnie Święta Rodziny. Mówił o niezwykle istotnej misji rodziny: kształtowania katolików i Polaków, ludzi sumienia. W kontekście przypadającej właśnie tego dnia Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, Ksiądz Redaktor mówił również o roli mediów w naszym dniu powszednim. Zaznaczył ich olbrzymi wpływ na kształtowanie naszych postaw i ukazał zagrożenia, jakie z tego wynikają. Z wielką mocą uwypuklił znaczenie prasy, radia i telewizji katolickich. Mówił o tym, jak ważnym jest, że głoszą prawdę, od której coraz częściej, niestety, odchodzą inni nadawcy. Po zakończonej Eucharystii wierni mieli okazję już po raz drugi wysłuchać prof. Ewy Gorczyckiej, która omówiła przygotowany przez socjologów Raport o stanie częstochowskiej rodziny.
Wszyscy cieszymy się, że Dni Rodziny weszły już w kalendarz imprez katolickich, że w ich organizację włącza się coraz więcej instytucji i stowarzyszeń. Stanowi to dobrą prognozę na przyszłość i gwarancję jeszcze ciekawszych spotkań w roku przyszłym.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześnica papieża Leona XIV: mówił nam, że wiara polega na życiu z miłością

2025-05-27 10:15

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

dzięki uprzejmości Mildred Camacho/catholicnewsagency.com

Peruwiańska chrześnica papieża Leona XIV składa świadectwo!

„Ojcze chrzestny, kochamy cię! Niech żyje papież!” – wykrzyknęła Mildred, dzieląc się wzruszającym świadectwem o ojcu Robercie Prevoście, który był młodym księdzem augustianinem w Chulucanas w Peru, gdy się urodziła, a który dziś przewodzi Kościołowi jako papież Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Przeciwności pacjentów onkologicznych w walce o życie

2025-05-21 16:58

[ TEMATY ]

zdrowie

lekarz

Adobe Stock

W ciągu ostatniej dekady leczenie nowotworów przeszło prawdziwą rewolucję, która radykalnie zmieniła rokowania wielu pacjentów. Nowotwory, które kiedyś były wyrokiem, dziś stają się chorobami przewlekłymi. Choć leczenie onkologiczne jest coraz skuteczniejsze, nadal wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi i toksycznością, które mogą wpływać na jakość życia pacjenta. Wielu pacjentów chce świadomie i bezpiecznie wspierać swój organizm w walce z chorobą korzystając z potencjału medycyny komplementarnej. Dziś różne grupy interesu chcą odebrać im tę szansę.

Julia jeszcze jako nastolatka zachorowała na nowotwór mózgu. Diagnoza brzmiała strasznie: „gwiaździak drugiego stopnia, nieoperacyjny”. Dla Julii i jej mamy był to szok. Dotąd była aktywną nastolatką, uprawiała sport, lubiła taniec i pływanie. Choroba wywróciła ich życie do góry nogami. Po wielu miesiącach diagnozy trafiła do jednego z warszawskich szpitali, gdzie rozpoczęła chemioterapię. Bardzo szybko z wysportowanej nastolatki zmienia się nie do poznania. Miała problem z apetytem, schudła, często wymiotowała, wypadły jej włosy. Z dnia na dzień jej stan się pogarszał, a dotychczasowa terapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Z dnia na dzień jej ciało było coraz słabsze, jednak coraz silniejsza była chęć życia. – Nie chciałam rezygnować z leczenia konwencjonalnego, ale przez ogromne osłabienie organizmu nie byłam w stanie normalnie funkcjonować. Przede mną była studniówka i przede wszystkim matura. Nie chciałam rezygnować z życia – wspomina Julia.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Kiedy zrozumiemy, że ten poraniony człowiek na drodze przedstawia każdego z nas

2025-05-28 11:22

[ TEMATY ]

audiencja ogólna

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

„Módlmy się, abyśmy wzrastali w człowieczeństwie, aby nasze relacje były bardziej prawdziwe i bogatsze w współczucie” - zaapelował Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie papież skomentował przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,25-37).

Kontynuujmy rozważania na temat niektórych przypowieści ewangelicznych, które są okazją do zmiany perspektywy i otwarcia się na nadzieję. Brak nadziei wynika niekiedy z tego, że skupiamy się na pewnym rygorystycznym i zamkniętym sposobie postrzegania rzeczy, a przypowieści pomagają nam spojrzeć na nie z innego punktu widzenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję