"Swoje błogosławieństwo przekazuję ojcu Tadeuszowi i wszystkim, którzy wraz z nim dzielnie prowadzą Radio Maryja w przyszłość. Aby nie zrażając się trudnościami, szli do przodu z Alleluja na ustach i w sercu" - takie słowa na zakończenie Mszy św. wypowiedział bp Ireneusz Pękalski. Takie słowa - solidarności i poparcia dla Radia Maryja były na ustach wszystkich zgromadzonych w poniedziałek 30 września w kościele Świętych Archaniołów Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim.
Aleksandrów Łódzki to 20-tysięczne miasteczko leżące na północny zachód od Łodzi. Podobnie jak stolica województwa kojarzone jest z przemysłem włókienniczym. Jednak teraz, gdy w całym kraju panuje recesja, bezrobocie nie ominęło też jego mieszkańców. W samym centrum stoi wybudowany w stylu klasycystycznym kościół pw. Świętych Archaniołów Rafała i Michała. To właśnie w tym kościele, w tej parafii gościło 30 września Radio Maryja. Na zaproszenie proboszcza ks. prał. Norberta Ruckiego i Koła Przyjaciół Radia Maryja z Aleksandrowa przybyli ojcowie z Radia oraz wierni słuchacze prawie z całej archidiecezji łódzkiej.
Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego zaplanowana była na godz. 18.30. Jednak już długo przed Eucharystią w kościele gromadzili się ludzie. Wkoło świątyni słychać było gwar rozmów, przychodziły coraz to nowe grupy osób. Chętni mogli nabyć miesięcznik Rodzina Radia Maryja, który rozprowadzała pani Maria z Łodzi. Na ławeczce czekał na swoich kolegów chórzystów "Lutni" pan Stanisław. Przyszedł na spotkanie z żoną, z którą razem słuchają Radia Maryja. "Nigdzie, w żadnej innej rozgłośni radiowej, nie poruszają tak ważnego dla Polski problemu - wykupu ziemi - mówi. -Tylko dzięki Radiu Maryja wiem, że jest to poważne zagrożenie dla naszego kraju". Przed Mszą św. idzie na chór. Na rozpoczęcie będą śpiewać Gaude Mater.
Spotkania z Radiem, które odbywają się w całej Polsce, w każdy poniedziałek w innym zakątku naszej Ojczyzny, gromadzą wielu ludzi. Ludzi w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, ale wielkim zatroskaniu o Polskę. Gdy tak przed Mszą św. rozmawiam z niektórymi z nich, gdy słucham tego, co mówią, przypomina mi się festiwal poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu i wnuk naszej wielkiej poetki. Jan Bielski powiedział wtedy: "Nie mogło spotkać Polski nic lepszego, jak to Radio".
Panie Ewa i Joanna, matka z córką, przyjechały z Sieradza. Razem z nimi jest pięcioletnia córeczka pani Ewy - Paulinka - śliczna blondyneczka, ubrana w regionalny sieradzki strój. Te trzy pokolenia to słuchaczki Radia Maryja. Są na poniedziałkowych spotkaniach zawsze, gdy tylko odbywają się w "pobliżu". Do Aleksandrowa Łódzkiego przyjechało wiele zorganizowanych grup, z Łodzi, Pabianic, Ozorkowa, Zduńskiej Woli, Ksawerowa, Radomia, Domaniewa i Bedonia. Jest Koło Przyjaciół Radia Maryja z Brzezin razem ze swoim założycielem - franciszkaninem, wieloletnim gwardianem w miejscowym klasztorze - o. Aleksandrem Szlachtą. Jest też maturzystka Ania, która od kilku lat prowadzi młodzieżowe Koło RM w Konstantynowie Łódzkim, a także wiele, wiele innych osób. Wszystkie pokolenia, niekiedy całe rodziny. W to poniedziałkowe popołudnie nawet pogoda sprzyjała uroczystości. Było słonecznie i ciepło.
Przed Mszą św., którą sprawowało wspólnie z Księdzem Biskupem 16 kapłanów, wystąpił młodzieżowy zespół "Szewce" i parafialna grupa Odnowy w Duchu Świętym. To oni wprowadzili wszystkich obecnych w stan modlitewnej zadumy. Było to przygotowanie do Mszy św. Wreszcie rozpoczęła się tak oczekiwana Eucharystia. Wspólnie z przybyłymi z archidiecezji łódzkiej księżmi sprawowali ją o. Piotr Andrukiewicz i o. Waldemar Gonczaruk z Radia Maryja. Msza św. odprawiana była w intencji Radia, ludzi chorych oraz o zgodę i pokój w naszej Ojczyźnie przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. W homilii bp Pękalski nawiązał do ostatniej papieskiej pielgrzymki do Polski. Przypomniał zawierzenie świata Bożemu miłosierdziu. "Trzeba, byśmy umieli być wdzięczni Bogu i Ojcu Świętemu za to szczególne wywyższenie, że ten akt odbywa się na polskiej ziemi" - powiedział Ksiądz Biskup. Zwrócił się także do wszystkich, aby przekazywali miłosierdzie innym ludziom. Podkreślił wartość słowa i wielką odpowiedzialność, jaką ponosi człowiek za nie. "Nasze słowa wypowiadane w relacji z drugim człowiekiem muszą nieść miłość, pocieszenie, ukojenie, ale także prawdę - i choć czasem prawda jest bolesna i niewygodna, trzeba to robić, pamiętając o miłości do drugiego człowieka". Na koniec Ksiądz Biskup zaapelował o to, byśmy w rodzinach, parafiach, Polsce i w całym świecie byli budowniczymi cywilizacji miłości.
Msza św. miała piękną oprawę muzyczną, którą zapewnił parafialny chór pod dyrekcją prof. Ireneusza Kijanki oraz orkiestra miejscowej OSP. Nad wszystkim czuwał niestrudzony Ksiądz Poboszcz. W trakcie Mszy św. dojechał długo oczekiwany dyrektor RM - o. Tadeusz Rydzyk. Na zakończenie, przed błogosławieństwem bp Pękalski podziękował za to, że mógł po raz pierwszy zaistnieć na falach Radia Maryja.
Ks. prał. Norbert Rucki odpowiedział, że chyba nie ostatni. I tak wywiązał się wspaniały dialog pomiędzy bp. Pękalskim a uczestnikami uroczystości. Ksiądz Biskup powiedział wszystkim obecnym, że 26 października wygłosi w Radiu Maryja na żywo z Torunia katechezę.
Po Mszy św. odśpiewano Boże, coś Polskę.
Na uroczystościach z Radiem Maryja nie może zabraknąć o. Tadeusza Rydzyka i jego "rozmowy" ze słuchaczami. Tak było i tym razem. Owacyjnie witany Ojciec Dyrektor ma tak dobry kontakt z ludźmi, że chciałoby się długo słuchać tego, co mówi. Przy ołtarzu zgromadziły się zwłaszcza dzieci, którym Ojciec rozdawał obrazki. A wierni zgromadzeni tego dnia w kościele manifestowali swoją solidarność z Radiem, bo tak jak powiedziała pani Kazimiera z Łodzi - wielu z nas zaczyna dzień z Radiem, a potem, gdy trzeba już iść spać, też towarzyszy nam włączony odbiornik i modlitwa.
Punktualnie o godz. 21.00 odśpiewano Apel Jasnogórski, a potem do późna w nocy toczyły się "rozmowy niedokończone". Wzięli w nich udział m. in.: ks. prał. Norbert Rucki, ks. prof. Stanisław Skobel, ks. Tomasz Ewertowski OMI, pochodzący z Aleksandrowa misjonarz z Mauritiusa - ks. Maciej Paramuszczak. Tematem rozmów było świętowanie niedzieli. Rozmowy prowadził ojciec Piotr.
Jeśli ktoś patrzyłby na to z boku, co tego dnia działo się w aleksandrowskim kościele, mógłby potwierdzić słowa bp. Pękalskiego: "Mając takich dzielnych słuchaczy rozmiłowanych w Maryi, trudno nie zwyciężać". To fenomen Radia Maryja, poniedziałkowych spotkań, bo miłością i modlitwą można zdziałać cuda.
Pomóż w rozwoju naszego portalu