Ukraina
Ingres arcybiskupa Mokrzyckiego
Reklama
Dnia 22 listopada we Lwowie odbył się ingres abp. Mieczysława Mokrzyckiego do tamtejszej archikatedry. Dotychczasowy metropolita kard. Marian Jaworski wezwał wiernych do wsparcia nowego hierarchy w jego posłudze.
W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zgromadzili się na uroczystości m.in. kard. Camilio Ruini z Rzymu, biskupi i księża z Ukrainy, Polski oraz innych krajów, duchowieństwo Kościołów wschodnich oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, uczelni wyższych z Ukrainy i Polski, przybył również Wiesław Osuchowski - konsul generalny RP we Lwowie.
Kard. Jaworski przypomniał, że nie ma Kościoła bez biskupa i podziękował Bogu za to, że Kościół lwowski może mieć swojego biskupa i nowego metropolitę. Wyraził radość z demokratycznych zmian, które dokonują się na Ukrainie i nadzieję, że będą one kontynuowane.
W homilii abp Mokrzycki nawiązał do swojego biskupiego zawołania w którym zawarte jest słowo „humilitas” - pokora. - Staję z tym zawołaniem dzisiaj wobec Kościoła lwowskiego i pragnę, aby wyznaczało ono tonację mojej pieśni. W słowie tym zawiera się bowiem - według słów św. Teresy - prawda. Jest w nim też miłość i całkowite powierzenie się miłości, tej zwłaszcza, którą jest sam Bóg - powiedział.
Abp Mokrzycki wyraził także wdzięczność Benedyktowi XVI: - Ojciec Święty konsekrował mnie, a przed miesiącem uczynił stróżem Kościoła lwowskiego. Ufam, że w tej posłudze będę mógł nadal czuć się wzbogacony wraz z Wami przymiotami jego serca i umysłu.
UNESCO
Miliony dzieci bez dostępu do oświaty
Reklama
Miliony dzieci w biednych krajach nie mają wystarczającego dostępu do oświaty - głosi nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Wyniki globalnego monitoringu na rok 2009, opublikowane 25 listopada w Paryżu, mówią o katastrofalnej sytuacji edukacyjnej w krajach Trzeciego Świata.
- Kiedy załamuje się system finansowy, konsekwencje są bardzo widoczne i rządy zaczynają działać - skomentował wyniki raportu dyrektor generalny UNESCO Koïchiro Matsuura. I dodał: - Kiedy upada system oświaty, konsekwencje są gorzej widoczne, ale nie mniej realne. Nierówne szanse na edukację sprzyjają rozszerzaniu się ubóstwa, głodu, śmiertelności niemowląt i zmniejszają szanse na rozwój ekonomiczny.
Na całym świecie ok. 193 mln dzieci, które osiągnęły wiek szkolny, cierpi z powodu niedożywienia. Z sytuacją tą mamy do czynienia przede wszystkim w Afryce, lecz także w Azji Południowej, gdzie w niektórych rejonach niedożywionych jest ponad 40 proc. dzieci. Jak zaznaczają autorzy raportu, w wielu krajach wysoki wzrost gospodarczy nie przyczynił się do poprawy położenia najuboższych warstw ludności.
Na świecie 75 mln dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie otrzymuje żadnej edukacji. Podczas gdy w krajach bogatych ponad 30 proc. młodzieży kończy uniwersytet, to w regionie subsaharyjskim zaledwie 5 proc. W tej części planety co trzecie dziecko nie ma dostępu do szkolnictwa.
Słaby poziom edukacji nie dotyczy tylko dzieci. Oblicza się, że na całym świecie 776 mln osób dorosłych to analfabeci, z czego 2/3 stanowią kobiety. Daje to 16 proc. populacji globu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hiszpania
Wyrok na krzyż!
Dyskusję na temat granic wolności religijnej wywołała w Hiszpanii decyzja sędziego, który nakazał usunięcie wszystkich krzyży ze szkoły w Valladolid. W ten sposób przychylił się do wniosku stowarzyszenia walczącego o laicką szkołę. Krzyże mają być zdjęte, mimo iż sprzeciwia się temu rada pedagogiczna.
Smutek z powodu decyzji sądu wyraził miejscowy arcybiskup Braulio Rodríguez Plaza. Przypomniał, że krzyż jest nieodłączną częścią hiszpańskiej kultury. - Na bazie tego orzeczenia wszelkie znaki religijne będą mogły zostać usunięte, by być może nie urazić czyjejś wrażliwości czy uczuć - zauważył arcybiskup Valladolid. Hierarcha pyta jednocześnie, czy będzie to oznaczać, że w przyszłości np. z Bruges - uznawanego za najlepiej zachowane średniowieczne miasto Europy - będą musiały zniknąć wszelkie odniesienia religijne.
Ludzie
Bp Robert Hermann
W Baltimore na zakończenie obrad amerykańskich biskupów bp Robert Hermann z Saint Louis powiedział: - Każdy z obecnych tu biskupów traktowałby jako przywilej oddać jutro życie, by zaprzestano dokonywania aborcji. Wyjaśnił, że odzew katolików w tym kraju na problem aborcji jest nieproporcjonalny do rozmiarów tragedii. Bp Hermann wskazał, iż w ciągu ostatnich 35 lat Amerykanie stracili 50 razy więcej dzieci niż żołnierzy podczas wszystkich wojen od czasów walk o niepodległość. - Jeśli więc chcielibyśmy oddać jutro życie, powinniśmy też chcieć aż do końca życia wykorzystywać wszelkie formy krytyki, by przeciwstawiać się temu straszliwemu zabijaniu dzieci - dodał.
- Wydaje się jednak, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że zabitych zostało 50 mln dzieci. Walczyliśmy, by ratować dzieci wielorybów, a teraz głosujemy na proaborcyjnych polityków, co nie ma najmniejszego sensu - powiedział. Jego zdaniem, biskupi powinni bez żadnych obaw promować tę sprawę, nie zważając na poprawność polityczną i nie starając się budować koalicji z ludźmi opowiadającymi się za tzw. wolnym wyborem.
Krótko
Ponad 150 osób zginęło, a ponad 300 odniosło rany w wyniku serii 10 ataków terrorystycznych w indyjskiej stolicy finansowej - Bombaju. Za atakami stoją terroryści islamscy powiązani z pakistańskimi ekstremistami oraz z Al-Kaidą.
Polski prezydent pod ostrzałem. Przebywający z wizytą w Gruzji prezydent Lech Kaczyński razem ze swoim gruzińskim odpowiednikiem udali się na teren, który powinien być gruziński, a okazało się, że stoją tam wojska rosyjskie. Osetyjscy pogranicznicy przyznali, że to oni oddali strzały ostrzegawcze. Prezydencka kolumna zawróciła do Tbilisi.
Ukraina i Gruzja oddane pod rosyjską strefę wpływów? Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice wycofała się z jednego z głównych założeń amerykańskiej administracji, jakim było objęcie Gruzji i Ukrainy Planem na rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP) - poinformował „Financial Times”.
Jeden z najważniejszych amerykańskich procesów w sprawie finansowania terroryzmu dobiega końca. Przywódcy największej muzułmańskiej organizacji charytatywnej w USA zostali skazani za pomaganie palestyńskiemu Hamasowi, który przez UE i USA jest uznawany za organizację terrorystyczną.
Niemiecki dziennik „Die Welt” użył sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Mimo tego, że po protestach natychmiast przeprosił, polski MSZ zastanawia się nad wytoczeniem głośnego procesu niemieckiej gazecie.
Rosyjskie okręty wojenne zawinęły w końcu listopada do wenezuelskiego portu La Guaira, by wziąć udział we wspólnych z marynarką wojenną Wenezueli ćwiczeniach na Morzu Karaibskim.
Założyciel włoskiej partii komunistycznej Antonio Gramsci (1891-1937) pod koniec życia nawrócił się i przyjął sakramenty - ujawnił bp Luigi De Magistris podczas konferencji prasowej w Radiu Watykańskim.
Sąd w Moskwie odmówił rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej. Trybunał w Strasburgu może więc zostać zasypany setkami skarg na Rosję.
Ponad 75 proc. Grenlandczyków opowiedziało się za rozszerzeniem autonomii tego terytorium zależnego od Danii, co otwiera drogę do ewentualnej niepodległości.
Rosja słabnie. Firmy rosyjskie zlikwidują w najbliższych miesiącach ok. 200 tys. etatów z powodu spowolnienia gospodarczego związanego ze światowym kryzysem finansowym - zapowiedział wysoki rangą urzędnik rosyjski.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.