Spotkanie Kół Caritas
12 października w Nowym Żmigrodzie zebrali się przedstawiciele parafialnych i szkolnych kół Caritas z dekanatu żmigrodzkiego. Podczas spotkania omówiono bieżącą działalność Caritas, m.in. ostatnią pomoc powodzianom w Czechach czy akcje podejmowane w Tygodniu Miłosierdzia.
Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik podkreślał, że pomoc bliźniemu powinna przejawiać się w stałym świadczeniu uczynków miłosierdzia, w myśl starożytnego powiedzenia: "Duszą chrześcijańskiej troski o bliźniego jest troska o duszę".
Spotkanie parafialnych i szkolnych kół Caritas odbyło się również w Jaśle dla dekanatów: Jasło-Wschód i Jasło-Zachód oraz w Sędziszowie.
Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie
12 października w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie odbył się Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Podczas uroczystej Mszy św. 36 osób otrzymało z rąk ks. Stanisława Ruszla, moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie, krzyż animatorski. Dzień Wspólnoty zainaugurował nowy rok pracy Stowarzyszenia. Jego działania mają charakter formacyjny, a ich celem jest przygotowanie młodych ludzi do dawania żywego świadectwa o Chrystusie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hołd żołnierzom AK
Reklama
Za pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej modlono się 12 października w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku. Mszy św. w intencji rodaków poległych w obronie
Ojczyzny przewodniczył ks. Tadeusz Wołosz, kustosz sanktuarium. Słowo Boże wygłosił ks. mjr Leon Szot, proboszcz parafii garnizonowej. Ważnym punktem uroczystości było poświęcenie Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej, który stanął na cmentarzu parafialnym w Chmielniku. Odbyła się też okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Patronem tej placówki jest porucznik Jan Bałda, inicjator powołania oddziału AK w Chmielniku, zamordowany w 1943 r. w Matysówce.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej, władz wojewódzkich i powiatowych.
"Dzień Papieski"
Jan Paweł II świadek nadziei - to hasło tegorocznego "Dnia Papieskiego" obchodzonego w Polsce 13 października.
W diecezji rzeszowskiej obchody połączono z wydarzeniami kulturalnymi upamiętniającymi pontyfikat Ojca Świętego.
W kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie otwarto wystawę pt. Białe służby nowego tysiąclecia poświęconą działalności harcerskiej we Lwowie i Krakowie w czasie pielgrzymek papieskich. W kościele Ojców Bernardynów odprawiona została Msza św. w intencji Ojca Świętego. Odbyła się też sesja nt. Przesłanie Jana Pawła II do młodych zorganizowana przez Stowarzyszenie Katolickie "Ruch Kultury Chrześcijańskiej".
W ramach Dni Papieskich 14 października w Teatrze "Maska" młodzież wystawiła sztukę Jonasz. Zorganizowano też spotkanie z udziałem reprezentantów gimnazjów i szkół podstawowych z całej diecezji.
Pielgrzymka pracowników służb komunalnych
Reklama
Pracownicy rzeszowskiego MPWiK, MPK, MZBM, MPC oraz jasielskiego MPGK wzięli udział w XII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Firm Komunalnych i Ochrony Środowiska na Jasną Górę.
12 i 13 października modlono się o umocnienie duchowe, o pokój na świecie oraz w intencji Ojczyzny. Pielgrzymka była wyrazem wdzięczności za peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej po parafiach diecezji rzeszowskiej. W jej programie znalazły się: wspólna Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, wykłady nawiązujące do hasła pielgrzymki, którym były słowa Jana Pawła II Wypłyń na głębię, aby lepiej poznać Chrystusa oraz refleksje i kazania, które dotyczyły etyki pracy i poszanowania świata jako dzieła stwórczego Boga. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. celebrowana przez bp. Wiktora Skworca, ordynariusza diecezji tarnowskiej. Tegoroczną pielgrzymkę na Jasną Górę zorganizowali pracownicy firm komunalnych z Nowego Sącza. Z diecezji rzeszowskiej uczestniczyło w niej 400 osób. Była to najliczniejsza grupa pielgrzymów.
Jubileusz Szkoły Muzycznej
Państwowa Szkoła Muzyczna Pierwszego Stopnia w Strzyżowie obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. W uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się 12 października uczestniczyli nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły. Podczas Mszy św. odprawionej w intencji pracowników i wychowawców placówki dziękowano za dotychczasową działalność. Modlono się też o błogosławieństwo Boże dla utalentowanej muzycznie młodzieży. Liturgię uświetnił Chór Kameralny ze Strzyżowa pod dyrekcją Grzegorza Oliwy.
Terliczka - Wieczór Fatimski
13 października Ojcowie Kapucyni z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Ojca Pio zorganizowali "Wieczór Fatimski". Okazją do modlitwy była 85. rocznica ostatniego objawienia Matki Bożej i cudu słońca w Fatimie. W trakcie wieczoru modlono się o pokój na świecie i wynagradzano Bogu za wszelkie zło, którego dopuszcza się człowiek.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej. Po Mszy św. zebrani wysłuchali referatu redaktora Czesława Ryszki pt. Jan Paweł II - papież Fatimski. Wieczór zakończyła wspólna modlitwa różańcowa.