Reklama

Kościół

Miechów: odpust „jerozolimski” i sympozjum popularnonaukowe

15 lipca 2023 r., w parafii pw. Grobu Bożego w Miechowie (w diecezji kieleckiej) będzie obchodzony, jak co roku, tzw. odpust jerozolimski, z okazji przypadających w tym dniu: rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego w Miechowie (1802 r.), rocznicy poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie (1149 r.) i rocznicy wyzwolenia Jerozolimy przez krzyżowców (1099 r.). Tegorocznej uroczystości odpustowej w Miechowie będzie przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który odprawi uroczystą Mszę Św.

[ TEMATY ]

Miechów

Paweł Mazur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach miechowskiego odpustu jerozolimskiego odbędzie się również interdyscyplinarne sympozjum popularnonaukowe: „Z Jerozolimy do Miechowa, z Miechowa do Jerozolimy…”, które zainauguruje wykład prof. dr. hab. inż. Macieja Pawlikowskiego z Akademia Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pt.: „Wyniki badań mineralogiczno-petrograficznych skał Grobu Bożego w Jerozolimie”. Następnie dr hab. Ewa Horyń, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wygłosi referat pt.: „Pamięć o zmarłych utrwalona w inskrypcjach z bazyliki Grobu Bożego w Miechowie”. Miechowskie sympozjum zakończy wystąpienie dr hab. Tadeusza Mikołaja Trajdosa, profesora Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie: „Bożogrobcy miechowscy na ziemiach szaryskiej, sądeckiej i spiskiej”. Po sympozjum, w bazylice miechowskiej będzie celebrowane tradycyjne nabożeństwo „Godzinki o Bożym Grobie”, które zakończy uroczysta eucharystia.

Reklama

Miechów, który ze swoim Sanktuarium Grobu Bożego, jest zwany „Polską Jerozolimą”, w tym roku obchodzi 860. rocznicę przybycia z Ziemi Świętej Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie, którego członkowie, zwani na ziemiach polskich „bożogrobcami” lub „miechowitami”, założyli tutaj w 1163 r. swoją pierwszą fundację zakonną iprzez prawie 650 lat, aż do kasaty w 1819 r. oddawali się prowadzeniu działalności duszpasterskiej, edukacyjnej i charytatywnej, m.in. prowadzili szkoły lub szpitale w Gnieźnie, Krakowie, Chorzowie, Bytomiu, Sieradzu i Rypinie. Zawdzięczamy im powstanie w Polsce kopii jerozolimskiego Grobu Chrystusa (w Miechowie, Przeworsku i Nysie) oraz zwyczaj budowania co roku tych grobów w kościołach w Wielki Piątek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość rocznicy poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie obchodzona jest w ten sam dzień, co uroczystość poświęcenia kościoła parafialnego w Miechowie, podniesionego do godności bazyliki (w 1996) i posiadającego status kolegiaty (od 1997 r). Od połowy XIII w. poświadczone są odpusty dla nawiedzających 15 lipca bazylikę w Miechowie. Bożogrobcy obchodzili uroczyście w ten dzień rocznicę wyzwolenia Jerozolimy z rąk muzułmanów i rocznicę poświęcenia bazyliki Grobu Bożego. Na uroczystości te przybywały corocznie rzesze pielgrzymów. Rocznica wyzwolenia Jerozolimy podczas I krucjaty i rocznica poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie aż do kasaty Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego była uroczyście obchodzona przez ten zakon, powołany właśnie do stróżowania i posługiwania w odzyskanej z rąk muzułmanów świątyni Grobu Bożego. Dlatego na dzień poświęcenia, zarówno średniowiecznego, jak i odbudowanego w 1802 r. kościoła parafialnego w Miechowie, wybrano datę 15 lipca.

Po kasacie zakonu bożogrobców w 1819 r. odpust jerozolimski jest obchodzony nadal w parafii miechowskiej, a obecnie – wraz z Damami i Kawalerami Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dla upamiętnienia tych historycznych wydarzeń, które miały miejsce w Jerozolimie 15 lipca 1099 r. i 15 lipca 1049 r.

Reklama

Od 2010 r. w Miechowie znajduje się siedziba Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (łac. Ordo Equestris Sancti Sepulchri Hierosolymitani), który został założony w Jerozolimie, po I krucjacie, aby troszczyć się o bazylikę Grobu Bożego i nieść pomoc pielgrzymom. Historyczne korzenie tego zakonu rycerskiego sięgają dawnego Zakonu Kanoników Bożogrobców. Obecnie jest to międzynarodowe stowarzyszenie duchownych i świeckich, reaktywowane przez papieża w 1847 r. i zreformowane w 1868 r., nie związanych ślubami zakonnymi. Stolica Apostolska uznaje oficjalnie ten zakon, jako zakon rycerski Kościoła katolickiego i otacza go swoją opieką: od 1949 r. posiada on kanoniczną osobowość prawną, a od 1996 r. – państwową osobowość prawną Państwa Miasta Watykan, nadaną przez papieża Jana Pawła II i stanowi organ centralny Kościoła katolickiego w rozumieniu przepisów traktatu laterańskiego z 11 lutego 1929 r., co potwierdził papież Franciszek w jego najnowszym statucie z 11 maja 2020 r. Zakon liczy ok. 30.000 członków, zorganizowanych w 65 strukturach lokalnych, zwanych zwierzchnictwami, i działa w ponad 40 państwach świata, a jego celem jest troska i wspieranie duchowe i materialne chrześcijan zamieszkałych na terenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, obejmującego terytorium Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii. Jego członkowie noszą charakterystyczna płaszcze - białe (kawalerowie) i czarne (damy) - z czerwonym krzyżem jerozolimskim. Pierwsi polscy rycerze Grobu Bożego w Jerozolimie pojawiają się już w XV w. Starania nad utworzeniem w Polsce oficjalnej struktury krajowej tego Zakonu zostały zapoczątkowane w 1930 r., lecz przerwała je II wojna światowa i okres komunizmu. Polskie Zwierzchnictwo tego Zakonu zostało erygowane 8 grudnia 1995 r., a jego Wielkim Przeorem od 10 lat. jest Jego Eminencja kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, zaś Zwierzchnikiem – Jego Ekscelencja dr Andrzej Sznajder (od 2022 r.).

PROGRAM SYMPOZJUM i ODPUSTU „JEROZOLIMSKIEGO” w MIECHOWIE

godz. 10.00-12.00 – interdyscyplinarne sympozjum popularnonaukowe pt.: „Z Jerozolimy do Miechowa, z Miechowa do Jerozolimy…” (sala konferencyjna w domu parafialnym w Miechowie)

• otwarcie sympozjum i powitanie uczestników – ks. prob. Franciszek Siarek

• „Wyniki badań mineralogiczno-petrograficznych skał Grobu Bożego w Jerozolimie” – prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

• „Pamięć o zmarłych utrwalona w inskrypcjach z bazyliki Grobu Bożego w Miechowie” – dr hab. Ewa Horyń, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)

• „Bożogrobcy miechowscy na ziemiach szaryskiej, sądeckiej i spiskiej” – dr hab. Tadeusz Mikołaj Trajdos, prof. IH PAN (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)

bazylika Grobu Bożego w Miechowie

godz. 12.30 – nabożeństwo „Godzinki o Bożym Grobie”

godz. 13.00 – uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego

2023-07-13 16:08

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V Dni Jerozolimy w Miechowie

Niedziela kielecka 41/2018, str. III

[ TEMATY ]

Miechów

WD

Eucharystia w bazylice Bożego Grobu w Miechowie

Eucharystia w bazylice Bożego Grobu w Miechowie

Modlitwa o pokój w Ziemi Świętej, promocja i przybliżanie miejsc świętych w Jerozolimie, historii i działalności bożogrobców, konferencje, odczyty, projekcje filmowe i wystawy towarzyszyły zorganizowanym po raz piąty Dniom Jerozolimy, które odbywały w Miechowie w dniach 15 i 16 września

Niedzielnym uroczystościom w bazylice Grobu Bożego przewodniczył abp Józef Kowalczyk, prymas senior. Rozpoczęły się one od barwnej procesji z udziałem duchowieństwa, bożogrobców, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz zaproszonych gości, licznych delegacji i pocztów sztandarowych. Przy wtórze dudziarzy procesja przeszła przez Rynek do bazyliki.
CZYTAJ DALEJ

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV?

2025-05-19 10:18

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

kobiety w bieli

inauguracja pontyfikatu

Hello Fotografia

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

18 maja, w piękne wiosenne przedpołudnie Leon XIV odprawił Mszę św. inaugurującą jego pontyfikat. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt, że w liturgii na placu św. Piotra uczestniczyło ponad 150 delegacji państwowych z całego świata. A wśród nich kilka "niestandardowo" - jak na tę okoliczność - ubranych kobiet. Jakie znaczenie miał ich biały strój?

Sektor po lewej stronie ołtarza zajęli kardynałowie i biskupi, natomiast sektor po prawej stronie był zarezerwowany dla delegacji państwowych. Szczególnie liczne były delegacje państw związanych z Leonem XIV: Włochy – Papież jest Biskupem Rzymu; Stany Zjednoczone, gdyż Papież Prevost jest obywatelem amerykańskim; Peru - Robert Prevost przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był biskupem diecezji Chiclayo. W zdecydowanej większości osoby, które wypełniły sektor delegacji państwowych były ubrane na czarno, dlatego tym bardziej rzucały się w oczy białe suknie kilku kobiet zasiadających w pierwszym rzędzie.
CZYTAJ DALEJ

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych i kupować w promocyjnych cenach – poradnik

2025-05-23 08:56

[ TEMATY ]

poradnik

jak oszczędzać

zakupy spożywcze

promocyjne ceny

elements.envato.com

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Rosnące ceny produktów spożywczych wymuszają na polskich gospodarstwach domowych poszukiwanie skutecznych metod oszczędzania na codziennych zakupach. Przeciętne miesięczne wydatki na żywność stanowią znaczącą część budżetu każdej rodziny, dlatego umiejętne planowanie i wykorzystywanie promocji może przynieść oszczędności nawet kilkuset złotych miesięcznie. Dzięki nowoczesnym narzędziom i sprawdzonym strategiom zakupowym można skutecznie obniżyć koszty żywności bez rezygnacji z jakości posiłków.

Planowanie zakupów to podstawa mądrego gospodarowania budżetem domowym i pierwszy krok w kierunku realnych oszczędności. Bez odpowiedniego przygotowania spontaniczne decyzje zakupowe mogą znacząco obciążyć portfel rodzinny. Najlepszą praktyką jest wyznaczenie jednego dnia w tygodniu na planowanie menu i tworzenie szczegółowej listy zakupów. Dla wielu osób sprawdza się sobotni rytuał, kiedy przy filiżance kawy można spokojnie przejrzeć przepisy i zaplanować posiłki na cały tydzień. Planowanie jadłospisu pozwala uniknąć impulsywnych zakupów i codziennych wizyt w sklepie, które sprzyjają dodatkowym wydatkom. Układając listę zakupów, warto dopasować kolejność produktów do układu grup produktowych w sklepie, dzięki czemu nie trzeba krążyć między alejkami i łatwiej uniknąć nieplanowanych pokus. Regularny przegląd zapasów przed sporządzeniem listy zakupów pozwala wykorzystać dostępne składniki i uniknąć kupowania podwójnie tych samych produktów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję