W Jarosławiu w sali przy Kolegiacie prezentowane są comiesięczne wykłady z zakresu etyki, filozofii, a nade wszystko dotyczące pracy nad tworzeniem i umacnianiem chrześcijańskich wartości w środowisku zamieszkania i w całym kraju.
15 września dr Mieczysław Ryba z Instytutu Edukacji Narodowej w Lublinie przedstawił słuchaczom wykład O konieczności angażowania się w życie społeczne. Poruszył szereg aspektów wskazujących na znaczenie umiejętnego wyławiania liderów i ludzi otwartych, posiadających kompetencje do realizacji polityki lokalnej. Dr Ryba wskazał na przykre doświadczenia w niektórych środowiskach prowadzące do atomizacji systemu więzi ideowych, etycznych i środowiskowych. Za najpoważniejsze zagrożenia uznał relatywizm poznawczy i moralny tworzący ideologię liberalną. W celu budowania lepszej przyszłości Polski i jej mieszkańców, także tych działających w małych ojczyznach, należy - zdaniem wykładowcy - posiąść umiejętność właściwego rozpoznania potrzeb społecznych. Ich diagnozą powinny zająć się elity, o organizowanie których powinny zabiegać środowiska osób zorientowanych patriotycznie. Wszyscy, zarówno przywódcy jak i członkowie tych grup, powinni być poddani procesom formacyjnym.
Każde środowisko, zdaniem dr. Ryby, powinno jasno i czytelnie zdefiniować cel swojego działania. Pomimo licznych, często niedobrych doświadczeń, należy rozwijać i doskonalić życie społeczne na wszystkich możliwych poziomach. Dr Ryba powołał się na koncepcje zawarte w dorobku intelektualnym ks. Stanisława Konarskiego, który apelował o udział w aktywnym życiu społecznym i wskazywał, że aktywność tę należy zaczynać od oddziaływania na świadomość Polaków. Przechwycenie przez ludzi obojętnych lub wrogich tradycyjnym systemom wartości rządu dusz nie może wróżyć narodowi pozytywnych zmian w sferze moralności, kultury, gospodarki itp. Pojawienie się dojrzałych elit może dać rękojmię poprawy tego, co złe w życiu społecznym i kierowania wysiłku intelektualnego w stronę wartości chrześcijańskich i narodowych.
Wykład dostarczył zebranym wiedzy nie tylko historycznej, ale także tej z pogranicza socjologii i etyki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu