Pomóc można przede wszystkim kupując „e-pączka” na stronie www.paczek.kapucyni.pl. Równowartość jednego pączka to koszt wyżywienia afrykańskiego dziecka przez dwa dni. Na wspomnianej stronie można kupić dowolną liczbę „wirtualnych pączków” i w ten sposób wesprzeć projekty prowadzone przez kapucynów, które obejmują m.in. edukację, opiekę zdrowotną, sprawy społeczne i religijne oraz działalność związaną z dostarczaniem ludziom zdrowej wody.
- W tym roku skupiamy się szczególnie na projektach związanych z nauczaniem, co w Afryce jest nierozerwalnie związane z dożywianiem. Istotne są również miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas poza szkołą. Często są w nich wspierani także dorośli, bo organizowane są tam np. zajęcia krawieckie czy alfabetyzacji - wymienia br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji „Kapucyni i Misje".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dlatego właśnie tegoroczna akcja „Wyślij pączka do Afryki” nosi podtytuł „Chcemy się uczyć - pomóż nam”. Na tegoroczne projekty prowadzone przez 9 misjonarzy kapucyńskich potrzeba 670 tys. zł.
- Zaczyna się Wielki Tydzień, czyli ostatnie dni, by przeżyć duchowo Wielki Post. Jednym z jego elementów jest na pewno jałmużna, która w naszej akcji przyjmuje konkretny cel. Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli kapucyńscy misjonarze będą mogli skutecznie realizować swoje cele. Już teraz dziękujemy za okazane serce - podsumowuje br. Steliga.
Głównym dniem akcji był Tłusty Czwartek, ale wpłat można dokonywać aż do samych Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych to: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”).
W Republice Środkowoafrykańskiej, Gabonie i Czadzie pracuje dziewięciu polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Zakonnicy dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.