Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2009, str. 8

BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszenie na 298. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą

„Bóg kocha życie”

Reklama

Tegorocznemu pielgrzymowaniu będą towarzyszyć słowa Jasnogórskich Ślubów Narodu: „Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady! Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłóbek Betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca wszelkiego życia i za najcenniejszy skarb Narodu”.
Słowa te korespondują z hasłem duszpasterskim Kościoła w Polsce: „Otoczmy troską życie”. Tak, poprzez nasze pielgrzymowanie pragniemy zatroszczyć się nie tylko o życie, ale przede wszystkim o ŻYCIE.
Dlatego w czasie tegorocznego pielgrzymowania chcemy iść do Źródła życia i przypomnieć sobie oraz uwierzyć, że Bóg kocha życie. Chciał, byśmy żyli. Kocha nasze konkretne życie, troszczy się o nie, zbawia i pragnie je kochać na wieczność. Nasze życie ma Ojca i jest tak cenne dla Niego, że wydał za każdego z nas życie swego Syna Jezusa Chrystusa oraz posyła nam Ducha Świętego, byśmy mieli Jego życie w obfitości.
W naszym pielgrzymowaniu zbliżamy się powoli do jubileuszu 300-lecia. To nie tylko wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim wydarzenie wiary. Ileż pokoleń odkryło w czasie pielgrzymich dni sens życia, iluż ludzi odnalazło tu życie! Myślę, że wielu z Was także może o tym świadczyć. Dlatego zapraszam Was wszystkich na pielgrzymi szlak, byśmy w tym roku mogli wspólnie odkrywać, przeżywać i świadczyć, że życie jest wartością Bożą, a nie tylko ludzką, i że On je kocha.
Z okazji zbliżającego się jubileuszu 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej zostanie wydany pierwszy z serii trzech pamiątkowych ryngrafów. W tym roku będzie on brązowy, w przyszłym - srebrny, a w 2011 r. - złoty. Chcemy w ten sposób, przez wstawiennictwo Maryi, Matki i Pani Jasnogórskiej, wyrazić naszą wdzięczność Bogu za to wspaniałe dzieło, jakim jest pielgrzymowanie. Chcemy dziękować za dziesiątki pokoleń wiernych, którzy nieprzerwanie każdego roku od 300 lat przemierzali i przemierzają drogi wiary do „Kany” i „Wieczernika” na Jasnej Górze.
Pamiątkowy ryngraf będzie mógł nabyć każdy pielgrzym, także pielgrzymi duchowi oraz ci, którzy pielgrzymowali w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej, a teraz z rozmaitych przyczyn nie mogą brać w niej udziału. Uroczyste nałożenie ryngrafów oraz Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Matce Bożej będą miały miejsce w czasie Mszy św. na Górce Przeprośnej.
Zapisy na pielgrzymkę rozpoczną się 1 sierpnia w naszym kościele Świętego Ducha w Warszawie (ul. Długa 3). Pielgrzymi duchowi mogą zapisywać się także telefonicznie oraz dodatkowo w siedzibie Radia Jasna Góra w Częstochowie.

O. Albert Oksiędzki OSPPE, Kierownik 298. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę

Zapisy na 298. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą w dniach 1-5 sierpnia 2009 r.: ul. Długa 3, Warszawa lub na trasie pielgrzymki. Pielgrzymka Duchowa, 20 lipca - 14 sierpnia 2009 r.: ul. Długa 3, Warszawa, również telefonicznie (0-22) 831-45-75 - w Warszawie, (0-34) 365-18-13 - Radio Jasna Góra w Częstochowie.
Więcej informacji: www.warszawa.paulini.pl.

Organista, chórmistrz, kompozytor, pedagog

Zmarł prof. Eugeniusz Brańka

Reklama

W wieku 87 lat zmarł 18 lipca br. prof. Eugeniusz Brańka, jasnogórski organista, chórmistrz i kompozytor. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 22 lipca w Bazylice Jasnogórskiej. Najpierw wprowadzona została trumna z ciałem Zmarłego i odbył się koncert żałobny.
Śp. prof. Brańkę żegnali m.in.: o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. Sebastian Matecki - podprzeor klasztoru Jasnej Góry, o. Józef Płatek - były generał Zakonu Paulinów, o. Eliasz Babski, o. Eustachy Rakoczy, o. Wincenty Cykowski, rodzina i przyjaciele. Wśród chórów występujących w koncercie żałobnym były: Chór Męski z Parafii św. Jakuba, Kwartet Chóru Pochodnia, Chór Mieszany im. Królowej Polski.
- Otaczamy dziś szczególną modlitwą śp. prof. Eugeniusza Brańkę, który przez swoją bogatą działalność artystyczno-muzyczną wpisał się na stałe zarówno w historię Jasnej Góry, jak i całego naszego miasta Częstochowy - mówił o. Józef Płatek, przedstawiając życiorys Zmarłego.
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który w homilii powiedział m.in.: - Skrupulatnie przygotowywał się do wielkiego powołania, które w szczególny sposób zaowocowało w tym miejscu. Pięknie jego ofiarną pracę i życie streszcza przesłanie św. Pawła: „Nie żył dla siebie i nie umierał dla siebie”. I w życiu, i w śmierci należał do Pana, bo większość swojego życia spędził w tym miejscu.
Po Mszy św. nastąpił przejazd na cmentarz Kule w Częstochowie i złożenie trumny z ciałem Zmarłego do grobu.
Eugeniusz Brańka - organista, chórmistrz, kompozytor i pedagog. W latach 1945-52 studiował na Wydziale Wokalnym Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, a następnie na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów. W latach 1952-98 był głównym organistą i chórmistrzem na Jasnej Górze, organizując koncerty i przygotowując oprawę muzyczną najważniejszych wydarzeń w Sanktuarium. Ma w swym dorobku liczne koncerty organowe w miastach całej Polski. Skomponował wiele utworów chóralnych, świeckich i kościelnych, szczególnie maryjnych, a także utworów organowych. Prowadził szeroką działalność pedagogiczną, m.in. w Wyższej Szkole Pedagogicznej, w Diecezjalnym Studium Organistowskim, w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej w Częstochowie. Współpracował z Filharmonią Częstochowską i Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszkański zakon świeckich

Dwudniowa 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Jasną Górę odbyła się pod hasłem: „Idziemy za Chrystusem Ubogim”. Tegoroczna pielgrzymka skupiła 5 tys. osób. Centralnym punktem jasnogórskiego spotkania była Msza św. sprawowana 18 lipca na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Jacek Waligóra - prowincjał krakowskich Kapucynów, przewodniczący Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce.

Żeglarze

Dnia 18 lipca odbyła się 5. Pielgrzymka Żeglarzy, połączona z 5. Jasnogórskim Spotkaniem Szantowym „Rubin ´09”. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył ks. Grzegorz Woźniak z archidiecezji lubelskiej, z zamiłowania żeglarz. Oprawę muzyczną przygotowały zespoły szantowe. Europejski koordynator duszpasterstwa ludzi morza o. Edward Pracz mówił w homilii: - Narzuca się porównanie z Apostołami, którzy byli rybakami, a więc ludźmi morza, oni spotkali na swej drodze największego nawigatora świata - Jezusa Chrystusa, który postawił im olbrzymie wyzwanie: „Pójdź za Mną”. Po Mszy św. w Sali Papieskiej odbył się koncert szantowy.

Pielgrzymka z Wadowic

Pod hasłem: „Maryjo, na drogach nam nadzieją świeć” 19 lipca dotarła na Jasną Górę 24. Piesza Pielgrzymka z Wadowic, rodzinnego miasta Papieża Jana Pawła II. W ciągu 6 dni ponad 400 pątników pokonało trasę 160 km. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Maciej Ścibor. Mszy św. pielgrzymkowej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył ks. prał. Tadeusz Kasperek, proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach i dziekan dekanatu Wadowice Południe.

Przyszli ze Skałki

Po raz 33. przybyła na Jasną Górę - 21 lipca - pielgrzymka z krakowskiej Skałki. Wędrowano pod hasłem „Otoczmy troską życie”. Pielgrzymkę prowadzili paulini, na czele z o. prof. Ludwikiem Koszowskim. Konferencje w czasie drogi głosił o. Jerzy Kielech. Pielgrzymi z Krakowa-Skałki uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, pod przewodnictwem o. Jana Bruda.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję