Reklama

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”

11 października br., na kilka dni przed 30. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz symbolicznie rozpocznie prace budowlane Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Z tego miejsca jeszcze wyraźniej popłyną w Polskę i na cały świat te ważne słowa naszego największego rodaka

Niedziela Ogólnopolska 41/2008, str. 14-15

Kard. Dziwisz z dziećmi podczas warsztatów dla najmłodszych w Centrum „Nie lękajcie się!”
Adam Wojnar

Kard. Dziwisz z dziećmi podczas warsztatów dla najmłodszych w Centrum „Nie lękajcie się!”<br>Adam Wojnar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas inauguracji jego służby na Stolicy Piotrowej mocno zakorzeniły się w świadomości Polaków, szczególnie tych, którzy mieli okazję żyć w czasie tego wielkiego pontyfikatu. Jest nadzieja, że słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy. Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych, systemów politycznych, kierunków cywilizacyjnych. Nie lękajcie się!” znajdą swoje miejsce także wśród następnych pokoleń, które będą żyć w naszej ojczyźnie. Z pewnością przyczyni się do tego projekt zainaugurowany w 2006 r. - Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie.

Dla następnych pokoleń

Centrum działa krótko, ale już widać efekty jego działalności. Według dekretu podpisanego przez kard. Stanisława Dziwisza, Centrum jest organizacją publiczną, kościelną, kierowaną przez archidiecezję krakowską. W dekrecie, który powołał instytucję do istnienia, znajdują się słowa mówiące o tym, że Centrum istnieje dla „upamiętnienia wielkiego dziedzictwa osoby i pontyfikatu sługi Bożego Papieża Jana Pawła II”, a także aby „jego przykład i słowo zostały przekazane następnym pokoleniom”. Tę misję realizuje i będzie nadal realizowało na wielorakie sposoby przez: działalność naukową, edukacyjną, pomoc społeczną i medyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pamięć wyrażona w czynach

Reklama

Mając na uwadze przekazywanie ludziom nauki Jana Pawła II, Centrum organizuje modlitewne spotkania, proponuje zajęcia mające na celu studiowanie dzieł i nauczania kard. Karola Wojtyły. Jest to niejako kontynuacja badań podejmowanych przez założony przez kard. Franciszka Macharskiego Instytut Jana Pawła II. Co jakiś czas w siedzibie Centrum odbywają się także konferencje, wykłady otwarte i sympozja rozwijające myśli Jana Pawła II. W planach jest także organizowanie rekolekcji, dni skupienia, spotkań w grupach, a także powołanie do istnienia centrum wolontariatu. Wszystkie te działania będą podejmowane w duchu nauczania największego z Polaków. Będzie to dzieło „Nowej Ewangelizacji”. - Wszyscy pragniemy zatrzymać go takim, jakim był, z jego nauczaniem, poezją i wrażliwością na piękno, a nade wszystko z jego miłością do nas wszystkich i do każdego człowieka. O Janie Pawle II pragniemy, powinniśmy i musimy pamiętać - mówił kard. Dziwisz. Dzięki włączeniu się w działanie Centrum w jakiejkolwiek dziedzinie nasza pamięć wyrazi się w czynach.

Jan Paweł II dla przedszkolaków

W Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” zainaugurowane zostały we wrześniu br. „Warsztaty dla najmłodszych”. Codziennie od września aż do połowy października dzieci w wieku od 3 do 6 lat przychodzą na ul. Kanoniczą, gdzie specjalnie przeszkoleni wolontariusze prowadzą dla nich zajęcia. - Muszę podkreślić, że zainteresowanie akcją przerosło nasze wszelkie oczekiwania. Podwoiliśmy liczbę godzin warsztatowych, a wciąż zgłaszają się do nas chętni. Mamy na liście rezerwowej prawie dwa tysiące dzieci (oprócz ponad tysiąca już zapisanych uczestników). Dzwonią do nas ludzie z całej Polski z zapytaniem o możliwość realizacji warsztatów w ich miastach - opowiada koordynator akcji Paweł Kozakiewicz z Centrum „Nie lękajcie się”. Z powodu ogromnego zainteresowania zdecydowano, że w przyszłym roku w kwietniu odbędzie się kolejna seria warsztatów. Wystawa towarzysząca warsztatom będzie także wypożyczana w inne miejsca Polski. Warsztaty są jednym ze znakomitych przykładów działania Centrum. Wkrótce w jego działania włączą się także grupy młodzieżowe, organizowany będzie wolontariat.

Znaczące miejsce

Nieprzypadkowa jest lokalizacja miejsca pod budowę Centrum. Jego budowa rozpocznie się oficjalnie 11 października br. na terenie tzw. łagiewnickich „Białych Mórz”. To obszar tuż obok sanktuarium Miłosierdzia Bożego, skąd płynie na cały świat orędzie nadziei. W pobliżu miejsca, gdzie powstanie zespół budynków stanowiących bazę Centrum, pracował kiedyś Karol Wojtyła jako robotnik w fabryce krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay”, nieistniejących na tym obszarze od początku lat 90. XX wieku. Na terenie po zlikwidowanej fabryce, jeszcze przed powstaniem tutaj ogromnego centrum handlowego, w 1997 r., lądował Papież podczas swojej VI pielgrzymki do Polski. Program funkcjonalno-użytkowy powstającego Centrum obejmie m.in. Dom Jana Pawła II (w którego skład wchodzą m.in. muzeum, instytut z biblioteką, kaplica i oratorium oraz centrum konferencyjne), centrum rekolekcyjne, centrum szkolenia wolontariatu, obiekty hotelowe (hotel, dom pielgrzyma), amfiteatr na otwartej przestrzeni, plenerową Drogę Krzyżową, kładkę pieszą, parkingi i inne obiekty. Na terenie, gdzie powstanie Centrum, wykonano już pierwsze odwierty w ramach przygotowań placu pod budowę.
„W życiu wypowiadamy wiele słów i słyszymy wiele słów. Są jednak słowa - a nieczęsto się to zdarza - które utrwalają się na zawsze w pamięci, towarzyszą nam przez całe lata, wskazują kierunek drogi, określają nasze najgłębsze postawy i oczekiwania” - tak mówił kard. Stanisław Dziwisz w 2007 r., gdy poświęcał plac pod budowę Centrum „Nie lękajcie się!”. W ten sposób podkreślił wagę słów wypowiedzianych w 1978 r. przez polskiego Papieża. Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” będzie czuwało nad tym, aby te znamienne słowa zakorzeniły się w świadomości nie tylko Polaków, ale wielu ludzi z całego świata, którzy odpowiedzą na nie i będą budować cywilizację miłości, cywilizację świętości ludzkiego życia.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVI niedziela zwykła

2025-07-18 13:05

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP Episkopatu

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham, spojrzawszy, dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich, podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». Abraham poszedł więc śpiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem. Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» – Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». Rzekł mu jeden z nich: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona, Sara, będzie miała wtedy syna».
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Francja: zmarł kard. André Vingt-Trois, emerytowany arcybiskup Paryża

2025-07-18 17:26

[ TEMATY ]

zmarły

Paryż

Notre‑Dame

kard. André Vingt‑Trois

Vatican Media

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Osiemdziesiąt dwa uderzenia dzwonów we wszystkich kościołach diecezji paryskiej uczczą o godz. 17.00 pamięć o kard. André Vingt-Trois, arcybiskupie Paryża w latach 2005-2017, który zmarł wczesnym popołudniem w wieku 82 lat.

Pasterz, ojciec i przyjaciel
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję